جستجو
 
 
 
 
 بخش‌هاي ارتباطي اردو و اردوگاه کوچک کردن
 كتاب اردو و اردوگاه کوچک کردن
اصول سرپرستی و مدیریت اردوها، کاروان‌ها و مسابقه‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 46)
تاريخ : 22/6/1398
احکام اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 45)
تاريخ : 23/5/1398
کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی در مدرسه و اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 44)
تاريخ : 15/2/1398
اردوها و مسابقات ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 43)
تاريخ : 15/1/1398
اردوهای تربیتی (اصول و روش‌های علمی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 42)
تاريخ : 22/12/1397
اردو - ارتقای مهارت‌های اجتماعی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 41)
تاريخ : 15/11/1397
مجموعه احادیث کار فرهنگی - شماره‌ی 13 - اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 40)
تاريخ : 14/10/1397
آن‌چه یک مربی اردو باید بداند (ویژه‌ی مربیان و دست‌اندرکاران فعالیت‌های اردویی و بازدیدی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 39)
تاريخ : 20/9/1397
آموزش فراگیر فعالیت‌های اردویی دانش‌آموزان (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 38)
تاريخ : 20/8/1397
آموزش در اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 37)
تاريخ : 20/7/1397
آرشيو     
 كاربران آنلاين کوچک کردن
افراد آنلاين افراد آنلاين:
بازدیدکنندگان بازدیدکنندگان: 52
اعضا اعضا: 0
کل کل: 52

 اردوگاه - نهایت یک محیط برای یادگیری مهارت‌ها در قرن بیست و یکم (فواید اردو و اردوگاه شماره‌ی 6) کوچک کردن
اردوگاه - نهایت یک محیط برای یادگیری مهارت‌ها در قرن بیست و یکم (فواید اردو و اردوگاه شماره‌ی 6)فوايد اردو و اردوگاه
 اردوگاه تنها مکانی است که بچه‌ها از تلفن‌ها، ایکس باکس‌ها، تلویزیون‌ها، کامپیوترها و غیره چشم‌پوشی کرده و از شما به‌خاطر آن تشکر هم می‌کنند.اردوگاه
نهایت یک محیط برای یادگیری مهارت‌ها
در قرن بیست و یکم مترجم:
محمد ابراهيم عليمرداني
 منبع:
اين مقاله ترجمه‌اي است از:
Pritikin, Andy; "Camp: The Ultimate 21st Century Skills Learning Environment"; American Camp Association Blog; 2015.خلاصه‌‌ي مطالب
پیشرفت‌های فناورانه عمیقاً زندگی را تحت‌تأثیر قرار داده است؛ حتی بر چگونگی رشد فرزندان‌مان تأثیرگذار بوده است.
فناوری اعتیاداور است و ما به‌عنوان والدین، آنان را به‌سمت چنین اعتیادی هول می‌دهیم.
بسیاری از والدین برای فرزندان‌شان چنین ابزارهای فناورانه را فراهم کرده‌اند تا موجب آرامش آنان شوند؛ این در حالی است که در حقیقت فرزندان به‌شکل وسیعی دارند تهییج می‌شوند؛ به‌عبارت دیگر توانایی کنترل احساسات‌شان (خود تنظیمی) (Self- Regulation) را در خود سرکوب می‌کنند.
بچه‌های امروزی از توانایی کم‌تری برای سازگاری با موقعیت‌های چالش‌برانگیز برخوردار هستند؛ همان‌طور که از فقدان تاب‌اوری (Resiliency) و صبر و بردباری (Patience) رنج می‌برند.
والدین نمی‌توانند کشف کنند که چگونه موجب کاهش فناوری توسط فرزندان‌شان شوند. آنان اغلب تصمیم می‌گیرند از ارتباط‌های متقابل منفی با فرزندان‌شان پرهیز کنند؛ به‌خاطر این‌که وقت کمی برای همراهی با آنان دارند.
اردوگاه تنها مکانی است که بچه‌ها از تلفن‌ها، ایکس باکس‌ها، تلویزیون‌ها، کامپیوترها و غیره چشم‌پوشی کرده و از شما به‌خاطر آن تشکر هم می‌کنند.
در محیطی بدون تجهیزات الکترونیکی، اردو به بچه‌ها کمک می‌کند کنترل درونی یا خویشتن‌داری احساسات‌شان (Emotional Self- Control) را در خود رشد دهند. هم‌چنین به آنان اجازه می‌دهد با خودشان ارتباط برقرار کنند؛ امری که برای رشد آنان بسیار بااهمیت و حیاتی تلقی می‌شود.
اردو محیطی منحصر به فرد برای بچه‌ها فراهم می‌کند تا یاد بگیرند برای یکدیگر سهم قایل شوند و با یکدیگر مشارکت کنند و بدین‌ترتیب مهارت‌های دوست‌یابی را در خود پرورش دهند.
متأسفانه معلمان شگفت‌انگیز در مدارس امریکا عمدتاً بخش عمده‌ای از زمان کلاس را بر آماده‌سازی دانش‌اموزان‌شان در مسیر آزمون‌های استاندارد صرف می‌کنند.
جدیدترین تحول‌های آموزشی با عنوان: «عمق دانش» (Depth of Knowledge) (DOK) بر اندازه‌گیری شاخص فرایند انتقال و کاربرد دانش در موقعیت‌های مختلف متمرکز می‌شود.
والدین با حضور بچه‌های‌شان در اردوهای تابستانی موافقت می‌کنند؛‌ بچه‌ها ماه‌های پیش‌رو تا تابستان را انتظار می‌کشند؛ در حالی که در این زمینه با همدیگر گفتگو می‌کنند؛ احساسات‌‌ یکدیگر را جویا می‌شوند و آن‌چه را در اردو دوست دارند انجام دهند به تصویر می‌کشند.
اردوگاه محیطی با نهایت «عمق دانش» برای آموزش مهارت‌های زندگی در قرن بیست و یکم است.
اردوی تابستانی همانند: مالتی ویتامین برای مهارت‌های زندگی محسوب می‌شود که بخش مهمی از جامعه‌‌ی مدرن را تشکیل می‌دهد.
در دنیایی که نبرد والدین به‌منظور تغییر تمرکز فرزندان‌شان ز نمایش‌های ویدیویی و تمرکز معلمان مدرسه از آموزش برای آزمون‌ها انجام می‌شود اردو و اردوگاه می‌تواند محیط حیرت‌اور و منحصر به فردی جهت یادگیری مهارت‌ها فراهم آورد که والدین و کارمندان آینده برای فرزندان‌شان آرزو دارند مهارت‌های مرتبط با شخصیت برای زندگی را رشد دهند
.


1 - مقدمه
این امر به‌شکلی ساده مرسوم شده است که مادر در خانه باشد و فرزندان بخواهند در بیرون از خانه بازی کنند. این در حالی است که ما تنها چند کانال تلویزیونی داریم. همان‌گونه که می‌دانیم پیشرفت‌های فناورانه عمیقاً زندگی را تحت‌تأثیر قرار داده است؛ حتی بر چگونگی رشد فرزندان‌مان تأثیرگذار بوده است.

بسیاری از خانواده‌ها بر دو منبع در جهت رشد فرزندان‌شان تکیه می‌کنند:
ما به‌عنوان والدین چه مواردی را در منزل به فرزندان‌مان آموزش می‌دهیم؟
آموزگاران در مدرسه چه چیزهایی را به فرزندان‌مان می‌آموزند؟
اما عرصه‌ی سومی از فعالیت‌ها نیز وجود دارد که بسیاری از والدین آن را لحاظ نمی‌کنند:
چه مواردی به آنان آموزش داده می‌شود زمانی که ما به‌عنوان والدین با فرزندان‌مان نیستیم؟ زمانی که فرزندان‌مان دور از ما و دور از مدرسه واقع می‌شوند
.

در چنین عرصه‌ای است که فرزندان‌مان عملاً از بیش‌ترین توانایی و اشتیاق برای یادگیری برخوردار خواهند بود. در این عرصه است که تجربه‌های اردویی می‌تواند ایفای نقش کند!
مشکلی با عنوان: استفاده‌ی بیش از اندازه از فناوری
فناوری اعتیاداور است و ما به‌عنوان والدین، آنان را به‌سمت چنین اعتیادی هول می‌دهیم. در حالی که والدین به مشکلات اساسی واقف هستند اکثر خانواده‌ها برای هدایت بهره‌برداری از فناوری‌ها قوانینی برای فرزندان‌شان وضع نمی‌کنند. درست در جلوی چشمان‌مان شاهد مواردی نظیر ذیل هستیم:
حرکت دادن صفحه‌ی آیفون مام (Mom’s iPhone)
توسط بچه‌هایی که نمی‌توانند اتومبیلی را بیش از دو دقیقه بدون دسته‌ی ابزار الکترونیکی بازی طی چند سال گذشته

بازی‌های ویدیویی
توسط بچه‌های بزرگ‌تر که به آن عادت کرده‌اند
.

بسیاری از والدین برای فرزندان‌شان چنین ابزارهای فناورانه را فراهم کرده‌اند تا موجب آرامش آنان شوند؛ این در حالی است که در حقیقت فرزندان به‌شکل وسیعی دارند تهییج می‌شوند؛ به‌عبارت دیگر توانایی کنترل احساسات‌شان (خود تنظیمی) (Self- Regulation) را در خود سرکوب می‌کنند. بچه‌های امروزی از توانایی کم‌تری برای سازگاری با موقعیت‌های چالش‌برانگیز برخوردار هستند؛ همان‌طور که از فقدان تاب‌اوری (Resiliency) و صبر و بردباری (Patience) رنج می‌برند.

معلمان کودکستان به ما گزارش می‌کنند که چگونه دانش‌اموزان‌شان دیگر قادر به ساخت پروژه‌ها در ابعاد بزرگ نیستند؛ ناامید شده و از پروژه خارج می‌شوند.

والدین نمی‌توانند کشف کنند که چگونه موجب کاهش فناوری توسط فرزندان‌شان شوند. آنان اغلب تصمیم می‌گیرند از ارتباط‌های متقابل منفی با فرزندان‌شان پرهیز کنند؛ به‌خاطر این‌که وقت کمی برای همراهی با آنان دارند.

اما زمانی که تابستان به‌طور معمول فرامی‌رسد و مسؤولیت مدارس به پایان می‌رسد. فرصتی برای بیرون رفتن در آفتاب و قطع ارتباط با دنیای دیجیتال و ورود به دنیای زشت و زیبای اردوی تابستانی فراهم می‌شود. اردوگاه تنها مکانی است که بچه‌ها از تلفن‌ها، ایکس باکس‌ها، تلویزیون‌ها، کامپیوترها و غیره چشم‌پوشی کرده و از شما به‌خاطر آن تشکر هم می‌کنند.

در محیطی بدون تجهیزات الکترونیکی، اردو به بچه‌ها کمک می‌کند کنترل درونی یا خویشتن‌داری احساسات‌شان (Emotional Self- Control) را در خود رشد دهند. هم‌چنین به آنان اجازه می‌دهد با خودشان ارتباط برقرار کنند؛ امری که برای رشد آنان بسیار بااهمیت و حیاتی تلقی می‌شود.

هم‌چنین اردو محیطی منحصر به فرد برای بچه‌ها فراهم می‌کند تا یاد بگیرند برای یکدیگر سهم قایل شوند و با یکدیگر مشارکت کنند و بدین‌ترتیب مهارت‌های دوست‌یابی را در خود پرورش دهند.مشکلی با عنوان: مهارت‌های مورد نیاز برای قرن بیست و یک در مدارس آموخته نمی‌شود
مهارت‌های مورد نیاز برای قرن بیست و یک این‌گونه تعریف می‌شود: دانش، مهارت‌ها و رفتارهای مورد نیاز برای باقی ماندن در رقابت در محیط‌های کاری امروزی.

سازمان «مشارکت برای مهارت‌های قرن بیست و یکم» (The Partnership for 21st Century Skills) به‌نشانی ذیل سازمانی غیرانتفاعی است که در واشنگتن تأسیس شده است و متشکل از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین کسب و کارها در ایالات متحده‌ی امریکا است.

این سازمان از طریق پژوهش به فهرستی از مهارت‌هایی دست یافته است که سازمان‌های عضو به‌دنبال آن در استخدام نیروهای انسانی هستند. این فهرست مهارت‌های سه‌گانه‌ی مدنظر در مدارس امریکا به‌عنوان «سه آر» (3 R’s) شامل موارد ذیل نیست:
خواندن (Reading)
نوشتن (Writing)
ریاضیات (Arithmatic)
.

بلکه مهارت‌های سه‌گانه‌ی ذیل با عنوان: «سه سی» (The 3 C’s) را شامل می‌شود:
تفکر انتقادی (Critical Thinking) و حل‌مسأله (Problem Solving)
خلاقیت (Creativity) و نواوری (Innovation)
ارتباط (Communication) و مشارکت (Collaboration)
.

سازمان «مشارکت برای مهارت‌های قرن بیست و یکم» مهارت‌های زندگی با عناوین ذیل را مهم‌ترین موارد برای کارمندان جدید تلقی می‌کند:
انعطاف‌پذیری و نرمش (Flexibility) و انطباق‌پذیری (Adaptability)
ابتکار (Initiative) و خود فرمانی یا هدایت خود (Self Direction)
مهارت‌های اجتماعی (Social Skills) و مهارت‌های بین‌فرهنگی (Cross- Cultural Skills)
بهره‌وری، بازاوری و زایایی (Productivity) و پاسخگویی و مسؤولیت در برابر دیگران (Accountability)
رهبری (Leadership) و مسؤولیت‌پذیری (Responsibility)
.

متأسفانه معلمان شگفت‌انگیز در مدارس امریکا عمدتاً بخش عمده‌ای از زمان کلاس را بر آماده‌سازی دانش‌اموزان‌شان در مسیر آزمون‌های استاندارد صرف می‌کنند. جدیدترین تحول‌های آموزشی با عنوان: «عمق دانش» (Depth of Knowledge) (DOK) بر اندازه‌گیری شاخص فرایند انتقال و کاربرد دانش در موقعیت‌های مختلف متمرکز می‌شود. در حالی که این مرحله، مسیر صحیح به‌حساب می‌آید برنامه‌های اصلی آموزشی (Core Curriculum) به اندازه‌گیری مهارت‌های مشارکت (Collaboration)، خلاقیت (Creativity)، ابتکار (Initiative)، رهبری (Leadership) یا مسؤولیت‌پذیری (Responsibility) نمی‌پردازد که به‌شکل وسیعی در اردوهای تابستانی آموزش داده می‌شود.

معلمانی که برای من در تابستان کار می‌کنند:
 می‌گویند «آرزو می‌کنند» کلاس‌های درس‌شان می‌توانست بسیار به اردوی تابستانی شبیه باشد
و در حالی که در اردوگاه فعالیت می‌کنند به من می‌گویند: «اکنون این‌جاست که چرایی معلم شدن‌ام روشن می‌شود».
راه‌حلی با عنوان: اردوی تابستانی
در این‌جا از تجربه‌ای اردویی سخن به‌میان می‌آوریم که تأییدکننده‌ی مهارت‌هایی است که برای قرن بیست و یکم مطرح کردیم:
والدین با حضور بچه‌های‌شان در اردوهای تابستانی موافقت می‌کنند؛‌ بچه‌ها ماه‌های پیش‌رو تا تابستان را انتظار می‌کشند؛ در حالی که در این زمینه با همدیگر گفتگو می‌کنند؛ احساسات‌‌ یکدیگر را جویا می‌شوند و آن‌چه را در اردو دوست دارند انجام دهند به تصویر می‌کشند. بدین‌ترتیب موجب رشد مهارت‌های ذیل خواهد شد:
 کنترل خود (Self- Control)
کنترل احساسات (Emotional Control)
از خود رها شدن (Self- Distraction).

بچه‌ها اتوبوس می‌گیرند یا در اردوگاه پیاده می‌شوند؛ از والدین‌شان جدا شده و فعالیت‌های مهیج جدیدی را تجربه می‌کنند. بدین‌ترتیب موجب رشد مهارت‌های ذیل خواهد شد:
استقلال (Independence)
ابتکار (Initiative)
شجاعت، تهور و جرأت (Courage)
خوش‌بینی (Optimism)
.

بچه‌ها بخشی از یک گروه یا هم‌خوابگاهی در اردوگاه هستند که دارای مسؤولیت‌های مشترک بوده با یکدیگر کار می‌کنند؛ همگی به‌شکل واحد همانند یک فرد خوب عمل می‌کنند. بدین‌ترتیب موجب رشد مهارت‌های ذیل خواهد شد:
کار تیمی (Teamwork)
مسؤولیت‌پذیری (Responsibility)
پاسخگویی و مسؤولیت در برابر دیگران (Accountability)
درست‌کاری (Integrity)
.

بچه‌های در تمام روز در فعالیت‌هایی نظیر: شنا، ورزش‌های قهرمانی (Athletics)، هنر و پُرمخاطره، رقابت‌امیز و چالش‌انگیز (Adventure) حضور می‌یابند. آنان تلاش می‌کنند به کارمندان اردوگاه گوش فرادهند و خودشان و هم‌نوعان‌شان را به‌سمت سطوح بالا و جدید شخصیت هول دهند. بدین‌ترتیب موجب رشد مهارت‌های ذیل خواهد شد:
اشتیاق و دمیدن (Aspiration)
کنجکاوی (Curiosity)
احترام (Respect)
رهبری (Leadership)

بچه‌ها فراز و نشیب دوست‌یابی و باقی ماندن بر دوستی را تجربه می‌کنند. بدین‌ترتیب موجب رشد مهارت‌های ذیل خواهد شد:
درست‌کاری (Integrity)
ارتباط (Communication)
انطباق‌پذیری (Adaptability)
صبر و بردباری (Patience)
.


اردوگاه محیطی با نهایت «عمق دانش» برای آموزش مهارت‌های زندگی در قرن بیست و یکم است. ما هر روز شاهد رشد کارمندان و شرکت‌کنندگان در اردوگاه هستیم و هرچه بیش‌تر اردوگاه‌ها در این زمینه تحقیق می‌کنند این امر برای‌شان به‌طور واقعی اثبات می‌شود.

در برخی اردوگاه‌ها در طی هفته‌ی پایانی اردو از شرکت‌کنندگان در اردوگاه از رشد مهارت‌هایی سؤال می‌شود که بر آن تمرکز کرده‌ند. به‌عنوان مثال در «اردوگاه روزانه‌ی دریاچه‌ی لایبرتی» (Liberty Lake Day Camp) در شهرستان «منزفیلد» (Mansfield) واقع در ایالت «نیوجرسی» در تابستان 1393 شمسی (2014 میلادی) از این امر سؤال شد که چگونه مهارت‌های کار تیمی دچار تحول شده است:
 63/3 درصد از شرکت‌کنندگان در اردوگاه عنوان می‌کردند مهارت‌های کار تیمی در آنان، مقداری افزوده شده است.

33 درصد از شرکت‌کنندگان در اردوگاه مدعی بودند مطمئن هستند شاهد افزایش بسیاری در مهارت‌های کار تیمی بوده‌اند.

96 درصد از شرکت‌کنندگان در اردوگاه عنوان می‌کردند افزایش داشته است.

81 درصد از والدین گزارش می‌کردند شاهد افزایش مهارت‌های کار تیمی فرزندان‌شان در منزل بوده‌اند؛ رشد مهارت‌هایی نظیر ذیل:
مهارت‌های بین‌فردی (Interpersonal Skills)
توانایی ارتباط مؤثر
مشارکت
همکاری
رهبری
حمایت و پشتیبانی و کمک به دیگران
و دیگر مهارت‌های شخصیتی
.


اردوی تابستانی همانند: مالتی ویتامین برای مهارت‌های زندگی محسوب می‌شود که بخش مهمی از جامعه‌‌ی مدرن را تشکیل می‌دهد. در دنیایی که نبرد والدین به‌منظور تغییر تمرکز فرزندان‌شان ز نمایش‌های ویدیویی و تمرکز معلمان مدرسه از آموزش برای آزمون‌ها انجام می‌شود اردو و اردوگاه می‌تواند محیط حیرت‌اور و منحصر به فردی جهت یادگیری مهارت‌ها فراهم آورد که والدین و کارمندان آینده برای فرزندان‌شان آرزو دارند مهارت‌های مرتبط با شخصیت برای زندگی را رشد دهند.درباره‌ی نویسنده
«اندی پریتیکین» (Andy Pritikin) مالک و مدیر اجرایی «اردوگاه روزانه‌ی دریاچه‌ی لایبرتی» (Liberty Lake Day Camp) در شهرستان «منزفیلد» (Mansfield) واقع در ایالت «نیوجرسی» و هم‌چنین رئیس «انجمن اردوگاهی امریکا» در نیویورک و نیوجرسی است. برای آشنایی با فعالیت‌های وی به‌نشانی ذیل مراجعه شود:

LibertyLakeDayCamp.com
ACA-NYNJ.org
1395/11/15 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
اردو و اردوگاه
 آخرین عکس‌های اردوگاه‌ها کوچک کردن
 آخرین مطالب اوقات فراغت کوچک کردن
من یخ هستم! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 49)
آرامش و صبوری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 48)
هرگز تسلیم نخواهیم شد! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 47)
برنج و سبزیجات (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 46)
چیک چیک (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 45)
عکس‌العمل کودکان در مواجهه با حیوانات یک آکواریوم (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 44)
سگی به‌نام جوی و حواصیل (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 43)
یکی پس از دیگری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 42)
آخرین عکس (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 41)
داستان پدرم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 40)
اِی‌اِن‌جی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 39)
آسمان آریانه (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 38)
نقشی از جان (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 37)
دوست صمیمی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 36)
سلام شتر! - ارزش دوستی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 35)
سمفونی میمون (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 34)
سپیده‌دم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 33)
تغییر تخم‌مرغ (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 32)
َوَردست (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 31)
کودکان در باغ‌وحش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 30)
اهرام مصر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 29)
روح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 27)
ارواح شعبده‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 26)
اونو بگیرید! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 25)
مادر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 24)
روش صحیح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 23)
داستانی کوتاه‌ از یک روباه و یک موش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 22)
ناممکن برای کبوتر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 21)
بازی گِری یا پیرمرد بازنشسته‌ی شطرنج‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 20)
هدف (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 19)
آه پسر - زندگی پسر فقیر مالزیایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 18)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت دوم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 17)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 16)
شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علی، مهدی و حمید باکری (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 15)
بره‌ای شجاع در جزیره - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 14)
پروازی بلند (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 13)
اریگامی یا کاغذ و تا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 12)
دنیا در یک دقیقه! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 11)
تهدید آرام (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 10)
«ماریزا» الاغ لجوج (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 9)
آخرین گره (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 8)
فقدان روشنایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 7)
دکتر سعید کاظمی آشتیانی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 6)
اروپا و ایتالیا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 5)
ساعت زنگ‌دار (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 4)
لامپ! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 3)
خوب بودن در مدرسه - بد بودن در خانه (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 49)
حریم خصوصی مناسب برای نوجوانان چه میزان است؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 48)
آموزش تعادل به نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 47)
کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان‌مان در ایجاد زندگی معنادار (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره
ارتباط برقرار کردن با نوجوان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 45)
چرا به‌نظر می‌رسد نصایح پدرانه و مادرانه در لحظه‌ی مورد نظر جواب نمی‌دهد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خا
چگونه ارتباط نزدیک‌مان را با نوجوانان‌مان حفظ کنیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 43)
زمانی که بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 42)
تکلیف منزل - امروزه در برابر گذشته (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 41)
یافتن مدرسه‌ی مناسب برای تأمین نیازهای فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 40)
نصایحی برای فرزندان و والدین در مورد آزمون‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 39)
تجربه در برابر موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 38)
چگونه ارتباط‌های بین‌فردی به موفقیت می‌انجامد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 37)
آیا از نوجوانان‌مان سؤال بپرسیم که ... (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 36)
اهمیت عذرخواهی از نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 35)
آموزش عذرخواهی به نوجوانان با ذکر مثال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 34)
خودتنظیمی به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 33)
چگونه والدینی خودآگاه باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 32)
ارتباط برقرار کردن با نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 31)
آموزش خودکنترلی به بچه‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 30)
اعتماد به فرزندان 8 الی 12 ساله‌ی‌مان برای تصمیم‌گیری صحیح (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌
نکته‌هایی برای ارتقای نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 28)
فواید درگیر بودن بچه‌ها با فعالیت‌های مثبت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 27)
تصمیم‌گیری نوجوان در برابر تصمیم‌گیری بزرگسال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 26)
تصمیم‌گیری مناسب برای نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 25)
نوجوانان و تصمیم‌‌گیری مناسب (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 24)
آموزش مسؤولیت‌پذیری به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 23)
آموزش مستقل بودن به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 22)
چگونگی ایفای نقش برای تصمیم‌گیری‌های بهتر (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 21)
رقابت سالم (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 20)
سخنی درباره‌ی رقابت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 19)
کمک به فرزندان 9 الی 12 ساله در جهت رشد مهارت‌های تفکر انتقادی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شم
چگونه یک مربی بزرگ باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 17)
آموزش بخشندگی به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 16)
توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم‌گیری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 15)
آداب رفتاری خوب برای فرزندان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 14)
رعایت آداب رفتاری احترام محسوب می‌شود (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 13)
نکته‌هایی برای آموزش آداب رفتاری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 12)
آموزش همدلی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 11)
اعمال ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 10)
ایجاد ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 9)
اِعمال تدریجی ارزش‌های خوب در فرزندان‌تان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 7)
شش عادت افراد همدل (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 6)
پنج پیام پدر و مادر مثبت بودن (اوقات فراغت خانواده شماره‌ی 5)
صدای‌تان را بیابید! - در این‌صورت راه‌تان را یافته‌اید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 62)
چرایی مربی‌گری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 61)
مربی‌گری - آگاهی و مسؤولیت‌پذیری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 60)
برقرار کردن رابطه‌ی مربی‌گری با همکاران‌مان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 59)
مربی‌گری چگونه عمل می‌کند؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 58)
چرا احترام‌امیز عمل کردن با همکاران‌مان برای کسب و کارمان خوب است؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 57)
دو دلیل برای شکست سازمان‌ها و چگونگی اجتناب از آن (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 56)
برای رهبری بزرگ بودن چه باید کرد؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 55)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت دوم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 54)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت اول (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 53)
چطور در کارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم بهتر شویم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 51)
چگونه درس‌های آموخته شده را در پایان یک پروژه جذب کنیم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 50)
چارلی چاپلین در عصر جدید (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 49)
مربی‌گری چیست؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 48)
مدیریت دانش سازمانی - شناساندن و حذف نرم‌افزاری کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 47)
نمودار مثلثی دانش فرایند و نرم‌افزارهای مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 46)
طوفان ذهنی؛ روشی صحیح، منصفانه، پسندیده و اخلاقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 45)
مقدمه‌ای بر یادگیری مؤثر درس‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 44)
سازمان‌های یادگیرنده - اهمیت مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 43)
مدیریت دانش برای تمام نسل‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 42)
مقدمه‌ای بر استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 41)
سیستم مدیریت دانش - ایجاد تجربه‌ای بهتر برای مشتریان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 40)
نمونه‌ای از کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت دانش - افزایش کارایی در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی
مدیریت دانش - افراد، فرایندها و فناوری‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 38)
ملاقات «باری» و «سامی» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 37)
سیستم فکر کردن - پنگوئن‌ها و شیرماهی‌ها در یک کوه یخی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 36)
آن‌چه می‌دانیم کشف کنیم! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 35)
سهم‌گذاری توانمندی، سرمایه و ثروتی به‌نام دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 34)
گاری - چهار نوع اعضای یک تیم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 33)
برف و بهمن - مدیریت دانش و خطر (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 32)
بحث گروهی صحیح مطابق با مدل دینامیک گروهی «بروس تاکمن» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 31)
گم کردن هدف - تعیین اهداف شخصی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 30)
آیا می‌خواهیم بیش‌تر نواور باشیم؟! - خلاقیت در ایجاد صدای رعد و برق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 29)
فرمانروایان مقدس - فرمانروایی حضرت داوود(علیه‌السلام) - خلاقیت در فتح اورشلیم (معرفی فیلم مدیریتی شم
فرانکی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 28)
چگونگی تأثیر تعهد شغلی بر کسب و کار (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 27)
یک گردش خوب - نورمن ویزدم - خلاقیت، احساس مسؤولیت و سماجت در پیگیری وظایف (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌
قهوه و استراتژی - مجموعه‌ای از راهکارها برای دستیابی ‌به مزیت رقابتی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 25)
اعتقاد به خشنودی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 24)
بازسازی روحیه‌ی تعهد در کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 23)
مستر بین و خلاقیت در شناسایی سارق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 22)
درس‌های مدیریتی از مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 21)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) ارشاد معنوی در سایه‌ی تدابیر مادی (معرفی فیلم مدیریتی
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) - تعامل صادقانه با مردم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 1
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت سلیمان(علیه‌السلام) - صلابت در رهبری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 18)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازیحضرت سلیمان(ع) - ایفای نقش آرام‌بخشی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 17)
شش عادت افراد همدل (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 16)
فرهنگ‌سازی در مترو - پلکان یا پله‌ی برقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 15)
بسته‌بندی شکلات (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 14)
لحظه‌ی سرنوشت‌ساز راست‌گویی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 13)
یک طاووس در سرزمین پنگوئن‌ها - نواوری و شهامت (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 12)
درست‌کاری چیست؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 11)
از طریق نمودار سازمانی‌تان تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 10)
 پيوندهای اردو و اردوگاه کوچک کردن
ارتباط با اردو و اردوگاه
فيلم، عكس و كتاب اردو و اردوگاه
پيوندها
عكس اردو و اردوگاه

بخش‌هاي اردويي

نشاني مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطح جامي، روبه‌‌روي مدرسه‌ي راهنمايي دخترانه‌ي فلسطين، پلاك 1062
تلفن: 66401476 - 66402422، ايميل: info@tnci.ir، كدپستي: 1316863669

مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

ورود