جستجو
 
 
 
 
 بخش‌هاي ارتباطي اردو و اردوگاه کوچک کردن
 كتاب اردو و اردوگاه کوچک کردن
اصول مدیریت در اردوها، تیم‌ها و کاروان‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 49)
تاريخ : 22/9/1398
اردوی خانوادگی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 48)
تاريخ : 22/8/1398
اردوهای علمی - تفریحی دانش‌اموزان (با معرفی جاذبه‌های جهانگردی مازندران) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 47)
تاريخ : 22/7/1398
اصول سرپرستی و مدیریت اردوها، کاروان‌ها و مسابقه‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 46)
تاريخ : 22/6/1398
احکام اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 45)
تاريخ : 23/5/1398
کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی در مدرسه و اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 44)
تاريخ : 15/2/1398
اردوها و مسابقات ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 43)
تاريخ : 15/1/1398
اردوهای تربیتی (اصول و روش‌های علمی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 42)
تاريخ : 22/12/1397
اردو - ارتقای مهارت‌های اجتماعی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 41)
تاريخ : 15/11/1397
مجموعه احادیث کار فرهنگی - شماره‌ی 13 - اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 40)
تاريخ : 14/10/1397
آرشيو     
 كاربران آنلاين کوچک کردن
افراد آنلاين افراد آنلاين:
بازدیدکنندگان بازدیدکنندگان: 31
اعضا اعضا: 0
کل کل: 31

 آیا مدارس پیمانکار تربیتی فرزندان‌مان هستند؟! (متفرقه‌ی اردوگاهی شماره‌ی 18) کوچک کردن
آیا مدارس پیمانکار تربیتی فرزندان‌مان هستند؟! (متفرقه‌ی اردوگاهی شماره‌ی 18)متفرقه
 شخصیت فرزندان در اردو ساخته می‌شود.آیا مدارس پیمانکار تربیتی
فرزندان‌مان هستند؟! 
 مصاحبه‌کننده:
منیژه قنائیان
کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
 منبع:
اين مصاحبه در انتهای سال 1396 در محل مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور انجام شده است.

 
 
خلاصه‌‌ي مطالب
خیلی از حاضرین در آن اردوهای آموزشی جزو شهدا هستند. 
 در اردوی پیشه‌پوران - که الان نام یک ایستگاه و اردوگاهی متعلق به آموزش و پرورش است - آن روزها یک فضای سبز و جنگلی بود که در آن، پیاده‌روی استقامت داشتیم که برای بالا بردن مقاومت جسمی در آن پیاده‌روی‌ها، کوله‌پشتی‌هایی پُر از سنگ و اسلحه‌ی برنو قرار می‌دادیم که اصطلاحاً برنامه‌های استقامتی برای تاب‌اوری در شرایط سخت بود. 
 برنامه‌هایی نظیر: تاب‌اوری به‌اعتقاد من الان در سیستم آموزش و پرورش کمرنگ است. 
 جا دارد بازگشتی به قابلیت مهارت‌افزایی اردوهای آن‌زمان بیاندازیم و اردوهایی با این رویکرد را به‌ویژه برای دختران - که مادران آینده هستند و نقش کلیدی در تربیت نسل دارند - را طراحی کنیم.
 تکرار و تمرین و نهایی شدن آموخته‌ها، اثر عمیق‌تری در شخصیت نوجوان دارد. 
 سیستم رسمی آموزشی و پرورشی نتوانسته نکته‌های قابل‌ارائه در اردو را در خود بگنجاند. 
 برای تقویت عرق ملی، اردوگاهی در کاشان و یزد نداریم که متعلق به آموزش و پرورش باشد؛ ناشناخته‌های گرگان و شیراز و کاشان و یزد و بسیاری از شهرها از نزدیک در فضای اردویی در این شهرها قابل‌توصیف نیست. 
 با بخش‌های خصوصی - که پراکندگی اردوگاه و اماکن اردویی دارند - آموزش و پرورش تعامل خوبی برقرار نکرده است. 
 اگر فهرست اردوگاه‌های آموزش و پرورش با امکانات مناسب برای یک اردوی مهارت‌افزا را دربیاوریم و به نسبت مدارس، تعداد دانش‌اموزان و فرهنگیان بسنجیم حاکی از عدم برنامه و هدف است. 
 والدین باید یقین حاصل کنند که همه‌ی مشکلات از آموزش و پرورش نیست. باید از خود بپرسند من چه وظیفه‌ای در مقابل تربیت فرزندم دارم و آیا آن را به‌درستی انجام داده‌ام یا خیر. 
 آیا مدرسه پیمانکار تربیتی ماست و ما به‌عنوان والدین دیگر رسالتی نداریم؟ مثلاً چون شهریه می‌دهیم و ... کافی است؟! 
 والدین باید ارزیابی کنند که در تثبیت و یا ایجاد مقوله‌های تربیتی چه نقش و همراهی با مدرسه و فرزندان‌شان ایفا کرده و می‌کنند. 
 باید این آگاهی ایجاد شود که والدین در آموزش و انتقال مهارت‌هایی چون مسؤولیت‌پذیری نقش مهمی دارند. 
 شخصیت فرزندان در اردو ساخته می‌شود. 
 قطعاً اردو در آماده‌سازی مقابله با فشارهای زندگی اثر دارد. 
 هر عنوان علمی در اردو مثل: تاب‌اوری و مسؤولیت‌پذیری، برنامه نیاز دارد تا بعد بتوان گفت اردو به اهدافش نایل شده است. 
 در آموزش و پرورش کتابی نداریم به مدارس بدهند که عناوین اردوهای پیشنهادی را ارائه کند و براساس سن و جنسیت و نیازهای مقاطع تحصیلی مختلف به مربیان برنامه بدهد. 
 در فرایندهای اردویی بیش‌تر به بیلان‌های آماری توجه می‌شود تا کیفیت اردو. 
 در خصوص مخاطره‌های حمل و نقل، هر بار که حادثه‌ای پیش می‌آید تازه مقصریابی‌ها شروع می‌شود و مدتی اردوها مجوز نمی‌گیرند و دوباره پس از مدتی با همان ایرادهای قبلی اجرا می‌شود.


 


 

اشاره
به منظور تعامل با پیشکسوتان در عرصه‌ی اردو  و اردوگاه و در راستای هم‌افزایی آنان با یکدیگر و هم‌چنین بهره‌مندی نسل جدید مربیان و دست‌اندرکاران اردویی و اردوگاهی از تجارب آنان، امکان معارفه و مصاحبه‌هایی با این عزیزان از جانب مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور تدارک دیده شده است.

به‌زوری و پس از جمع‌اوری تعداد قابل‌توجهی از این مصاحبه‌ها، شاهد نشست‌های حرفه‌ای برای اجرایی شده بسیاری از ایده‌های ناب اردویی و اردوگاهی خواهیم بود.

در این قسمت با جناب علیرضا گلیم‌باف از فعالان حال‌حاضر در این عرصه، مصاحبه‌ای را ترتیب داده‌ایم که توجه همه‌ی علاقه‌مندان را به آن جلب می‌کنیم. 
درباره‌ی سوابق فعالیت‌های اردویی خود مختصراً توضیح بفرمایید.
اولین تجارب اردویی بنده برمی‌گردد به بسیج نوجوانان دزفول و قبل از عملیات فتح المبین ... که به‌علت ضرورت، تربیت نیرو باید مسؤولیت‌پذیری بالایی در شرکت‌کنندگان وجود داشت و عمدتاً مهارت‌اموزی به‌علت وضعیت زمان جنگ در آن بالا بود. در اوایل سال 1361 من در دو روستای مجاور دزفول به آموزش قرآن و مبانی دینی مشغول شدم. خیلی از حاضرین در آن اردوهای آموزشی جزو شهدا هستند. اردوی اولی که من مدیریت بخشی از آن را عهده دار بودم شامل 50 دانش‌اموز دورهی ابتدایی و راهنمایی بود که در شهرک مدرس دزفول برقرار شد. بخش آموزشی که من در آن فعال بودم اعم از عقیدتی و سیاسی و نظامی و مهارت‌های دیگری بود که اثرگذاری قوی‌ای روی بچه‌ها داشت.

در اردوی پیشه‌پوران - که الان نام یک ایستگاه و اردوگاهی متعلق به آموزش و پرورش است - آن روزها یک فضای سبز و جنگلی بود که در آن، پیاده‌روی استقامت داشتیم که برای بالا بردن مقاومت جسمی در آن پیاده‌روی‌ها، کوله‌پشتی‌هایی پُر از سنگ و اسلحه‌ی برنو قرار می‌دادیم که اصطلاحاً برنامه‌های استقامتی برای تاب‌اوری در شرایط سخت بود. این قبیل در برنامه‌ها به‌اعتقاد من الان در سیستم آموزش و پرورش کمرنگ است. جا دارد بازگشتی به قابلیت مهارت‌افزایی اردوهای آن‌زمان بیاندازیم و اردوهایی با این رویکرد را به‌ویژه برای دختران - که مادران آینده هستند و نقش کلیدی در تربیت نسل دارند - را طراحی کنیم.


 

با چه مقطع سنی ارتباط بیش‌تری داشتید؟ از ویژگی‌ها و نیازهای این مقطع سنی مختصراً صحبت بفرمایید.

تقریباً در تمام مقاطع سنی مدت قابل‌توجهی فعالیت کردم و البته بیش‌تر در مقطع دبیرستان. به این مقطع علاقه‌ی بیش‌تری هم دارم؛ چون بسیاری از مدل‌های تربیتی در خودم در همین مقطع نهادینه شد. این مقطع به‌نظرم نقش کلیدی در تثبیت یادگیری دارد. تکرار و تمرین و نهایی شدن آموخته‌ها، اثر عمیق‌تری در شخصیت نوجوان دارد


 

آیا فعالیت‌های رسمی آموزشی و پرورشی را در سیستم رسمی آموزش و پرورش برای رشد کودکان و نوجوانان و جوانان و تربیت آنان در جهت بزرگسالانی شایسته کافی می‌دانید؟

مسلماً خیر! وگرنه آن‌قدر ضرورت به فوق‌برنامه در کنارش احساس نمی‌شد. فوق‌برنامه‌ها هم غالباً در حد وسع و بنا به سلیقه‌ی مدارس است؛ برنامه‌های مهم آموزشی در برنامه‌های اصلی آورده نشده و در غالب فوق‌برنامه‌های اختیاری است.
سیستم رسمی آموزشی و پرورشی نتوانسته نکته‌های قابل‌ارائه در اردو را در خود بگنجاند. با کلاس رسمی، برخی مبانی مهم تربیتی قابل‌انتقال نیست ... و الان با وجود بخشنامه‌های مهم آموزش و پرورش هنوز به اهداف لازم دست نیافته‌ایم.

به‌عنوان نمونه برای تقویت عرق ملی، اردوگاهی در کاشان و یزد نداریم که متعلق به آموزش و پرورش باشد؛ ناشناخته‌های گرگان و شیراز و کاشان و یزد و بسیاری از شهرها از نزدیک در فضای اردویی در این شهرها قابل‌توصیف نیست. با بخش‌های خصوصی هم - که پراکندگی اردوگاه و اماکن اردویی دارند - آموزش و پرورش تعامل خوبی برقرار نکرده است.

ایجاد فضای اردویی در بسیاری از شهرها، ارزش هزینه کردن دارد. اگر فهرست اردوگاه‌های آموزش و پرورش با امکانات مناسب برای یک اردوی مهارت‌افزا را دربیاوریم و به نسبت مدارس، تعداد دانش‌اموزان و فرهنگیان بسنجیم حاکی از عدم برنامه و هدف است.


 
در مورد اهمیت و ارزش رشد کودکان ، نوجوانان و جوانان در حوزه‌های مهارت‌های زندگی مستقل، تصمیم‌گیری، ساختن شخصیت، ارزش‌ها و غیره چه نکته‌هایی را برای والدین و مسؤولین آموزش و پرورش مناسب می‌دانید که مطرح بفرمایید؟
والدین باید یقین حاصل کنند که همه‌ی مشکلات از آموزش و پرورش نیست. باید از خود بپرسند من چه وظیفه‌ای در مقابل تربیت فرزندم دارم و آیا آن را به‌درستی انجام داده‌ام یا خیر. بچه‌ها زمان زیادی به مدرسه سپرده می‌شوند. آیا مدرسه پیمانکار تربیتی ماست و ما به‌عنوان والدین دیگر رسالتی نداریم؟ مثلاً چون شهریه می‌دهیم و ... کافی است؟!

والدین باید ارزیابی کنند که در تثبیت و یا ایجاد مقوله‌های تربیتی چه نقش و همراهی با مدرسه و فرزندان‌شان ایفا کرده و می‌کنند. من به‌عنوان یک فرهنگی و والد خودم با پسرم - که در مدرسه‌ی دیگری درس می‌خواند - و اولیا و دبیران آن‌جا در امور تربیتی و تفریحی مشارکت دارم. برنامه‌هایی مثل: استخر و کوه‌نوردی پدران به‌همراه فرزندان‌شان اثری باورنکردنی در صمیمیت‌افزایی ارتباطی برای‌شان دارد. استقبال خوبی هم شد و هزینه‌ای هم برای مدرسه ندارد.

خانواده‌ها در حال‌حاضر، توجه‌شان معطوف به مسائل آموزشی و کیفیت آن شده است. باید این آگاهی ایجاد شود که والدین در آموزش و انتقال مهارت‌هایی چون مسؤولیت‌پذیری نقش مهمی دارند. این مهارت مهمی است چون به‌دنبال تثبیت آن، مهارت‌های دیگر نیز قابلیت ایجاد آسان‌تری دارد 


 
در مورد اهمیت و فواید ابعاد مختلف حضور در اردو و اردوگاه توضیح بفرمایید.
شخصیت فرزندان در اردو ساخته می‌شود. شنیده‌ها را باید در عمل دید و اجرا کرد. قطعاً اردو در آماده‌سازی مقابله با فشارهای زندگی اثر دارد. این‌که در مورد پسرها می‌گویند: «سربازی آدم را می‌سازد» بی‌راه نیست.

اما هر عنوان علمی در اردو مثل: تاب‌اوری و مسؤولیت‌پذیری، برنامه نیاز دارد تا بعد بتوان گفت اردو به اهدافش نایل شده است و اگر به حداقلی از آن رسیده باشیم برای تکامل آن پیگیری کنیم.

در حال‌حاضر اما بین دو مقطع تحصیلی مجاور نیز هنوز تعامل برای تکامل و هدفمندی اهداف اردوها برقرار نشده است؛ مثلاً: یک مقطع تحصیلی اردویی بگذارد که اهداف آن در مقطع تحصیلی بعد کامل‌تر به‌اجرا دراید.

در آموزش و پرورش کتابی نداریم به مدارس بدهند که عناوین اردوهای پیشنهادی را ارائه کند و براساس سن و جنسیت و نیازهای مقاطع تحصیلی مختلف به مربیان برنامه بدهد.

سیستم به‌نحوی است که حتی وقتی برای برگزاری اردو به آموزش و پرورش مراجعه می‌شود هنوز در بحث اخذ مجوز و مراحل اجرایی مثل: وسیله‌ی حمل و نقل و مکان و غیره برای اردوگاهی سردرگم می‌شویم. این‌ها معضلات جاری است که هنوز حل نشده چه رسد به بحث‌های تخصصی. حقیقتاً در فرایندهای اردویی بیش‌تر به بیلان‌های آماری توجه می‌شود تا کیفیت اردو.


 

تاکنون با توجه به مشکلات اجرایی که مطرح فرمودید تعاملی هم با مسؤولین داشتید تا کمکی به حل مشکلات کند؟

به‌شکل رسمی خیر. معمولاً در مراوده‌های کاری مطرح شده و گاهاً به محاجه هم کشیده که همان هم مورد تأمل قرار نگرفته است.

البته وارد سایت‌های مرتبط شدم و پیشنهادهایی هم دادم. مثلاً: در باب مشکل حمل و نقل مطرح کرده‌ایم که ما هیچ بخشنامه‌ای بابت اردوهای خاص نداریم. به‌عنوان مثال، سفر با کشتی و اماکن خاصی چون کیش و قشم. شاید این‌ها مواردی است که اصلاً فکر مسؤولین به آن نرسیده است. جزوی‌نگری در باب تنظیم مجوز سفر با کشتی در بخشنامه‌های اردویی نشده است.

در خصوص مخاطره‌های حمل و نقل، هر بار که حادثه‌ای پیش می‌آید تازه مقصریابی‌ها شروع می‌شود و مدتی اردوها مجوز نمی‌گیرند و دوباره پس از مدتی با همان ایرادهای قبلی اجرا می‌شود.

از ظرفیت‌های موجود برای درامدزایی در امور فرهنگی و اردویی استفاده نمی‌شود. نمونه‌اش مرکز پردیس دخترانه‌ای در محدوده‌ی خیابان دولت است که اگر به بخش خصوصی واگذار شود هزینهی جاری چندین مدرسه در مناطق محروم و فرسوده در تهران و شهرستان‌های دیگر را تأمین می‌کند اما به چند فعالیت محدود در آن‌جا بسنده شده است.

این‌ها را زیاد در تعامل‌ها انتقال داده ام. اما تاکنون اثری مشاهده نشده است.


 

آیا دوره‌ی آموزش ان.ال.پی. را - که مورد تخصص شما است - برای مربیان اردویی مناسب می‌دانید؟ در این‌باره توضیح دهید.

به‌دلیل این‌که ان.ال.پی. مهارت می‌آموزد و تکنیک یاد می‌دهد و به مباحث تئوری صرف اکتفا ندارد خوب است.

برخی از تکنیک‌های ان.ال.پی. فوق‌العاده مورد نیاز آموزشی مربیان است. در مورد مسأله‌محوری و خلاقیت، روشهای خوبی در این سیستم آموزشی وجود دارد. در واقع به مربیان کمک می‌کند به‌جای توصیه‌گری، هدایت‌کننده باشد. مربی وقتی بتواند فرد را هدایت کند قدرت‌های درونی فرد را افزایش می‌دهد.


 

ضمن تشکر از قبول زحمت شما در تشریف فرمایی به مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور از شما تقاضا داریم در باره‌ی ان.ال.پی. در مصاحبه‌های بعدی بیش‌تر توضیح بدهید تا مربیان با این رشته‌ی تخصصی در مباحث اردویی آشنا شوند.

حتماً و بنده هم از شما بابت دعوت‌تان متشکرم. 

 
1397/2/23 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
اردو و اردوگاه
 آخرین عکس‌های اردوگاه‌ها کوچک کردن
 آخرین مطالب اوقات فراغت کوچک کردن
من یخ هستم! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 49)
آرامش و صبوری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 48)
هرگز تسلیم نخواهیم شد! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 47)
برنج و سبزیجات (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 46)
چیک چیک (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 45)
عکس‌العمل کودکان در مواجهه با حیوانات یک آکواریوم (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 44)
سگی به‌نام جوی و حواصیل (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 43)
یکی پس از دیگری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 42)
آخرین عکس (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 41)
داستان پدرم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 40)
اِی‌اِن‌جی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 39)
آسمان آریانه (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 38)
نقشی از جان (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 37)
دوست صمیمی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 36)
سلام شتر! - ارزش دوستی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 35)
سمفونی میمون (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 34)
سپیده‌دم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 33)
تغییر تخم‌مرغ (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 32)
َوَردست (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 31)
کودکان در باغ‌وحش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 30)
اهرام مصر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 29)
روح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 27)
ارواح شعبده‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 26)
اونو بگیرید! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 25)
مادر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 24)
روش صحیح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 23)
داستانی کوتاه‌ از یک روباه و یک موش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 22)
ناممکن برای کبوتر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 21)
بازی گِری یا پیرمرد بازنشسته‌ی شطرنج‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 20)
هدف (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 19)
آه پسر - زندگی پسر فقیر مالزیایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 18)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت دوم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 17)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 16)
شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علی، مهدی و حمید باکری (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 15)
بره‌ای شجاع در جزیره - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 14)
پروازی بلند (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 13)
اریگامی یا کاغذ و تا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 12)
دنیا در یک دقیقه! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 11)
تهدید آرام (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 10)
«ماریزا» الاغ لجوج (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 9)
آخرین گره (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 8)
فقدان روشنایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 7)
دکتر سعید کاظمی آشتیانی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 6)
اروپا و ایتالیا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 5)
ساعت زنگ‌دار (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 4)
لامپ! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 3)
خوب بودن در مدرسه - بد بودن در خانه (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 49)
حریم خصوصی مناسب برای نوجوانان چه میزان است؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 48)
آموزش تعادل به نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 47)
کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان‌مان در ایجاد زندگی معنادار (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره
ارتباط برقرار کردن با نوجوان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 45)
چرا به‌نظر می‌رسد نصایح پدرانه و مادرانه در لحظه‌ی مورد نظر جواب نمی‌دهد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خا
چگونه ارتباط نزدیک‌مان را با نوجوانان‌مان حفظ کنیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 43)
زمانی که بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 42)
تکلیف منزل - امروزه در برابر گذشته (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 41)
یافتن مدرسه‌ی مناسب برای تأمین نیازهای فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 40)
نصایحی برای فرزندان و والدین در مورد آزمون‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 39)
تجربه در برابر موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 38)
چگونه ارتباط‌های بین‌فردی به موفقیت می‌انجامد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 37)
آیا از نوجوانان‌مان سؤال بپرسیم که ... (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 36)
اهمیت عذرخواهی از نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 35)
آموزش عذرخواهی به نوجوانان با ذکر مثال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 34)
خودتنظیمی به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 33)
چگونه والدینی خودآگاه باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 32)
ارتباط برقرار کردن با نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 31)
آموزش خودکنترلی به بچه‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 30)
اعتماد به فرزندان 8 الی 12 ساله‌ی‌مان برای تصمیم‌گیری صحیح (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌
نکته‌هایی برای ارتقای نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 28)
فواید درگیر بودن بچه‌ها با فعالیت‌های مثبت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 27)
تصمیم‌گیری نوجوان در برابر تصمیم‌گیری بزرگسال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 26)
تصمیم‌گیری مناسب برای نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 25)
نوجوانان و تصمیم‌‌گیری مناسب (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 24)
آموزش مسؤولیت‌پذیری به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 23)
آموزش مستقل بودن به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 22)
چگونگی ایفای نقش برای تصمیم‌گیری‌های بهتر (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 21)
رقابت سالم (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 20)
سخنی درباره‌ی رقابت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 19)
کمک به فرزندان 9 الی 12 ساله در جهت رشد مهارت‌های تفکر انتقادی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شم
چگونه یک مربی بزرگ باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 17)
آموزش بخشندگی به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 16)
توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم‌گیری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 15)
آداب رفتاری خوب برای فرزندان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 14)
رعایت آداب رفتاری احترام محسوب می‌شود (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 13)
نکته‌هایی برای آموزش آداب رفتاری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 12)
آموزش همدلی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 11)
اعمال ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 10)
ایجاد ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 9)
اِعمال تدریجی ارزش‌های خوب در فرزندان‌تان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 7)
شش عادت افراد همدل (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 6)
پنج پیام پدر و مادر مثبت بودن (اوقات فراغت خانواده شماره‌ی 5)
صدای‌تان را بیابید! - در این‌صورت راه‌تان را یافته‌اید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 62)
چرایی مربی‌گری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 61)
مربی‌گری - آگاهی و مسؤولیت‌پذیری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 60)
برقرار کردن رابطه‌ی مربی‌گری با همکاران‌مان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 59)
مربی‌گری چگونه عمل می‌کند؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 58)
چرا احترام‌امیز عمل کردن با همکاران‌مان برای کسب و کارمان خوب است؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 57)
دو دلیل برای شکست سازمان‌ها و چگونگی اجتناب از آن (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 56)
برای رهبری بزرگ بودن چه باید کرد؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 55)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت دوم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 54)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت اول (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 53)
چطور در کارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم بهتر شویم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 51)
چگونه درس‌های آموخته شده را در پایان یک پروژه جذب کنیم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 50)
چارلی چاپلین در عصر جدید (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 49)
مربی‌گری چیست؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 48)
مدیریت دانش سازمانی - شناساندن و حذف نرم‌افزاری کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 47)
نمودار مثلثی دانش فرایند و نرم‌افزارهای مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 46)
طوفان ذهنی؛ روشی صحیح، منصفانه، پسندیده و اخلاقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 45)
مقدمه‌ای بر یادگیری مؤثر درس‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 44)
سازمان‌های یادگیرنده - اهمیت مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 43)
مدیریت دانش برای تمام نسل‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 42)
مقدمه‌ای بر استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 41)
سیستم مدیریت دانش - ایجاد تجربه‌ای بهتر برای مشتریان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 40)
نمونه‌ای از کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت دانش - افزایش کارایی در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی
مدیریت دانش - افراد، فرایندها و فناوری‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 38)
ملاقات «باری» و «سامی» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 37)
سیستم فکر کردن - پنگوئن‌ها و شیرماهی‌ها در یک کوه یخی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 36)
آن‌چه می‌دانیم کشف کنیم! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 35)
سهم‌گذاری توانمندی، سرمایه و ثروتی به‌نام دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 34)
گاری - چهار نوع اعضای یک تیم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 33)
برف و بهمن - مدیریت دانش و خطر (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 32)
بحث گروهی صحیح مطابق با مدل دینامیک گروهی «بروس تاکمن» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 31)
گم کردن هدف - تعیین اهداف شخصی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 30)
آیا می‌خواهیم بیش‌تر نواور باشیم؟! - خلاقیت در ایجاد صدای رعد و برق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 29)
فرمانروایان مقدس - فرمانروایی حضرت داوود(علیه‌السلام) - خلاقیت در فتح اورشلیم (معرفی فیلم مدیریتی شم
فرانکی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 28)
چگونگی تأثیر تعهد شغلی بر کسب و کار (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 27)
یک گردش خوب - نورمن ویزدم - خلاقیت، احساس مسؤولیت و سماجت در پیگیری وظایف (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌
قهوه و استراتژی - مجموعه‌ای از راهکارها برای دستیابی ‌به مزیت رقابتی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 25)
اعتقاد به خشنودی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 24)
بازسازی روحیه‌ی تعهد در کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 23)
مستر بین و خلاقیت در شناسایی سارق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 22)
درس‌های مدیریتی از مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 21)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) ارشاد معنوی در سایه‌ی تدابیر مادی (معرفی فیلم مدیریتی
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) - تعامل صادقانه با مردم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 1
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت سلیمان(علیه‌السلام) - صلابت در رهبری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 18)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازیحضرت سلیمان(ع) - ایفای نقش آرام‌بخشی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 17)
شش عادت افراد همدل (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 16)
فرهنگ‌سازی در مترو - پلکان یا پله‌ی برقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 15)
بسته‌بندی شکلات (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 14)
لحظه‌ی سرنوشت‌ساز راست‌گویی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 13)
یک طاووس در سرزمین پنگوئن‌ها - نواوری و شهامت (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 12)
درست‌کاری چیست؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 11)
از طریق نمودار سازمانی‌تان تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 10)
 پيوندهای اردو و اردوگاه کوچک کردن
ارتباط با اردو و اردوگاه
فيلم، عكس و كتاب اردو و اردوگاه
پيوندها
عكس اردو و اردوگاه

بخش‌هاي اردويي

نشاني مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطح جامي، روبه‌‌روي مدرسه‌ي راهنمايي دخترانه‌ي فلسطين، پلاك 1062
تلفن: 66401476 - 66402422، ايميل: info@tnci.ir، كدپستي: 1316863669

مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

ورود