جستجو
 
 
 
 
 بخش‌هاي ارتباطي اردو و اردوگاه کوچک کردن
 كتاب اردو و اردوگاه کوچک کردن
اردوی خانوادگی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 48)
تاريخ : 22/8/1398
اردوهای علمی - تفریحی دانش‌اموزان (با معرفی جاذبه‌های جهانگردی مازندران) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 47)
تاريخ : 22/7/1398
اصول سرپرستی و مدیریت اردوها، کاروان‌ها و مسابقه‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 46)
تاريخ : 22/6/1398
احکام اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 45)
تاريخ : 23/5/1398
کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی در مدرسه و اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 44)
تاريخ : 15/2/1398
اردوها و مسابقات ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 43)
تاريخ : 15/1/1398
اردوهای تربیتی (اصول و روش‌های علمی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 42)
تاريخ : 22/12/1397
اردو - ارتقای مهارت‌های اجتماعی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 41)
تاريخ : 15/11/1397
مجموعه احادیث کار فرهنگی - شماره‌ی 13 - اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 40)
تاريخ : 14/10/1397
آن‌چه یک مربی اردو باید بداند (ویژه‌ی مربیان و دست‌اندرکاران فعالیت‌های اردویی و بازدیدی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 39)
تاريخ : 20/9/1397
آرشيو     
 كاربران آنلاين کوچک کردن
افراد آنلاين افراد آنلاين:
بازدیدکنندگان بازدیدکنندگان: 37
اعضا اعضا: 0
کل کل: 37

 فواید اردو از نظر روانشناسان (فواید اردو و اردوگاه شماره‌ی 7) کوچک کردن
فواید اردو از نظر روانشناسان (فواید اردو و اردوگاه شماره‌ی 7)فوايد اردو و اردوگاه
 آن‌چه اردوگاه را به اجتماعی ویژه مبدل می‌کند عبارت است از: بزرگداشت و احترام به «تلاش».


فواید اردو
از نظر روانشناسان مترجم:
محمد ابراهيم عليمرداني
 منبع:
اين مقاله ترجمه‌اي است از:خلاصه‌‌ي مطالب
تجربه‌ی اردویی محیطی تربیتی است که عوامل منحرف‌کننده‌ی توجه یا تمرکز در آن نیست؛ در بعضی حالت‌ها از محیطی متفاوت و مخالف با محیط شهری برخوردار است.
اردوگاه یکی از چند نهادی است که کودکان، نوجوانان و جوانان می‌توانند آن را تجربه کرده و نیازهای‌شان در یک محیط اجتماعی تأمین شود.
فعالیت‌های اردویی و زندگی گروهی در یک محیط طبیعی ابزارهایی است برای ایجاد جمع‌های اردویی که رشد موفق و سالم را برای آنان فراهم آورده و مکانی است که در آن «سرگرمی» یک شاخص روزانه برای آن به‌حساب می‌آید.
کارشناسان در حوزه‌ی رشد کودکان، نوجوانان و جوانان، تجربه‌ی اردویی را در کمک به رشد همه‌جانبه‌ی شرکت‌کنندگان در اردوگاه ارزشمند توصیف می‌کنند.
اردوگاه‌ها فرصت‌های منحصر به فردی برای کودکان، نوجوانان و جوانان ایجاد می‌کنند تا در این سه حوزه‌ی حیاتی مرتبط با عناصر سازنده‌ی اعتماد به نفس حتی بالاتر از مدرسه و خانه موفق باشند.
بزرگ‌ترین فایده‌ی اردوگاه آن است که به کودکان، نوجوانان و جوانان کمک می‌کند در جستجو و کشف استعدادها، علایق و ارزش‌‌های‌شان باشند. بیش‌تر مدارس همه‌ی این نیازها را تأمین نمی‌کنند.
کودکان، نوجوانان و جوانانی که از تجربه‌های اردویی برخوردار می‌شوند سالم‌تر خواهند بود و مشکلات کم‌تری درباره‌ی آن‌چه همه‌ی ما را احاطه کرده است خواهند داشت.
هر تابستان در اردوگاه، محیط منحصر به فردی ایجاد می‌شود. جامعه‌ای ساخته می‌شود که به شرکت‌کنندگان در اردوگاه اجازه می‌دهد حس زندگی را لمس کنند که بزرگ‌تر از حسی است که در زندگی‌شان دارند.
در بوته‌ی این اجتماع (اردو) است که کودکان، نوجوانان و جوانان با فروتنی (Humility)، اعتماد به نفس کسب می‌کنند؛ بر احساس غرور خود غلبه نموده و تا آخر عمر، احساس بخشش و حیرت را در خود رشد می‌دهند.
آن‌چه اردوگاه را به اجتماعی ویژه مبدل می‌کند عبارت است از: بزرگداشت و احترام به «تلاش».
سنت‌ها و رسوم هر اردوگاه متفاوتی یک کد مرموزی است که به افرادی که آن کد را می‌شناسند اجازه می‌دهد احساس کنند در آغوش چیزی منحصر به فرد و ویژه هستند.
به شرکت‌کنندگان در اردوگاه شدیداً توصیه می‌شود دیگران را در گروه خود راه دهند و هرگز آنان را از حضور در جمع خود منع نکنند. آنان با انتخاب دوستان جدید مورد تأیید واقع می‌شوند نه این‌که همیشه دوستان سابق را برگزینند. آنان تشویق می‌شوند برای تفاوت بین افراد احترام قایل شوند ...
در دنیایی که به‌طور فزاینده شاهد بی‌احترامی‌ها و تمایل به اهانت‌ها و استهزاها هستیم در این میان، اردوگاه‌ها محلی برای ایمنی افراد محسوب می‌شود که تفسیرهای دون شأن و رفتارهای نامحترمانه در آن تحمل نمی‌شود و به کودکان، نوجوانان و جوانان، مسؤولیت‌پذیری و روش‌های مثبت رفع تعارض‌ها آموزش داده می‌شود
.مطلب قبلي | مطلب بعدياردو و نتایح آن در رشد کودکان، نوجوانان و جوانان
والدین می‌خواهند بهترین فرصت‌ها را برای فرزندان‌شان فراهم کنند. آنان می‌خواهند به هر طریقی فرزندان‌شان از مواهب ذیل برخوردار باشند:
خشنودی و موفقیت؛
سلامت در وضعیتی خوب؛
توانایی پیشرفت با دیگران؛
مهارت‌های فکر کردن و تصمیم‌گیری؛
خودپنداره‌ی خوب (Good Self- Concept)
.

از طرفی کودکان، نوجوانان و جوانان به مهارت‌های تاب‌اوری (Resiliency) نیاز دارد [1]:
اعتماد به نفس؛
مهارت‌های زندگی؛
خود اتکایی (Self- Reliance)؛
رفتارهای نوع‌دوستانه (Pro- Social Behaviors)
.

تجربه‌ی اردویی محیطی تربیتی است که عوامل منحرف‌کننده‌ی توجه یا تمرکز در آن نیست؛ در بعضی حالت‌ها از محیطی متفاوت و
 مخالف با محیط شهری برخوردار است.

پروفسور «پیتر اسکیلز» (Peter Scales) عضو ارشد «انستیتو سرچ در مینی‌پلیس» (Search Institute in Minneapolis) است. وی به‌عنوان آموزش‌دهنده، نویسنده و روانشناس برجسته معتقد است: «اردوگاه یکی از چند نهادی است که کودکان، نوجوانان و جوانان می‌توانند آن را تجربه کرده و نیازهای‌شان در یک محیط اجتماعی در حوزه‌های ذیل تأمین شود:
فعالیت‌های جسمانی؛
ابراز خلاقیت (Creative Expression)؛
شرکت صحیح در یک محیط اجتماعی
.

اکثر مدارس همه‌ی این نیازها را براورده نمی‌کنند».

در سال‌های اخیر، اردوگاه‌ها تأکید بیش‌تری بر آن‌چه داشته‌اند که رهبران حوزه‌ی رشد کودکان، نوجوانان و جوانان درباره‌ی نیازهای بچه‌های امروزی بیان می‌کنند. فعالیت‌های اردویی و زندگی گروهی در یک محیط طبیعی ابزارهایی است برای ایجاد جمع‌های اردویی که رشد موفق و سالم را برای آنان فراهم آورده و مکانی است که در آن «سرگرمی» یک شاخص روزانه برای آن به‌حساب می‌آید.

در چنین محیط‌های ساختاریافته‌ای:
بچه‌ها با الگوی نقش‌هایی مثبت (Positive Role Models) با یکدیگر تعامل می‌کنند؛
زمان لازم برای شنیدن، صحبت کردن، استراحت نمودن و تأمل (تفکر عمیق و دقیق) (Reflect) خواهند داشت

آن‌ها یاد می‌گیرند:
با یکدیگر همکاری کنند؛
انتخاب داشته باشند؛
مسؤولیت بپذیرند؛
مهارت‌های مرتبط با خلاقیت را در خود رشد دهند؛
مهارت‌های زندگی مستقل (Independence) و خود اتکایی (Self- Reliance) را در خود ایجاد کنند
.

همه‌ی این موارد، مراحل ضروری در مسیر کودکان، نوجوانان و جوانان برای زندگی سالم و پُربار محسوب می‌شود.

این در حالی است که هزینه‌ی حضور در اردو متفاوت است. به‌عنوان مثال هزینه‌های حضور در اردوگاه‌های ایالات متحده‌ی امریکا این‌گونه گزارش شده است:
متوسط هزینه‌ی هفتگی حضور در اردوگاه با اقامت شبانه
از 200 دلار تا بیش از 1500 دلار در هفته؛
متوسط هزینه‌ی هفتگی حضور در اردوهای روزانه
از 100 دلار تا 275 دلار در هفته و حتی کم‌تر از 75 دلار در هفته
.

هم‌چنین تقریباً 93 درصد از اردوگاه‌های دارای تأییدیه از «انجمن اردوگاهی امریکا» کمک‌های مالی در سطوح مختلف برای بیش از یک‌میلیون کودک، نوجوان و جوان ارائه می‌کنند که از یکی از گروه‌های ذیل هستند:
- خانواده‌های محروم از لحاظ احساسی؛
- دارای نیازهای پزشکی خاص؛
- دارای موقعیت‌های ویژه
که ممکن است از ممانعت‌هایی از حضور در اردوگاه مواجه باشند
.توصیه‌هایی از طرف کارشناسان
کارشناسان در حوزه‌ی رشد کودکان، نوجوانان و جوانان، تجربه‌ی اردویی را در کمک به رشد همه‌جانبه‌ی شرکت‌کنندگان در اردوگاه شامل حوزه‌های ذیل ارزشمند توصیف می‌کنند:
 اجتماعی؛
هیجانی (Emotional)؛
عقلانی (Intellectual)؛
اخلاقی؛
جسمانی
.

پروفسور «مایکل هـ. پاپکین» (Michael H. Popkin)؛ درمانگر خانواده و بنیانگذار انتشارات «پدر و مادر فعال بودن»
(Active Parenting) معتقد است: «عناصر سازنده‌ی اعتماد به نفس عبارت است از:
 احساس تعلق (Belonging)؛
یادگیری؛
همکاری(Contributing)
.

اردوگاه‌ها فرصت‌های منحصر به فردی برای کودکان، نوجوانان و جوانان ایجاد می‌کنند تا در این سه حوزه‌ی حیاتی حتی بالاتر از مدرسه و خانه موفق باشند».

پروفسور «پیتر اسکیلز» عضو ارشد «انستیتو سرچ در مینی‌پلیس» (Search Institute in Minneapolis)، آموزش‌دهنده، نویسنده و روانشناس برجسته می‌گوید: «بزرگ‌ترین فایده‌ی اردوگاه آن است که به کودکان، نوجوانان و جوانان کمک می‌کند در جستجو و کشف استعدادها، علایق و ارزش‌‌های‌شان باشند. بیش‌تر مدارس همه‌ی این نیازها را تأمین نمی‌کنند. کودکان، نوجوانان و جوانانی که از این نوع تجربه‌های اردویی برخوردار می‌شوند سالم‌تر خواهند بود و مشکلات کم‌تری درباره‌ی آن‌چه همه‌ی ما را احاطه کرده است خواهند داشت».

پروفسور «ربه‌کا کوان جانسون» (Rebecca Cowan Johnson)؛ درمانگر کودکان، نوجوانان و جوانان و مدیر اجرایی اردوگاه معتقد است: «در اردوگاه کودکان، نوجوانان و جوانان موارد ذیل را می‌آموزند:
 حل مشکلات؛
ایجاد سازگاری اجتماعی (Social Adjustment) با افراد متفاوت و جدید؛
یادگیری مسؤولیت‌پذیری؛
کسب مهارت‌های جدید برای افزایش اعتماد به نفس‌شان»
.کارشناسان رشد کودکان، نوجوانان و جوانان این مفهوم را تأیید می‌کنند که اردو جامعه‌ای برای کودکان، نوجوانان و جوانان محسوب می‌شود
کارشناسان برجسته در حوزه‌ی رشد کودکان، نوجوانان و جوانان، افکارشان را در زمینه‌ی اردوی تابستانی به‌عنوان منبعی ارزشمند جهت ارائه‌ی ارزش تعلق (Belonging) به جامعه‌ی‌شان بیان کرده‌اند.

محققان «انجمن اردوگاهی امریکا» اعتقاد دارند حس مهم و حیاتی جامعه‌پذیری در بچه‌ها ریشه در قادر ساختن و توانمند کردن آنان در زمینه‌های ذیل دارد:
 احساس تعلق؛
مشارکت (Cooperation)؛
همکاری (Contributing)؛
رعایت حقوق شهروندی
.

 «بروس ماچنیک» (Bruce Muchnick) روانشناس دارای مدرک - که به‌طور گسترده‌ای با اردوهای «روزانه» (Day Camps) و «اردوها همراه با اقامت در شب» (Resident Camps) همکاری می‌کند - می‌گوید: «هر تابستان در اردوگاه، محیط منحصر به فردی ایجاد می‌شود. جامعه‌ای ساخته می‌شود که به شرکت‌کنندگان در اردوگاه اجازه می‌دهد حس زندگی را لمس کنند که بزرگ‌تر از حسی است که در زندگی‌شان دارند. جامعه‌ی اردویی به‌دنبال تأمین چنین نیاز اولیه‌ای در کودکان، نوجوانان و جوانان است:
 ارتباط و پیوستگی (Connectedness)؛
احساس وابستگی (Affiliation)؛
احساس تعلق (Belonging)؛
پذیرش و مقبولیت (Acceptance)؛
احساس امنیت (Safety)؛
احساس‌های مرتبط با «مقبولیت و پذیرش» و احترام (Connectedness)»
.

«باب دیتر» (Bob Ditter) کارگر اجتماعی، پزشکی؛ متخصص در زمینه‌ی کار با کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان معتقد است: «در بوته‌ی این اجتماع (اردو) است که کودکان، نوجوانان و جوانان با فروتنی (Humility)، اعتماد به نفس کسب می‌کنند؛ بر احساس غرور خود غلبه نموده و تا آخر عمر، احساس بخشش و حیرت را در خود رشد می‌دهند».
«مایکل برندواین» (Michael Brandwein) سخنران و مشاور برجسته در زمینه‌ی اردو و اردوگاه چنین عنوان می‌کند: «آن‌چه اردوگاه را به اجتماعی ویژه مبدل می‌کند عبارت است از: بزرگداشت و احترام به «تلاش». در این فضای پُر از فشار، کودکان، نوجوانان و جوانان یاد می‌گیرند آمادگی بیش‌تری کسب کنند برای این‌که وقتی مرتکب اشتباهی می‌شوند و با چالش‌ها مواجه می‌‌گردند مثبت صحبت کنند و مثبت انجام دهند ...

سنت‌ها و رسوم هر اردوگاه متفاوتی یک کد مرموزی است که به افرادی که آن کد را می‌شناسند اجازه می‌دهد احساس کنند در آغوش چیزی منحصر به فرد و ویژه هستند ...

به شرکت‌کنندگان در اردوگاه شدیداً توصیه می‌شود دیگران را در گروه خود راه دهند و هرگز آنان را از حضور در جمع خود منع نکنند. آنان با انتخاب دوستان جدید مورد تأیید واقع می‌شوند نه این‌که همیشه دوستان سابق را برگزینند. آنان تشویق می‌شوند برای تفاوت بین افراد احترام قایل شوند ...

در دنیایی که به‌طور فزاینده شاهد بی‌احترامی‌ها و تمایل به اهانت‌ها و استهزاها هستیم در این میان، اردوگاه‌ها محلی برای ایمنی افراد محسوب می‌شود که تفسیرهای دون شأن و رفتارهای نامحترمانه در آن تحمل نمی‌شود و به کودکان، نوجوانان و جوانان، مسؤولیت‌پذیری و روش‌های مثبت رفع تعارض‌ها آموزش داده می‌شود»
.
پي‌نوشت‌ها
[1] تاب‌اوری (Resiliency) عبارت است از: تحمل موقعیت‌های دشوار زندگی از طریق تطابق رفتاری و روانی و هیجانی و ذهنی و سازگاری با توقعات بیرونی و درونی.مطلب قبلي | مطلب بعدي
1395/12/1 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
اردو و اردوگاه
 آخرین عکس‌های اردوگاه‌ها کوچک کردن
 آخرین مطالب اوقات فراغت کوچک کردن
من یخ هستم! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 49)
آرامش و صبوری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 48)
هرگز تسلیم نخواهیم شد! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 47)
برنج و سبزیجات (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 46)
چیک چیک (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 45)
عکس‌العمل کودکان در مواجهه با حیوانات یک آکواریوم (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 44)
سگی به‌نام جوی و حواصیل (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 43)
یکی پس از دیگری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 42)
آخرین عکس (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 41)
داستان پدرم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 40)
اِی‌اِن‌جی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 39)
آسمان آریانه (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 38)
نقشی از جان (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 37)
دوست صمیمی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 36)
سلام شتر! - ارزش دوستی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 35)
سمفونی میمون (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 34)
سپیده‌دم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 33)
تغییر تخم‌مرغ (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 32)
َوَردست (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 31)
کودکان در باغ‌وحش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 30)
اهرام مصر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 29)
روح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 27)
ارواح شعبده‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 26)
اونو بگیرید! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 25)
مادر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 24)
روش صحیح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 23)
داستانی کوتاه‌ از یک روباه و یک موش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 22)
ناممکن برای کبوتر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 21)
بازی گِری یا پیرمرد بازنشسته‌ی شطرنج‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 20)
هدف (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 19)
آه پسر - زندگی پسر فقیر مالزیایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 18)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت دوم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 17)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 16)
شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علی، مهدی و حمید باکری (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 15)
بره‌ای شجاع در جزیره - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 14)
پروازی بلند (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 13)
اریگامی یا کاغذ و تا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 12)
دنیا در یک دقیقه! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 11)
تهدید آرام (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 10)
«ماریزا» الاغ لجوج (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 9)
آخرین گره (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 8)
فقدان روشنایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 7)
دکتر سعید کاظمی آشتیانی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 6)
اروپا و ایتالیا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 5)
ساعت زنگ‌دار (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 4)
لامپ! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 3)
خوب بودن در مدرسه - بد بودن در خانه (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 49)
حریم خصوصی مناسب برای نوجوانان چه میزان است؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 48)
آموزش تعادل به نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 47)
کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان‌مان در ایجاد زندگی معنادار (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره
ارتباط برقرار کردن با نوجوان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 45)
چرا به‌نظر می‌رسد نصایح پدرانه و مادرانه در لحظه‌ی مورد نظر جواب نمی‌دهد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خا
چگونه ارتباط نزدیک‌مان را با نوجوانان‌مان حفظ کنیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 43)
زمانی که بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 42)
تکلیف منزل - امروزه در برابر گذشته (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 41)
یافتن مدرسه‌ی مناسب برای تأمین نیازهای فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 40)
نصایحی برای فرزندان و والدین در مورد آزمون‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 39)
تجربه در برابر موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 38)
چگونه ارتباط‌های بین‌فردی به موفقیت می‌انجامد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 37)
آیا از نوجوانان‌مان سؤال بپرسیم که ... (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 36)
اهمیت عذرخواهی از نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 35)
آموزش عذرخواهی به نوجوانان با ذکر مثال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 34)
خودتنظیمی به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 33)
چگونه والدینی خودآگاه باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 32)
ارتباط برقرار کردن با نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 31)
آموزش خودکنترلی به بچه‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 30)
اعتماد به فرزندان 8 الی 12 ساله‌ی‌مان برای تصمیم‌گیری صحیح (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌
نکته‌هایی برای ارتقای نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 28)
فواید درگیر بودن بچه‌ها با فعالیت‌های مثبت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 27)
تصمیم‌گیری نوجوان در برابر تصمیم‌گیری بزرگسال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 26)
تصمیم‌گیری مناسب برای نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 25)
نوجوانان و تصمیم‌‌گیری مناسب (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 24)
آموزش مسؤولیت‌پذیری به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 23)
آموزش مستقل بودن به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 22)
چگونگی ایفای نقش برای تصمیم‌گیری‌های بهتر (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 21)
رقابت سالم (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 20)
سخنی درباره‌ی رقابت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 19)
کمک به فرزندان 9 الی 12 ساله در جهت رشد مهارت‌های تفکر انتقادی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شم
چگونه یک مربی بزرگ باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 17)
آموزش بخشندگی به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 16)
توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم‌گیری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 15)
آداب رفتاری خوب برای فرزندان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 14)
رعایت آداب رفتاری احترام محسوب می‌شود (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 13)
نکته‌هایی برای آموزش آداب رفتاری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 12)
آموزش همدلی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 11)
اعمال ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 10)
ایجاد ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 9)
اِعمال تدریجی ارزش‌های خوب در فرزندان‌تان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 7)
شش عادت افراد همدل (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 6)
پنج پیام پدر و مادر مثبت بودن (اوقات فراغت خانواده شماره‌ی 5)
صدای‌تان را بیابید! - در این‌صورت راه‌تان را یافته‌اید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 62)
چرایی مربی‌گری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 61)
مربی‌گری - آگاهی و مسؤولیت‌پذیری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 60)
برقرار کردن رابطه‌ی مربی‌گری با همکاران‌مان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 59)
مربی‌گری چگونه عمل می‌کند؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 58)
چرا احترام‌امیز عمل کردن با همکاران‌مان برای کسب و کارمان خوب است؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 57)
دو دلیل برای شکست سازمان‌ها و چگونگی اجتناب از آن (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 56)
برای رهبری بزرگ بودن چه باید کرد؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 55)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت دوم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 54)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت اول (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 53)
چطور در کارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم بهتر شویم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 51)
چگونه درس‌های آموخته شده را در پایان یک پروژه جذب کنیم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 50)
چارلی چاپلین در عصر جدید (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 49)
مربی‌گری چیست؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 48)
مدیریت دانش سازمانی - شناساندن و حذف نرم‌افزاری کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 47)
نمودار مثلثی دانش فرایند و نرم‌افزارهای مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 46)
طوفان ذهنی؛ روشی صحیح، منصفانه، پسندیده و اخلاقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 45)
مقدمه‌ای بر یادگیری مؤثر درس‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 44)
سازمان‌های یادگیرنده - اهمیت مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 43)
مدیریت دانش برای تمام نسل‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 42)
مقدمه‌ای بر استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 41)
سیستم مدیریت دانش - ایجاد تجربه‌ای بهتر برای مشتریان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 40)
نمونه‌ای از کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت دانش - افزایش کارایی در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی
مدیریت دانش - افراد، فرایندها و فناوری‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 38)
ملاقات «باری» و «سامی» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 37)
سیستم فکر کردن - پنگوئن‌ها و شیرماهی‌ها در یک کوه یخی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 36)
آن‌چه می‌دانیم کشف کنیم! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 35)
سهم‌گذاری توانمندی، سرمایه و ثروتی به‌نام دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 34)
گاری - چهار نوع اعضای یک تیم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 33)
برف و بهمن - مدیریت دانش و خطر (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 32)
بحث گروهی صحیح مطابق با مدل دینامیک گروهی «بروس تاکمن» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 31)
گم کردن هدف - تعیین اهداف شخصی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 30)
آیا می‌خواهیم بیش‌تر نواور باشیم؟! - خلاقیت در ایجاد صدای رعد و برق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 29)
فرمانروایان مقدس - فرمانروایی حضرت داوود(علیه‌السلام) - خلاقیت در فتح اورشلیم (معرفی فیلم مدیریتی شم
فرانکی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 28)
چگونگی تأثیر تعهد شغلی بر کسب و کار (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 27)
یک گردش خوب - نورمن ویزدم - خلاقیت، احساس مسؤولیت و سماجت در پیگیری وظایف (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌
قهوه و استراتژی - مجموعه‌ای از راهکارها برای دستیابی ‌به مزیت رقابتی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 25)
اعتقاد به خشنودی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 24)
بازسازی روحیه‌ی تعهد در کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 23)
مستر بین و خلاقیت در شناسایی سارق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 22)
درس‌های مدیریتی از مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 21)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) ارشاد معنوی در سایه‌ی تدابیر مادی (معرفی فیلم مدیریتی
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) - تعامل صادقانه با مردم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 1
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت سلیمان(علیه‌السلام) - صلابت در رهبری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 18)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازیحضرت سلیمان(ع) - ایفای نقش آرام‌بخشی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 17)
شش عادت افراد همدل (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 16)
فرهنگ‌سازی در مترو - پلکان یا پله‌ی برقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 15)
بسته‌بندی شکلات (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 14)
لحظه‌ی سرنوشت‌ساز راست‌گویی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 13)
یک طاووس در سرزمین پنگوئن‌ها - نواوری و شهامت (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 12)
درست‌کاری چیست؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 11)
از طریق نمودار سازمانی‌تان تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 10)
 پيوندهای اردو و اردوگاه کوچک کردن
ارتباط با اردو و اردوگاه
فيلم، عكس و كتاب اردو و اردوگاه
پيوندها
عكس اردو و اردوگاه

بخش‌هاي اردويي

نشاني مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطح جامي، روبه‌‌روي مدرسه‌ي راهنمايي دخترانه‌ي فلسطين، پلاك 1062
تلفن: 66401476 - 66402422، ايميل: info@tnci.ir، كدپستي: 1316863669

مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

ورود