جستجو
 
 
 
 
 بخش‌هاي ارتباطي اردو و اردوگاه کوچک کردن
 كتاب اردو و اردوگاه کوچک کردن
اصول مدیریت در اردوها، تیم‌ها و کاروان‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 49)
تاريخ : 22/9/1398
اردوی خانوادگی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 48)
تاريخ : 22/8/1398
اردوهای علمی - تفریحی دانش‌اموزان (با معرفی جاذبه‌های جهانگردی مازندران) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 47)
تاريخ : 22/7/1398
اصول سرپرستی و مدیریت اردوها، کاروان‌ها و مسابقه‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 46)
تاريخ : 22/6/1398
احکام اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 45)
تاريخ : 23/5/1398
کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی در مدرسه و اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 44)
تاريخ : 15/2/1398
اردوها و مسابقات ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 43)
تاريخ : 15/1/1398
اردوهای تربیتی (اصول و روش‌های علمی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 42)
تاريخ : 22/12/1397
اردو - ارتقای مهارت‌های اجتماعی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 41)
تاريخ : 15/11/1397
مجموعه احادیث کار فرهنگی - شماره‌ی 13 - اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 40)
تاريخ : 14/10/1397
آرشيو     
 كاربران آنلاين کوچک کردن
افراد آنلاين افراد آنلاين:
بازدیدکنندگان بازدیدکنندگان: 25
اعضا اعضا: 0
کل کل: 25

 مشارکت مدرسه و اردوگاه در آموزش (فواید اردو و اردوگاه شماره ی 11) کوچک کردن
مشارکت مدرسه و اردوگاه در آموزش (فواید اردو و اردوگاه شماره ی 11)فوايد اردو و اردوگاه
 متأسفانه هیچ زمانی برای معلمان باقی نمانده است تا به تفکر خلاق و یادگیری تجربی بپردازند.


 
مشارکت مدرسه و اردوگاه
در آموزش مترجم:
محمد ابراهيم عليمرداني
 منبع:
اين مطلب ترجمه‌اي است از:خلاصه‌‌ي مطالب
متأسفانه هیچ زمانی برای معلمان باقی نمانده است تا به تفکر خلاق و یادگیری تجربی بپردازند.
معلمی بسیار به مهارت و تمرین بدل شده است. این در حالی است که این امر واقعیت دارد که همیشه میزان قابل‌توجهی از یادگیری از طریق حفظ کردن (Memorization) و یادگیری از طریق خواندن (Learning from Reading)تحقق می‌یابد و اموری نظیر: کارگاه، کار با چوب، موسیقی، هنر و دیگر اشکال یادگیری تجربه‌محور به‌طور فزاینده‌ای در مدارس عمومی به‌ندرت یافت می‌شود.
بچه‌ها حدود 12 ساعت آزاد خودشان را از سال 1373 شمسی (1994 میلادی) تاکنون از دست داده‌اند و یادگیری آنان نیز به‌شکل رو به تزایدی، کم‌تر از ویژگی‌های یادگیری تجربی برخوردار شده است. با این فرض که آنان در حال سپری کردن هرچه بیش‌تر و بیش‌تر وقت‌شان به نگاه کردن به صفحه‌های نمایش نظیر: تلویزیون، کامپیوتر، بازی‌های الکترونیکی هستند و کامپیوتر موبایلی که دردست دارند وانمود می‌شود یک گوشی تلفن است ... و بدین‌ترتیب با بچه‌هایی مواجه هستیم که با واژگان عظیمی مواجه هستند و از موضوع‌های بسیار زیادی مطلع هستند اما کم‌تر از حل‌مسأله، تفکر خلاق و اجتماعی بودن برخوردار می‌شوند و انگیزه‌ی کم‌تری برای کار با دستان‌شان دارند.
اردو و اردوگاه شامل فعالیت‌های صرفاً نظری نمی‌شود بلکه همه‌اش فعالیت‌های تجربی است؛ فعالیت‌هایی نظیر: پرتاب موشک، جواهرسازی، سفال‌گری، هنر و غیره را شامل می‌شود یا بچه‌ها به فعالیت‌های بسیار زیادی نظیر: بسکتبال، والیبال، فوتبال و نظایر آن می‌پردازند
.


مشارکت مدرسه و اردوگاه در آموزش
مسؤولین اردوها و اردوگاه‌ها از این ایده که اردو و اردوگاه به‌عنوان تجربه‌ای قدرتمند در آموزش تلقی شود و به آن تنها از منظر سرگرمی یا پدیده‌ی اجتماعی نگریسته نشود هیجان‌زده می‌شوند.

در زمانه‌ای که به بسیاری از بچه‌ها در مدارس عمومی آموخته می‌شود که چگونه در تست‌ها امتیاز لازم را کسب کنند این امر به‌طور فزاینده‌ای مسلم شده است که شکاف‌های بزرگی در آن‌چه بچه‌ها در حال آماده شدن برای آن هستند وجود دارد.

در حالی که با معلمان مدارس سراسر کشور کار می‌کنم گاه و بیگاه می‌شنوند که معلمان در این‌باره افسوس می‌خورند و می‌گویند: «مجبور بودم به این نوع معلمی تن دردهم!» ... متأسفانه هیچ زمانی و هیچ اطاقی در مسابقه‌ به‌سمت اوج (Race to the Top) برای معلمان باقی نمانده است تا به امور ذیل بپردازند:
تفکر خلاق؛
یادگیری تجربی
.مسابقه‌ی‌ به‌سمت اوج
مسابقه‌ی‌ به‌سمت اوج (Race to The Top or R2T or RTTT or RTT) یک رقابت در جهت کسب کمک‌هزینه‌ی 4 میلیارد و  350 میلیون دلاری است که توسط دپارتمان آموزش ایالات متحده‌ی امریکا (United States Department of Education)  بنیان نهاده شده است تا ایجادکننده‌ی انگیزه و پاداش در معلمان در زمینه‌ی نواوری و اصلاح در آموزش دانش‌اموزان در مقاطع ابتدایی و دبیرستان (قبل از دیپلم) باشد. این مسابقه توسط قانون سرمایه‌گذاری مجدد و اصلاح امریکا (American Recovery and Reinvestment Act of 2009) در سال 1388 شمسی (2009 میلادی) بنا نهاده شده و در دوران ریاست‌جمهوری  باراک اوباما (Barakck Obama) توسط وی و معاون آموزشی‌اش آرنه دونکان (Arne Duncan) در معرض اجرا قرار داده شد.

طی این مسابقه، به ایالت‌ها بابت موارد ذیل پاداش‌هایی تعلق می‌گیرد:
تأمین رضایت سیاست‌های ویژه‌ی آموزشی نظیر: ارزشیابی‌های عملکرد محور توسط معلمان و مبانی بنا نهاده شده توسط مقیاس‌های بهره‌وری آموزشی (همراه با رشد و بازخورد حرفه‌ای مدنظر)؛ 
سازگاری با استانداردهای عمومی (بدون نیاز به سازگاری با استانداردهای ایالتی محوری و مشترک)؛ 
سازگاری با سیاست‌هایی که فاقد ممنوعیت در مدارس بهره‌مند از بودجه‌های دولتی و در عین حال غیرایالتی (Charter Schools) (یا به‌طور مؤثر ممنوع نشده است)؛ 
تحول مدارس با عملکرد بسیار پایین؛ 
مدارس ایجادکننده و استفاده‌کننده از سیستم‌های داده‌ها. تفکر خلاق
تفکر خلاق (Creative Thinking)، روشی برای مشاهده‌ی مشکلات یا موقعیت‌ها از چشم‌اندازی جدید است که بیانگر راه‌حل‌های غیرمعمول است که ممکن است در ابتدا گیج‌کننده به‌نظر برسد. تفکر خلاقانه هم با فرایندهای غیرساختاریافته نظیر: طوفان ذهنی (Brainstorming) ایجاد می‌شود و هم با فرایندهای ساختاریافته نظیر: تفکر جانبی یا گریزاندیش (Lateral or Sideways Thinking). تفکر جانبی یا گریزاندیش، ایجاد ایده و تکنیک حل‌مسأله است که در آن، مفاهیم جدید با نگاه به چیزهایی به‌روش‌هایی نوین مطرح می‌شود. این در حالی است که تفکر منطقی (عمودی) (Logical or Vertical Thinking) یک ایده را پیش می‌برد ... تفکر جانبی یا گریزاندیش برانگیزاننده‌ی ایده‌های جدید یا تغییردهنده‌ی چهارچوب منبع است؛ در حالی که تفکر منطقی (عمودی) تلاش می‌کند بر مشکلات با مواجهه‌ی مستقیم
با آن فایق آید ... تفکر جانبی یا گریزاندیش تلاش می‌کند از مشکلات با رویکردی متفاوت و ریشه‌ای عبور کند.یادگیری تجربی
یادگیری تجربی (Experiential Learning)، فرایند یادگیری از طریق تجربه است و به‌طور اختصاصی این‌گونه تعریف می‌شود: یادگیری از طریق انعکاس (Reflection) بر روی انجام دادن. یادگیری فعال (Hands- On Learning)، شکلی از یادگیری تجربی به‌حساب می‌آید اما الزاماً دربرگیرنده‌ی انعکاس محصول توسط آن نیست. یادگیری تجربی با یادگیری معمول یا همراه با تدریس (Rote or Didactic Learning) متفاوت است که در آن، یادگیرنده نقشی نسبتاً انفعالی ایفا می‌کند. یادگیری تجربی با دیگر اشکال یادگیری فعال (Active Learning)، یادگیری ماجراجوانه (Adventure Learning)، یادگیری انتخاب آزاد (Free- Choice Learning)، یادگیری خدمت‌محور (Service Learning)، یادگیری مشارکتی (Cooperative Learning) و یادگیری موقعیتی (Suited Learning) مرتبط است ولی با آن‌ها تفاوت دارد.معلمی بسیار به مهارت و تمرین بدل شده است. این در حالی است که این امر واقعیت دارد که همیشه میزان قابل‌توجهی از یادگیری از طریق حفظ کردن (Memorization) و یادگیری از طریق خواندن (Learning from Reading)تحقق می‌یابد و اموری نظیر: کارگاه، کار با چوب، موسیقی، هنر و دیگر اشکال یادگیری تجربه‌محور به‌طور فزاینده‌ای در مدارس عمومی به‌ندرت یافت می‌شود.

همه در مدارس، بسیار به کمک و تشویق به افزایش امتیاز دانش‌اموزان در آزمون‌ها مشغول هستند.

می‌توانیم به این موارد، یادگیری از بالا به پایین را هم بیافزاییم. با این واقعیت که بچه‌ها به‌میزانی کم و کم‌تر به بازی‌های خودانگیخته یا خود به خودی (Spontaneous Play)، خلاقانه و اکتشافی به‌کار گرفته می‌شوند و بدین‌ترتیب با نسلی از بچه‌ها مواجه خواهیم شد که فکر می‌‌کنند طبیعی است که شما یک تی‌شرت بپوشی و از منافع بازی‌های خلاقانه‌ای که ارائه می‌شود بهره‌مند نباشی.

همان‌طور که در مستند تلویزیونی عمومی میشیگان از سال 1386 شمی (2007 میلادی) گزارش شده است در پاسخ به این سؤال که: «بچه‌ها کجا بازی می‌کنند؟» گفته می‌شود در دو دهه‌ی گذشته، شعاع بازی بچه‌ها کاهش یافته است؛ به‌طوری که در ایالات متحده‌ی امریکا از 1609 متر (یک مایل) به 168 متر (550 فوت) رسیده است
.مهارت و تمرین
در طی سال تحصیلی، دانش‌اموزان مجبور هستند در گستره‌ای از آزمون‌ها شرکت کنند. مهارت و تمرین (Skill and Drill)، فعالیتی سریع است که توسط آن، مهارتی جدید تمرین می‌شود تا به‌طور خودکار انجام شود. این فعالیت کوتاه بوده و معمولاً در زمان مشخصی انجام می‌شود. معلم بعد از انجام آزمون در اولین فرصت، نمره می‌دهد. معلم پیشرفت دانش‌اموز را مشاهده می‌کند و به‌طور معمول مذاکره و گفتگویی با وی خواهد داشت. تکرار آزمون مهارت و تمرین تا زمانی ضرورت دارد که مهارت در دانش‌اموز نهادینه شود.یادگیری از بالا به پایین یا نزولی
یادگیری از بالا به پایین یا نزولی (Top- Down Learning) با مفاهیم دانش آشکار (Explicit Knowledge)یا ضمنی (Implicit Knowledge) مرتبط است و این‌که چگونه دانش و مهارت‌های ضروری شناختی کسب شود:
دانش بالا به پایین عبارت است از: تبدیل کاربرد عمومی آشکار به کاربرد ویژه‌ی ضمنی از طریق استدلال قیاسی (Deductive Reasoning).
دانش پایین به بالا (Bottom- Up Knowledge) عبارت است از: تبدیل دانش ویژه‌ی ضمنی به دانش عمومی آشکار از طریق استدلال استقرایی (Inductive Reasoning) .

 
 
همان‌طور که دیوید الکایند (David Elkind) گفته است: بچه‌ها حدود 12 ساعت آزاد خودشان را از سال 1373 شمسی (1994 میلادی) تاکنون از دست داده‌اند و یادگیری آنان نیز به‌شکل رو به تزایدی، کم‌تر از ویژگی‌های یادگیری تجربی برخوردار شده است. با این فرض که آنان در حال سپری کردن هرچه بیش‌تر و بیش‌تر وقت‌شان به نگاه کردن به صفحه‌های نمایش نظیر: تلویزیون، کامپیوتر، بازی‌های الکترونیکی هستند و کامپیوتر موبایلی که دردست دارند وانمود می‌شود یک گوشی تلفن است ... و بدین‌ترتیب با بچه‌هایی مواجه هستیم که با واژگان عظیمی مواجه هستند و از موضوع‌های بسیار زیادی مطلع هستند اما کم‌تر از حل‌مسأله، تفکر خلاق و اجتماعی بودن برخوردار می‌شوند و انگیزه‌ی کم‌تری برای کار با دستان‌شان دارند.

اردو همه‌اش درباره‌ی تجربه است.

اردو و اردوگاه شامل فعالیت‌های صرفاً نظری نمی‌شود بلکه همه‌اش فعالیت‌های تجربی است؛ فعالیت‌هایی نظیر: پرتاب موشک، جواهرسازی، سفال‌گری، هنر و غیره را شامل می‌شود یا بچه‌ها به فعالیت‌های بسیار زیادی نظیر: بسکتبال، والیبال، فوتبال و نظایر آن می‌پردازند.

این امر از واقعیت برخوردار است که بچه‌ها در اردو و اردوگاه فرصت می‌یابند به‌صورت گروهی زندگی کنند و به‌دنبال راه‌حل‌هایی برای مشکلات زندگی گروهی باشند. به‌شکل مناسبی تمرین و فعالیت کنند؛ به‌طور واقعی بترسند نظیر: آن‌چه در سوارکاری تا حرکت در خطوط زیپ برای‌شان اتفاق می‌افتد. هم‌چنین از مشاورانی می‌آموزند که یک یا دو قدم بیش‌تر از آنان در زندگی گام برداشته‌اند.

شاید چیزی را خاطره‌انگیزتر از آن‌چه در اردو و اردوگاه برای‌مان خاطره شده است به‌یاد نمی‌آوریم.

از نظر من، مدارس می‌توانند چیزهای بسیار زیادی را از اردوها و اردوگاه‌ها بیاموزند؛ در این زمینه که چگونه بچه‌ها را کنار هم جمع کنند؟ چگونه جامعه‌ای از دانش‌اموزان تشکیل دهند؟ چگونه از تجربه‌ها بیاموزند و تجربه‌های حضور فعال در کارهای عملی را در برنامه‌های آموزشی خود بگنجانند؟ و ...

به‌عنوان یک جامعه، کارهایی انجام می‌دهیم تا چشم‌اندازهایی از آن‌چه از آموزش مدنظرمان است را توسعه ببخشیم.

اردو و اردوگاه در بسیاری موارد دربردارنده‌ی روش‌های آموزشی است و فقط سرگرمی محسوب نمی‌شود. بچه‌ها در اردو و اردوگاه به‌میزان زیادی:
درگیر تفکر انتقادی (Critical Thinking) می‌شوند؛
کارهایی را انجام می‌دهند که موجب رشد هیجانی (Emotional Development) آنان می‌شود؛
مهارت‌های اجتماعی را می‌آموزند و معمولاً بر مهارت‌های تاب‌اوری و تحمل (Resilience) و هم‌چنین مهارت های سازگاری (Coping Skills) آنان تمرکز می‌شود .

اردوگاه و مدرسه می‌توانند مشارکتی بزرگ در آموزش بچه‌ها داشته باشند.
درباره‌ی نویسنده

باب ديتر (Bob Ditter) درمانگر خانواده، بزرگسالان و كودكان (Regarded Child, Adolescent and Family Therapist) در بوستون (Boston) ايالت ماساچوست (Massachusetts) است. در ايالات متحده‌ي امريكا به‌عنوان مربي و مشاور شهرت دارد كه دارای مخاطبان جوان است.

وي با مراكزي نظير ذيل همكاري مي‌كند:
 پارك سرگرمي، پستانداران و شبيه‌سازي شده‌ي اقيانوس دنياي دريايي (Sea World Marine Mammal Park and Oceanarium)؛
شبكه‌ي تلويزيوني ديزني (Disney Channel)؛
جنبش سپاه رستگاري (The Salvation Army) وابسته به كليساي مسيحيت پروتستان؛
جنبش پيشاهنگي دختران امريكا (Girls Scouts of America)؛
انجمن مسيحيان جوان (YMCA; Young Men's Christian Association)؛
انجمن اردوگاهي امريكا (American Camp Association) (ACA)؛
سازمان آتش اردوگاهي امريكا (Camp Fire USA)؛
اردوگاه‌هاي كودكان داراي مشكلات غددي امريكا (Children’s Oncology Camps of America)؛
بنياد زخم معده و ورم روده‌ي امريكا (Crohn’s and Colitis Foundation of America)؛
مدارس خصوصي و دولتي و غيره
.


 باب ديتر تاکنون در برنامه‌هاي تلويزيوني نظير ذيل شركت كرده است:
 اخبار شبانگاهي شبكه‌ي اي‌بي‌سي (ABC Evening News) با حضور خبرنگار برجسته پيتر جنينگز (Peter Jennings)؛
صبح به‌خير امريكا (Good Morning America)؛
برنامه‌ي صبحگاهي نمايش امروز (The Today Show).

 از او در نشريه‌هايي نظير: نيويورك تايمز (The New York Times)، ‌مجله‌ي والدين (Parent Magazine)، مجله‌ي خانم‌هاي خانه‌دار (Ladies Home Journal)، مجله‌ي پول (Money Magazine) و امريكاي امروز (USA Today) ياد شده است.

مجله‌ي هفتگي«اسپرتس ايلاستريتد (Sports Illustrated) به‌خاطر فعاليت‌هايش از سال 1361 (1982 ميلادي) از او به‌عنوان ماهرترين سخنگوي اردوگاهي نام برده است. او تاكنون از 600 اردوگاه در امريكا بازديد داشته چهار كتاب در حوزه‌ي اردوگاهي تدوين كرده و در تدوين 14 فيلم آموزشي داراي برند نقش داشته است.

باب ديتر در محافل اردوگاهي به‌خاطر ستون محبوب مجله‌ي اردوگاهي (Camping Magazine) با عنوان در اعماق (In the Trenches) شهرت يافته است. وي از سال 1366 (1987 ميلادي) به‌طور مرتب در اين ستون، مطلب ارائه كرده است
.
1396/8/8 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
اردو و اردوگاه
 آخرین عکس‌های اردوگاه‌ها کوچک کردن
 آخرین مطالب اوقات فراغت کوچک کردن
من یخ هستم! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 49)
آرامش و صبوری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 48)
هرگز تسلیم نخواهیم شد! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 47)
برنج و سبزیجات (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 46)
چیک چیک (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 45)
عکس‌العمل کودکان در مواجهه با حیوانات یک آکواریوم (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 44)
سگی به‌نام جوی و حواصیل (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 43)
یکی پس از دیگری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 42)
آخرین عکس (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 41)
داستان پدرم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 40)
اِی‌اِن‌جی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 39)
آسمان آریانه (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 38)
نقشی از جان (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 37)
دوست صمیمی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 36)
سلام شتر! - ارزش دوستی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 35)
سمفونی میمون (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 34)
سپیده‌دم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 33)
تغییر تخم‌مرغ (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 32)
َوَردست (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 31)
کودکان در باغ‌وحش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 30)
اهرام مصر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 29)
روح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 27)
ارواح شعبده‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 26)
اونو بگیرید! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 25)
مادر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 24)
روش صحیح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 23)
داستانی کوتاه‌ از یک روباه و یک موش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 22)
ناممکن برای کبوتر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 21)
بازی گِری یا پیرمرد بازنشسته‌ی شطرنج‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 20)
هدف (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 19)
آه پسر - زندگی پسر فقیر مالزیایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 18)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت دوم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 17)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 16)
شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علی، مهدی و حمید باکری (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 15)
بره‌ای شجاع در جزیره - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 14)
پروازی بلند (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 13)
اریگامی یا کاغذ و تا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 12)
دنیا در یک دقیقه! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 11)
تهدید آرام (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 10)
«ماریزا» الاغ لجوج (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 9)
آخرین گره (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 8)
فقدان روشنایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 7)
دکتر سعید کاظمی آشتیانی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 6)
اروپا و ایتالیا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 5)
ساعت زنگ‌دار (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 4)
لامپ! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 3)
خوب بودن در مدرسه - بد بودن در خانه (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 49)
حریم خصوصی مناسب برای نوجوانان چه میزان است؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 48)
آموزش تعادل به نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 47)
کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان‌مان در ایجاد زندگی معنادار (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره
ارتباط برقرار کردن با نوجوان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 45)
چرا به‌نظر می‌رسد نصایح پدرانه و مادرانه در لحظه‌ی مورد نظر جواب نمی‌دهد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خا
چگونه ارتباط نزدیک‌مان را با نوجوانان‌مان حفظ کنیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 43)
زمانی که بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 42)
تکلیف منزل - امروزه در برابر گذشته (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 41)
یافتن مدرسه‌ی مناسب برای تأمین نیازهای فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 40)
نصایحی برای فرزندان و والدین در مورد آزمون‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 39)
تجربه در برابر موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 38)
چگونه ارتباط‌های بین‌فردی به موفقیت می‌انجامد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 37)
آیا از نوجوانان‌مان سؤال بپرسیم که ... (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 36)
اهمیت عذرخواهی از نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 35)
آموزش عذرخواهی به نوجوانان با ذکر مثال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 34)
خودتنظیمی به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 33)
چگونه والدینی خودآگاه باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 32)
ارتباط برقرار کردن با نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 31)
آموزش خودکنترلی به بچه‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 30)
اعتماد به فرزندان 8 الی 12 ساله‌ی‌مان برای تصمیم‌گیری صحیح (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌
نکته‌هایی برای ارتقای نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 28)
فواید درگیر بودن بچه‌ها با فعالیت‌های مثبت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 27)
تصمیم‌گیری نوجوان در برابر تصمیم‌گیری بزرگسال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 26)
تصمیم‌گیری مناسب برای نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 25)
نوجوانان و تصمیم‌‌گیری مناسب (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 24)
آموزش مسؤولیت‌پذیری به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 23)
آموزش مستقل بودن به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 22)
چگونگی ایفای نقش برای تصمیم‌گیری‌های بهتر (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 21)
رقابت سالم (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 20)
سخنی درباره‌ی رقابت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 19)
کمک به فرزندان 9 الی 12 ساله در جهت رشد مهارت‌های تفکر انتقادی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شم
چگونه یک مربی بزرگ باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 17)
آموزش بخشندگی به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 16)
توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم‌گیری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 15)
آداب رفتاری خوب برای فرزندان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 14)
رعایت آداب رفتاری احترام محسوب می‌شود (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 13)
نکته‌هایی برای آموزش آداب رفتاری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 12)
آموزش همدلی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 11)
اعمال ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 10)
ایجاد ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 9)
اِعمال تدریجی ارزش‌های خوب در فرزندان‌تان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 7)
شش عادت افراد همدل (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 6)
پنج پیام پدر و مادر مثبت بودن (اوقات فراغت خانواده شماره‌ی 5)
صدای‌تان را بیابید! - در این‌صورت راه‌تان را یافته‌اید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 62)
چرایی مربی‌گری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 61)
مربی‌گری - آگاهی و مسؤولیت‌پذیری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 60)
برقرار کردن رابطه‌ی مربی‌گری با همکاران‌مان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 59)
مربی‌گری چگونه عمل می‌کند؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 58)
چرا احترام‌امیز عمل کردن با همکاران‌مان برای کسب و کارمان خوب است؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 57)
دو دلیل برای شکست سازمان‌ها و چگونگی اجتناب از آن (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 56)
برای رهبری بزرگ بودن چه باید کرد؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 55)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت دوم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 54)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت اول (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 53)
چطور در کارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم بهتر شویم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 51)
چگونه درس‌های آموخته شده را در پایان یک پروژه جذب کنیم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 50)
چارلی چاپلین در عصر جدید (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 49)
مربی‌گری چیست؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 48)
مدیریت دانش سازمانی - شناساندن و حذف نرم‌افزاری کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 47)
نمودار مثلثی دانش فرایند و نرم‌افزارهای مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 46)
طوفان ذهنی؛ روشی صحیح، منصفانه، پسندیده و اخلاقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 45)
مقدمه‌ای بر یادگیری مؤثر درس‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 44)
سازمان‌های یادگیرنده - اهمیت مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 43)
مدیریت دانش برای تمام نسل‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 42)
مقدمه‌ای بر استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 41)
سیستم مدیریت دانش - ایجاد تجربه‌ای بهتر برای مشتریان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 40)
نمونه‌ای از کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت دانش - افزایش کارایی در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی
مدیریت دانش - افراد، فرایندها و فناوری‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 38)
ملاقات «باری» و «سامی» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 37)
سیستم فکر کردن - پنگوئن‌ها و شیرماهی‌ها در یک کوه یخی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 36)
آن‌چه می‌دانیم کشف کنیم! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 35)
سهم‌گذاری توانمندی، سرمایه و ثروتی به‌نام دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 34)
گاری - چهار نوع اعضای یک تیم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 33)
برف و بهمن - مدیریت دانش و خطر (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 32)
بحث گروهی صحیح مطابق با مدل دینامیک گروهی «بروس تاکمن» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 31)
گم کردن هدف - تعیین اهداف شخصی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 30)
آیا می‌خواهیم بیش‌تر نواور باشیم؟! - خلاقیت در ایجاد صدای رعد و برق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 29)
فرمانروایان مقدس - فرمانروایی حضرت داوود(علیه‌السلام) - خلاقیت در فتح اورشلیم (معرفی فیلم مدیریتی شم
فرانکی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 28)
چگونگی تأثیر تعهد شغلی بر کسب و کار (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 27)
یک گردش خوب - نورمن ویزدم - خلاقیت، احساس مسؤولیت و سماجت در پیگیری وظایف (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌
قهوه و استراتژی - مجموعه‌ای از راهکارها برای دستیابی ‌به مزیت رقابتی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 25)
اعتقاد به خشنودی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 24)
بازسازی روحیه‌ی تعهد در کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 23)
مستر بین و خلاقیت در شناسایی سارق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 22)
درس‌های مدیریتی از مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 21)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) ارشاد معنوی در سایه‌ی تدابیر مادی (معرفی فیلم مدیریتی
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) - تعامل صادقانه با مردم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 1
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت سلیمان(علیه‌السلام) - صلابت در رهبری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 18)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازیحضرت سلیمان(ع) - ایفای نقش آرام‌بخشی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 17)
شش عادت افراد همدل (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 16)
فرهنگ‌سازی در مترو - پلکان یا پله‌ی برقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 15)
بسته‌بندی شکلات (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 14)
لحظه‌ی سرنوشت‌ساز راست‌گویی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 13)
یک طاووس در سرزمین پنگوئن‌ها - نواوری و شهامت (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 12)
درست‌کاری چیست؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 11)
از طریق نمودار سازمانی‌تان تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 10)
 پيوندهای اردو و اردوگاه کوچک کردن
ارتباط با اردو و اردوگاه
فيلم، عكس و كتاب اردو و اردوگاه
پيوندها
عكس اردو و اردوگاه

بخش‌هاي اردويي

نشاني مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطح جامي، روبه‌‌روي مدرسه‌ي راهنمايي دخترانه‌ي فلسطين، پلاك 1062
تلفن: 66401476 - 66402422، ايميل: info@tnci.ir، كدپستي: 1316863669

مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

ورود