جستجو
 
 
 
 
 بخش‌هاي ارتباطي اردو و اردوگاه کوچک کردن
 كتاب اردو و اردوگاه کوچک کردن
اردوهای علمی - تفریحی دانش‌اموزان (با معرفی جاذبه‌های جهانگردی مازندران) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 47)
تاريخ : 22/7/1398
اصول سرپرستی و مدیریت اردوها، کاروان‌ها و مسابقه‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 46)
تاريخ : 22/6/1398
احکام اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 45)
تاريخ : 23/5/1398
کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی در مدرسه و اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 44)
تاريخ : 15/2/1398
اردوها و مسابقات ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 43)
تاريخ : 15/1/1398
اردوهای تربیتی (اصول و روش‌های علمی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 42)
تاريخ : 22/12/1397
اردو - ارتقای مهارت‌های اجتماعی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 41)
تاريخ : 15/11/1397
مجموعه احادیث کار فرهنگی - شماره‌ی 13 - اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 40)
تاريخ : 14/10/1397
آن‌چه یک مربی اردو باید بداند (ویژه‌ی مربیان و دست‌اندرکاران فعالیت‌های اردویی و بازدیدی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 39)
تاريخ : 20/9/1397
آموزش فراگیر فعالیت‌های اردویی دانش‌آموزان (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 38)
تاريخ : 20/8/1397
آرشيو     
 كاربران آنلاين کوچک کردن
افراد آنلاين افراد آنلاين:
بازدیدکنندگان بازدیدکنندگان: 52
اعضا اعضا: 0
کل کل: 52

 فعالیت جسمانی و سلامت در اردوها (فواید اردو و اردوگاه شماره‌ی 8) کوچک کردن
فعالیت جسمانی و سلامت در اردوها (فواید اردو و اردوگاه شماره‌ی 8)فوايد اردو و اردوگاه
 نسل حال‌حاضر کودکان، نوجوان و جوانان یکی از غیرفعال‌ترین و ناسالم‌ترین (از لحاظ سلامت جسمانی) در تاریخ محسوب می‌شوند.
فعالیت جسمانی و سلامت
در اردوها مترجم:
محمد ابراهيم عليمرداني
 منبع:
اين مقاله ترجمه‌اي است از:
Hickerson, Benjamin D.; Henderson, Karla A.; " Physical Activity and Health in Camps "; American Camp Association.خلاصه‌‌ي مطالب
محققان نشان داده‌اند که می‌توانیم شاهد رشد ارتباط بین تجربه‌های اردویی و رشد مثبت کودکان، نوجوانان و جوانان باشیم.
فعالیت جسمانی و سلامتی نتایجی هستند که می‌تواند با تجربه‌های اردویی همراه شود.
«دپارتمان خدمات انسانی و سلامت امریکا» (The U. S. Department of Health and Human Services) در سال 1387 شمسی (2008 میلادی) توصیه کرد که کودکان و نوجوانان دارای سن زیر 18 سال روزانه 60 دقیقه یا بیش‌تر فعالیت جسمانی نسبتاً شدید داشته باشند.
نسل حال‌حاضر کودکان، نوجوان و جوانان یکی از غیرفعال‌ترین و ناسالم‌ترین (از لحاظ سلامت جسمانی) در تاریخ محسوب می‌شوند.
مهم‌ترین موضوع در مورد کودکان، نوجوانان و جوانان بدون تحرک عبارت است از: وزن بیش از حد و چاقی.
پژوهش‌ها نشان داده است 40 الی 70 درصد از کودکان، نوجوانان و جوانان چاق امریکایی در بزرگسالی هم چاق خواهند ماند.
شدت تراکم بدنی کودکان، نوجوانان و جوانان اغلب با سرعتی بیش‌تر در طول ماه‌های تابستان رشد می‌کند.
تعطیلات تابستان مدارس ممکن است منجر به روزهایی برای آنان شود که ساختار کم‌تری داشته که این امر به‌نوبه‌ی خود منجر به فعالیت جسمانی کم‌تر و رژیم غذایی ناسالم‌تر می‌شود.
فرصت‌های تابستانی ساختاریافته نظیر: اردوهای تابستانی می‌تواند فرصتی برای کودکان، نوجوانان و جوانان ایجاد کند تا از لحاظ جسمانی فعالیت داشته باشند.
اردوهایی که به‌طور ویژه برای بهبود رفتارهای سالم با مخاطبین کودک، نوجوان و جوان چاق طراحی شده و کارمندانش نیز برای این هدف فعالیت می‌کنند می‌توانند موفق باشند.
اردو‌ها با با یک آستانه‌ی مشخص از ارتباط‌های اجتماعی، محیط‌ها و برنامه‌های هدفدار می‌تواند موجب ارتقای سطح فعالیت جسمانی شرکت‌کنندگان در اردوگاه شده و گستره‌ی چاقی را کاهش دهد.
در اردوهای روزانه‌ی تابستانی، تجهیزات و فعالیت‌های جسمانی آبی (Water- Based Physical Activity and Equipment) و بازی‌های آزاد (Free- Play) موجب افزایش فعالیت جسمانی خواهد شد.
اردو‌ها می‌توانند پادزهری برای رفتارهای همراه با بی‌تحرکی در تابستان در بین کودکان، نوجوانان و جوانان باشند.
آموزش مهارت‌ها به کارمندان اردوگاه، زمان‌بندی برنامه‌ها و فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده در اردوگاه می‌تواند ایجادکننده‌ی اشتیاق در شرکت‌کنندگاندر اردوگاه برای انجام فعالیت جسمانی باشد
.


فواید جسمانی اردو
تجربه‌های اردویی موجب غنی‌سازی زندگی کودکان، نوجوانان و جوانان می‌شود. اردو زمینه‌ای مهم برای رشد کودکان، نوجوانان و جوانان است. بسیاری از افرادی که به اردو می‌روند یا به‌عنوان کارمند در اردوگاه فعالیت می‌کنند می‌دانند این جمله‌ها کاملاً صحیح است.

اگرچه بسیاری از گزارش‌های غیررسمی در زمینه‌ی جنبه‌های مثبت اردو وجود دارد تلاش‌ها برای مستندسازی سیستماتیک در مورد نتایج و فواید اردو مورد نیاز است. تغییرهای رفتاری پیچیده هستند و همیشه اندازه‌گیری آن‌ها کار ساده‌ای نیست.

با این وجود، محققان نشان داده‌اند که می‌توانیم شاهد رشد ارتباط بین تجربه‌های اردویی و رشد مثبت کودکان، نوجوانان و جوانان باشیم.

رشد کودکان، نوجوانان و جوانان با تمرکز بر پشتیبانی یا ترویج فرایندهای رشد مثبت در حوزه‌های ذیل تحقق می‌یابد:
توانایی انجام مؤثر کارها و داشتن دامنه‌ای از مهارت‌ها (Competence)؛
مهارت یا دانش تخصصی (Mastery)؛
شخصیت مثبت؛
توانایی مواجهه با مشکلات، تحمل و تاب‌اوری و انعطاف‌پذیری (Resilience)؛
همدلی و تمرکز بر دیگران (Caring)؛
ارتباط با دیگران (Connection)؛
احساس تعلق که منجر به ارتقای سلامتی و شاد بودن (Well- Being) شود (بنسون و سایتو؛ 1385) [1]
.

برنامه‌های اردوگاهی زمانی که به‌طور عمدی در تجربه‌ها، فرصت‌ها و پشتیبانی‌ها مشارکت داشته باشند می‌تواند ارتقادهنده‌ی رشد مثبت در کودکان، نوجوانان و جوانان باشد اگر جنبه‌هایی از این رشد را هدف قرار دهد. فعالیت جسمانی و سلامتی نتایجی هستند که می‌تواند با تجربه‌های اردویی همراه شود.

فعالیت جسمانی معمولاً حرکت بدنی تولید شده توسط ماهیچه‌های اسکلتی در ازای مصرف انرژی تعریف می‌شود (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها؛ 1386) [2].

بعضی از اشکال فعالیت‌های جسمانی در کودکان، نوجوانان و جوانان هستند که موارد ذیل را شامل می‌شوند:
بازی آزاد (Free Play)؛
فعالیت‌های مرتبط با آموزش جسمانی مدرسه‌ای؛
ورزش‌های سازماندهی شده و غیرسازماندهی شده؛
جابه‌جایی و انتقال با نیروی انسانی (سالمون و تیمپریو؛ 1386) [3]
.

اما به‌هر حال فعالیت جسمانی (Exercise) همیشه تمرین (Physical Fitness) یا قابلیت یا تناسب جسمانی (Physical Activity) نیست. در اردوگاه‌ها فعالیت جسمانی می‌تواند شامل: بازی‌ها، ورزش‌ها و فعالیت‌های پُرهیجان و رقابت‌امیز در محیط باز (Outdoor Adventures) باشد.

«دپارتمان خدمات انسانی و سلامت امریکا» (The U. S. Department of Health and Human Services) در سال 1387 شمسی (2008 میلادی) توصیه کرد که کودکان و نوجوانان دارای سن زیر 18 سال روزانه 60 دقیقه یا بیش‌تر فعالیت جسمانی نسبتاً شدید داشته باشند
.پژوهش‌ها چه می‌گویند؟!
نسل حال‌حاضر کودکان، نوجوان و جوانان یکی از غیرفعال‌ترین و ناسالم‌ترین (از لحاظ سلامت جسمانی) در تاریخ محسوب می‌شوند (اوگدن و غیره؛ 1385) [4]. اگرچه گستره‌ی چاقی ثابت باقی مانده است شیوع آن هم‌چنان بالا است. در طی سال‌های 1388 الی 1389 شمسی (2009 الی 2010 میلادی)، 17 درصد از بچه‌های 2 الی 19 ساله در امریکا چاق بودند و 32 درصد هم چاق و هم دارای وزن بیش از حد بودند (اوگدن و غیره؛ 1391) [5].

تنها 42 درصد از کودکان 6 الی 11 ساله در امریکا در فعالیت‌های جسمانی حداقل 60 دقیقه در روز شرکت می‌کردند (ترویانو و غیره؛ 1387) [6].

تقریباً 42 درصد از کودکان 6 الی 11 ساله‌ی پسر در امریکا و 21 درصد از دختران در کودکی بی‌تحرک هستند؛ این آمار با توجه به تعداد مورد انتظار مراحل در روز استخراج شده است (تودور لاکه و غیره؛ 1389) [7].

کودکانی که در فعالیت‌های جسمانی به‌مدت 60 دقیقه یا بیش‌تر در روز شرکت می‌کنند احتمالاً دارای ویژگی‌هایی نظیر ذیل هستند:
بدن لاغرتر و در عین حال سالم؛
قدرت ماهیچه‌ای بیش‌تر؛
تحمل و سازگاری بیش‌تر؛
پروفایل چربی خون و ویژگی‌های قلبی، عروقی سالم‌تر؛
فشار خون پایین‌تر؛
رشد حداکثر تراکم استخوان بالاتر؛
سلامت ماهیچه‌ای، اسکلتی بیش‌تر (پاول و غیره؛ 1389 [8] و شوفیلد و غیره؛ 1388 [9]
.

پژوهش‌ها نشان داده است 40 الی 70 درصد از کودکان، نوجوانان و جوانان چاق امریکایی در بزرگسالی هم چاق خواهند ماند (جِین؛ 1383) [10].

کودکان، نوجوانان و جوانان ممکن است در طول تابستان مستعد چاقی باشند. کودکان، نوجوانان و جوانان چاق اغلب در طول تابستان و در حالی که به مدرسه نمی‌روند دارای تناسب بدنی سطح پایین‌تر و چربی بدن بیش‌تری هستند. شدت تراکم بدنی کودکان، نوجوانان و جوانان (Children’s Body Mass Index) (BMI) اغلب با سرعتی بیش‌تر در طول ماه‌های تابستان رشد می‌کند. محققان نتیجه می‌گیرند که تعطیلات تابستان مدارس ممکن است منجر به روزهایی برای آنان شود که ساختار کم‌تری داشته که این امر به‌نوبه‌ی خود منجر به فعالیت جسمانی کم‌تر و رژیم غذایی ناسالم‌تر می‌شود (کارل و غیره؛ 1386 [11] و هیپل و غیره؛ 1386 [12]).


پژوهش‌های اردوگاهی درباره‌ی فعالیت‌های جسمانی
فرصت‌های تابستانی ساختاریافته نظیر: اردوهای تابستانی می‌تواند فرصتی برای کودکان، نوجوانان و جوانان ایجاد کند تا از لحاظ جسمانی فعالیت داشته باشند. اما به‌هر حال پژوهش‌های کمی در ارتباط با این امر انجام شده است که چگونه اردوهای سازمان‌یافته می‌تواند محلی برای مشارکت در فعالیت جسمانی باشد (جاگو و بارانوسکی؛ 1383) [13].

اگرچه تاکنون پژوهش‌های بسیاری در مورد فعالیت جسمانی در اردوگاه‌ها انجام نشده است کارشناسان اردوگاهی فعالیت جسمانی و سلامتی را به‌عنوان موضوع‌های مرتبط مطرح می‌کنند. براساس یک بررسی آماری بر روی 365 کارشناس اردوگاهی، 90 درصد از پاسخ‌دهندگان خوردن سلامت و فعالیت جسمانی را به‌عنوان خروجی مهم یا خیلی مهم برای شرکت‌کنندگان در اردوگاه برشمرده‌اند که لازم است در طی فرایند برنامه‌ریزی اردوگاهی بر آن تمرکز شود (انجمن اردوگاهی امریکا، 1386) [14].

محققان در یک مطالعه‌ی طولانی‌مدت‌ بر روی افراد 10 الی 18 ساله دریافتند که افراد بزرگسالی که در برنامه‌های تابستانی سازمان‌یافته نظیر: اردو شرکت نمی‌کنند به‌میزان زیادی در معرض خطر چاقی قرار می‌گیرند (موهانی؛ 1390) [15].

مطالعه‌های انجام شده نشان می‌دهد که اردوهایی که به‌طور ویژه برای بهبود رفتارهای سالم با مخاطبین کودک، نوجوان و جوان چاق طراحی شده و کارمندانش نیز برای این هدف فعالیت می‌کنند می‌توانند موفق باشند. پژوهش‌ها نشان داده است که اردو‌ها با یک آستانه‌ی مشخص از ارتباط‌های اجتماعی، محیط‌ها و برنامه‌های هدفدار می‌تواند موجب ارتقای سطح فعالیت جسمانی شرکت‌کنندگان در اردوگاه شده و گستره‌ی چاقی را کاهش دهد؛ به‌عبارت دیگر باعث کاهش شدت تراکم بدنی (Body Mass Index) (BMI) و توده‌ی چربی (Fat Mass) شوند (گِیتلی و غیره؛ 1384 [16] و هیوئلسینگ و غیره؛ 1389 [17]).

پژوهش‌های هدایت شده در اردو‌های تابستانی هدفدار - نظیر: اردوهایی که به‌طور ویژه بر روی کاهش وزن تمرکز ندارند - نشان داده است که شرکت‌کنندگان در اردوگاه‌ها با اقامت شبانه (Resident Camps) به‌طور متوسط تقریباً 20 هزار قدم براساس دستگاه قدم‌شمار (Pedometer- Recorded) در اردوها در تمام روز برمی‌دارند و این در حالی است که شرکت‌کنندگان در اردوهای روزانه در طی نیم‌روز 12 هزار قدم برمی‌دارند. این پژوهش‌ها بیانگر آن است که فعالیت جسمانی کودکان، نوجوانان و جوانان در اردوگاه بیش از مقدار توصیه شده خواهد بود (هیکرسون و هندرسون؛ 1392 [18]).

در اردوهای روزانه‌ی تابستانی، تجهیزات و فعالیت‌های جسمانی آبی (Water- Based Physical Activity and Equipment) و بازی‌های آزاد (Free- Play) موجب افزایش فعالیت جسمانی خواهد شد. کودکان، نوجوانان و جوانان که در صف نوبت فعالیت‌ها، آموزش‌های کارمندان و فعالیت‌های جسمانی سازماندهی شده در اردوگاه منتظر می‌مانند رفتارهای کم‌تحرکی بیش‌تری را تجربه می‌کنند (بیتس و غیره؛ 1392) [19].

شرکت‌کنندگان در اردو‌های روزانه (Day Camps) که در کنار سایر شرکت‌کنندگان فعال و مشاروان فعال قرار می‌گیرند و هم‌چنین در اردوگاه‌های بزرگ‌تر با تسهیلات برای انجام فعالیت‌های جسمانی بیش‌تری حضور می‌یابند احتمالاً از لحاظ جسمانی فعال‌تر خواهند بود.

در اردوها با اقامت شبانه (Resident Camps) متغیرهای ذیل موجب افزایش فعالیت جسمانی شرکت‌کنندگان در اردوگاه می‌شود:
گروه‌های شرکت‌کنندگان فعال؛
تسهیلات فعالیت جسمانی بیش‌تر؛
اردوگاه با وسعت بیش‌تر؛
فاصله‌ی قدم زدن بیش‌تر بین مناطق انجام فعالیت‌های اردوگاهی؛
میزان کم‌تر نسبت شرکت‌کنندگان در اردوگاه به کارمندان اردوگاه؛
برنامه‌ریزی هدفدار فعالیت‌های جسمانی (هیکرسون و هندرسون؛ 1389 [20])
.

ویژگی‌های فردی شرکت‌کنندگان در اردوگاه از لحاظ: نژاد و جنسیت ممکن است تأثیر بیش‌تری بر فعالیت جسمانی داشته باشد اما طراحی محیط‌های اجتماعی، فیزیکی و سازمانی می‌تواند بر فعالیت جسمانی شرکت‌کنندگان در اردوگاه تأثیرگذار باشد (هیکرسون؛ 1388) [21].نتیجه‌گیری
اردو‌ها می‌توانند پادزهری برای رفتارهای همراه با بی‌تحرکی در تابستان در بین کودکان، نوجوانان و جوانان باشند. طبیعتاً بیش‌تر اردو‌ها فرصت‌هایی برای فعالیت جسمانی فراهم می‌کنند؛ اما آموزش مهارت‌ها به کارمندان اردوگاه، زمان‌بندی برنامه‌ها و فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده در اردوگاه می‌تواند ایجادکننده‌ی اشتیاق در شرکت‌کنندگان در اردوگاه برای انجام فعالیت جسمانی باشد.

پژوهش‌های بیش‌تری برای کشف بیش‌تر موقعیت‌هایی لازم است که موجب سلامتی بیش‌تر و محیط‌های با فعالیت جسمانی بیش‌تر در کودکان، نوجوانان و جوانان در اردوگاه می‌شود
.
پی‌نوشت‌ها
[1] - Hickerson, Benjamin D.; Henderson, Karla A.; "Physical Activity and Health in Camps"; American Camp Association. 
[2] . Center for Disease Control and Prevention, 2007. 
[3] - Salmon & Timperio, 2007. 
[4] - Ogden et al., 2006. 
[5] - Ogden et al., 2012. 
[6] - Troiano et al., 2008. 
[7] - Tudor- Locke et al., 2010. 
[8] - Schofield et al., 2009. 
[9] - Hill et al., 2003. 
[10] - Jain, 2004. 
[11] - Carrel et al., 2007. 
[12] - Hippel et al., 2007. 
[13] - Jago & Baranowski, 2004. 
[14] - American Camp Association, 2007. 
[15] - Mahoney, 2011. 
[16] - Gately et al., 2005. 
[17] - Huelsing et al., 2010. 
[18] - Hickerson & Henderson, 2013. 
[19] - Beets et al., 2013. 
[20] - Hickerson & Henderson, 2010. 
[21] -  Hickerson, 2009.1396/1/1 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
اردو و اردوگاه
 آخرین عکس‌های اردوگاه‌ها کوچک کردن
 آخرین مطالب اوقات فراغت کوچک کردن
من یخ هستم! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 49)
آرامش و صبوری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 48)
هرگز تسلیم نخواهیم شد! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 47)
برنج و سبزیجات (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 46)
چیک چیک (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 45)
عکس‌العمل کودکان در مواجهه با حیوانات یک آکواریوم (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 44)
سگی به‌نام جوی و حواصیل (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 43)
یکی پس از دیگری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 42)
آخرین عکس (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 41)
داستان پدرم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 40)
اِی‌اِن‌جی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 39)
آسمان آریانه (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 38)
نقشی از جان (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 37)
دوست صمیمی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 36)
سلام شتر! - ارزش دوستی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 35)
سمفونی میمون (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 34)
سپیده‌دم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 33)
تغییر تخم‌مرغ (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 32)
َوَردست (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 31)
کودکان در باغ‌وحش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 30)
اهرام مصر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 29)
روح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 27)
ارواح شعبده‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 26)
اونو بگیرید! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 25)
مادر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 24)
روش صحیح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 23)
داستانی کوتاه‌ از یک روباه و یک موش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 22)
ناممکن برای کبوتر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 21)
بازی گِری یا پیرمرد بازنشسته‌ی شطرنج‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 20)
هدف (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 19)
آه پسر - زندگی پسر فقیر مالزیایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 18)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت دوم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 17)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 16)
شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علی، مهدی و حمید باکری (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 15)
بره‌ای شجاع در جزیره - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 14)
پروازی بلند (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 13)
اریگامی یا کاغذ و تا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 12)
دنیا در یک دقیقه! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 11)
تهدید آرام (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 10)
«ماریزا» الاغ لجوج (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 9)
آخرین گره (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 8)
فقدان روشنایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 7)
دکتر سعید کاظمی آشتیانی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 6)
اروپا و ایتالیا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 5)
ساعت زنگ‌دار (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 4)
لامپ! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 3)
خوب بودن در مدرسه - بد بودن در خانه (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 49)
حریم خصوصی مناسب برای نوجوانان چه میزان است؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 48)
آموزش تعادل به نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 47)
کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان‌مان در ایجاد زندگی معنادار (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره
ارتباط برقرار کردن با نوجوان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 45)
چرا به‌نظر می‌رسد نصایح پدرانه و مادرانه در لحظه‌ی مورد نظر جواب نمی‌دهد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خا
چگونه ارتباط نزدیک‌مان را با نوجوانان‌مان حفظ کنیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 43)
زمانی که بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 42)
تکلیف منزل - امروزه در برابر گذشته (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 41)
یافتن مدرسه‌ی مناسب برای تأمین نیازهای فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 40)
نصایحی برای فرزندان و والدین در مورد آزمون‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 39)
تجربه در برابر موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 38)
چگونه ارتباط‌های بین‌فردی به موفقیت می‌انجامد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 37)
آیا از نوجوانان‌مان سؤال بپرسیم که ... (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 36)
اهمیت عذرخواهی از نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 35)
آموزش عذرخواهی به نوجوانان با ذکر مثال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 34)
خودتنظیمی به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 33)
چگونه والدینی خودآگاه باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 32)
ارتباط برقرار کردن با نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 31)
آموزش خودکنترلی به بچه‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 30)
اعتماد به فرزندان 8 الی 12 ساله‌ی‌مان برای تصمیم‌گیری صحیح (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌
نکته‌هایی برای ارتقای نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 28)
فواید درگیر بودن بچه‌ها با فعالیت‌های مثبت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 27)
تصمیم‌گیری نوجوان در برابر تصمیم‌گیری بزرگسال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 26)
تصمیم‌گیری مناسب برای نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 25)
نوجوانان و تصمیم‌‌گیری مناسب (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 24)
آموزش مسؤولیت‌پذیری به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 23)
آموزش مستقل بودن به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 22)
چگونگی ایفای نقش برای تصمیم‌گیری‌های بهتر (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 21)
رقابت سالم (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 20)
سخنی درباره‌ی رقابت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 19)
کمک به فرزندان 9 الی 12 ساله در جهت رشد مهارت‌های تفکر انتقادی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شم
چگونه یک مربی بزرگ باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 17)
آموزش بخشندگی به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 16)
توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم‌گیری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 15)
آداب رفتاری خوب برای فرزندان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 14)
رعایت آداب رفتاری احترام محسوب می‌شود (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 13)
نکته‌هایی برای آموزش آداب رفتاری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 12)
آموزش همدلی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 11)
اعمال ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 10)
ایجاد ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 9)
اِعمال تدریجی ارزش‌های خوب در فرزندان‌تان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 7)
شش عادت افراد همدل (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 6)
پنج پیام پدر و مادر مثبت بودن (اوقات فراغت خانواده شماره‌ی 5)
صدای‌تان را بیابید! - در این‌صورت راه‌تان را یافته‌اید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 62)
چرایی مربی‌گری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 61)
مربی‌گری - آگاهی و مسؤولیت‌پذیری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 60)
برقرار کردن رابطه‌ی مربی‌گری با همکاران‌مان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 59)
مربی‌گری چگونه عمل می‌کند؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 58)
چرا احترام‌امیز عمل کردن با همکاران‌مان برای کسب و کارمان خوب است؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 57)
دو دلیل برای شکست سازمان‌ها و چگونگی اجتناب از آن (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 56)
برای رهبری بزرگ بودن چه باید کرد؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 55)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت دوم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 54)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت اول (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 53)
چطور در کارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم بهتر شویم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 51)
چگونه درس‌های آموخته شده را در پایان یک پروژه جذب کنیم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 50)
چارلی چاپلین در عصر جدید (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 49)
مربی‌گری چیست؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 48)
مدیریت دانش سازمانی - شناساندن و حذف نرم‌افزاری کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 47)
نمودار مثلثی دانش فرایند و نرم‌افزارهای مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 46)
طوفان ذهنی؛ روشی صحیح، منصفانه، پسندیده و اخلاقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 45)
مقدمه‌ای بر یادگیری مؤثر درس‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 44)
سازمان‌های یادگیرنده - اهمیت مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 43)
مدیریت دانش برای تمام نسل‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 42)
مقدمه‌ای بر استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 41)
سیستم مدیریت دانش - ایجاد تجربه‌ای بهتر برای مشتریان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 40)
نمونه‌ای از کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت دانش - افزایش کارایی در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی
مدیریت دانش - افراد، فرایندها و فناوری‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 38)
ملاقات «باری» و «سامی» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 37)
سیستم فکر کردن - پنگوئن‌ها و شیرماهی‌ها در یک کوه یخی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 36)
آن‌چه می‌دانیم کشف کنیم! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 35)
سهم‌گذاری توانمندی، سرمایه و ثروتی به‌نام دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 34)
گاری - چهار نوع اعضای یک تیم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 33)
برف و بهمن - مدیریت دانش و خطر (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 32)
بحث گروهی صحیح مطابق با مدل دینامیک گروهی «بروس تاکمن» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 31)
گم کردن هدف - تعیین اهداف شخصی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 30)
آیا می‌خواهیم بیش‌تر نواور باشیم؟! - خلاقیت در ایجاد صدای رعد و برق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 29)
فرمانروایان مقدس - فرمانروایی حضرت داوود(علیه‌السلام) - خلاقیت در فتح اورشلیم (معرفی فیلم مدیریتی شم
فرانکی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 28)
چگونگی تأثیر تعهد شغلی بر کسب و کار (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 27)
یک گردش خوب - نورمن ویزدم - خلاقیت، احساس مسؤولیت و سماجت در پیگیری وظایف (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌
قهوه و استراتژی - مجموعه‌ای از راهکارها برای دستیابی ‌به مزیت رقابتی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 25)
اعتقاد به خشنودی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 24)
بازسازی روحیه‌ی تعهد در کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 23)
مستر بین و خلاقیت در شناسایی سارق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 22)
درس‌های مدیریتی از مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 21)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) ارشاد معنوی در سایه‌ی تدابیر مادی (معرفی فیلم مدیریتی
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) - تعامل صادقانه با مردم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 1
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت سلیمان(علیه‌السلام) - صلابت در رهبری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 18)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازیحضرت سلیمان(ع) - ایفای نقش آرام‌بخشی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 17)
شش عادت افراد همدل (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 16)
فرهنگ‌سازی در مترو - پلکان یا پله‌ی برقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 15)
بسته‌بندی شکلات (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 14)
لحظه‌ی سرنوشت‌ساز راست‌گویی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 13)
یک طاووس در سرزمین پنگوئن‌ها - نواوری و شهامت (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 12)
درست‌کاری چیست؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 11)
از طریق نمودار سازمانی‌تان تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 10)
 پيوندهای اردو و اردوگاه کوچک کردن
ارتباط با اردو و اردوگاه
فيلم، عكس و كتاب اردو و اردوگاه
پيوندها
عكس اردو و اردوگاه

بخش‌هاي اردويي

نشاني مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطح جامي، روبه‌‌روي مدرسه‌ي راهنمايي دخترانه‌ي فلسطين، پلاك 1062
تلفن: 66401476 - 66402422، ايميل: info@tnci.ir، كدپستي: 1316863669

مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

ورود