جستجو
 
 
 
 
 بخش‌هاي ارتباطي اردو و اردوگاه کوچک کردن
 كتاب اردو و اردوگاه کوچک کردن
اصول مدیریت در اردوها، تیم‌ها و کاروان‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 49)
تاريخ : 22/9/1398
اردوی خانوادگی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 48)
تاريخ : 22/8/1398
اردوهای علمی - تفریحی دانش‌اموزان (با معرفی جاذبه‌های جهانگردی مازندران) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 47)
تاريخ : 22/7/1398
اصول سرپرستی و مدیریت اردوها، کاروان‌ها و مسابقه‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 46)
تاريخ : 22/6/1398
احکام اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 45)
تاريخ : 23/5/1398
کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی در مدرسه و اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 44)
تاريخ : 15/2/1398
اردوها و مسابقات ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 43)
تاريخ : 15/1/1398
اردوهای تربیتی (اصول و روش‌های علمی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 42)
تاريخ : 22/12/1397
اردو - ارتقای مهارت‌های اجتماعی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 41)
تاريخ : 15/11/1397
مجموعه احادیث کار فرهنگی - شماره‌ی 13 - اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 40)
تاريخ : 14/10/1397
آرشيو     
 كاربران آنلاين کوچک کردن
افراد آنلاين افراد آنلاين:
بازدیدکنندگان بازدیدکنندگان: 21
اعضا اعضا: 0
کل کل: 21

 برای تربیت مذهبی در اردوها و اردوگاه‌ها نیاز به استانداردهای حرفه‌ای و مذهبی و تکنیک‌های مهارتی داریم
(متفرقه‌ی اردوگاهی شماره‌ی 22)
کوچک کردن
برای تربیت مذهبی در اردوها و اردوگاه‌ها نیاز به استانداردهای حرفه‌ای و مذهبی و تکنیک‌های مهارتی داریم
(متفرقه‌ی اردوگاهی شماره‌ی 22)
متفرقه
اعتقاد دارم کاش در طول یک‌سال بتوانیم فقط پنج اردو در کشور برگزار کنیم اما همان پنج اردو مطابق استانداردهای حرفه‌ای باشد و قابلیت عرضه به کل دنیا را داشته باشد.

برای تربیت مذهبی در اردوها و اردوگاه‌ها
نیاز به استانداردهای حرفه‌ای و مذهبی
و تکنیک‌های مهارتی داریم 
 مصاحبه‌شونده:
امیر هوشنگ نقیبی
 مصاحبه‌‌کننده:
منیژه قنائیان
کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
 توضیح:
اين مصاحبه در سال 1397 در محل مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور انجام شده است

 
 
خلاصه‌‌ي مطالب
 اگر لطف خدا شامل حال ما شود در همین اردوها می‌توانیم با ساده‌ترین بازی‌ها، بچه‌های نمازخوان تربیت کنیم.
 در یکی از اردوها با برگزاری مسابقه‌ی طناب‌کشی توانستیم برای برنده شدن به بچه‌ها، مفهوم توکل و نماز را آموزش دهیم.
 متأسفانه بچه‌های متدین و مسلمان ما هیچ استاندارد قوی‌ای برای اردوهایی ندارند که تربیت مذهبی را تقویت کند و سلیقه‌ای عمل می‌کنند.
 استانداردهای حرفه‌ای و مذهبی و تکنیک‌های مهارتی در اردوهای ما هنوز جا نیافتاده است.
 اعتقاد دارم کاش در طول یک‌سال بتوانیم فقط پنج اردو در کشور برگزار کنیم اما همان پنج اردو مطابق استانداردهای حرفه‌ای باشد و قابلیت عرضه به کل دنیا را داشته باشد.
 معتقدم اردوی حرفه‌ای و اعتقادی در عصر حاضر نباید تابلوی مذهبی داشته باشد بلکه باید مفاهیم مذهبی و دینی به‌شکلی هوشمندانه و شاد در آن لحاظ شود و تغییر آن در خروجی کار نشان داده شود.
 اگر اردوها به‌لحاظ نرم‌افزار و سخت‌افزار و برنامه‌ها و اهداف، حرفه‌ای باشند خانواده‌ها و مردم، خود متقاضی شرکت در آن می‌شوند.
 مربیان باید در عمل و سخن، حرفه‌ای باشند.


 


 

اشاره
به‌منظور تعامل با پیشکسوتان در عرصه‌ی اردو و اردوگاه و در راستای هم‌افزایی آنان با یکدیگر و هم‌چنین بهره‌مندی نسل جدید مربیان و دست‌اندرکاران اردویی و اردوگاهی از تجارب آنان، امکان معارفه و مصاحبه‌هایی با این عزیزان از جانب مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور تدارک دیده شده است.

به‌زودی و پس از جمع‌اوری تعداد قابل‌توجهی از این مصاحبه‌ها، شاهد نشست‌های حرفه‌ای برای اجرایی شدن بسیاری از ایده‌های ناب اردویی و اردوگاهی خواهیم بود.

در این قسمت با جناب امیر هوشنگ نقیبی از فعالان حال‌حاضر در این عرصه، مصاحبه‌ای را ترتیب داده‌ایم که توجه همه‌ی علاقه‌مندان را به آن جلب می‌کنیم. 
خودتان را معرفی بفرمایید و در مورد سوابق فعالیت‌های اردویی و اردوگاهی خود توضیح دهید.
امیر هوشنگ نقیبی هستم؛ 14 دی سال 1345 شمسی متولد شدم. فارغ‌التحصیل کارشناسی معارف اسلامی و کارشناس ارشد رسانه هستم. در سال 1366 شمسی به‌عنوان کاراموز تربیت‌معلم در مدارس محروم جنوب تهران فعالیت می‌کردم و از آن به‌بعد در مناطق متعدد تهران به‌عنوان حق‌التدریس، مدیر و یا مسؤول مقطع، فعالیت آموزشی داشته‌ام.

به‌شکل حرفه‌ای از سال 1372 شمسی و با دعوت آقای مکرمی به‌عنوان مربی اردوگاه شهید آوینی در فشم، فعالیت اردویی خود را با خدمت به دانش‌اموزان تحت‌پوشش کمیته‌ی امداد امام خمینی(ره) آغاز کردم. هرگز تصور نمی‌کردم در این‌کار بمانم. اما از آن به‌بعد در کمیته‌ی امداد و سایر وزارتخانه‌ها به‌عنوان مسؤول اردو، مربی، مسؤول فرهنگی و غیره درگیر فعالیت‌های اردویی شدم؛ تا جنیدم و به‌خودم آمدم دیدم حدود بیست و چند اردوگاه دیده‌ام و با کلی از اقوام و شهرها و سنین مختلف کار کرده‌ام.
 
بیش‌تر با کدام گروه سنی در زمینه‌های اردویی کار کرده‌اید؟
البته بیش‌ترین مقطع سنی‌ای که با آن سر و کار داشته‌ام نوجوان‌ها بوده‌اند. با همکاران زیادی در این سال‌ها خاطره دارم. مثل: آقایان مهدی مکرمی، علی دواتگر، خلیل طباطبایی، برادران باقری که از نگاه من اعجوبه‌های اردو‌داری هستند. آقایان پازوکی، صائبی، سلیمانی و گروه هنری نظری، دکتر علی شمسیان و دکتر مجید اسدی هرکدام افرادی با سبک‌های خاص و جذابی در اردو‌داری محسوب می‌شوند.

در قم حاج آقای حقیقت صالحی و در تهران، اساتیدی چون آقایان: داوود صالحی، ابطحی و خیلی‌های دیگر را از مربیان توانمند اردویی در دو دهه‌ی اخیر می‌شناسم.


 
به خاطره‌های اردویی و اردوگاهی خود در سال‌های فعالیت در این عرصه اشاره بفرمایید.
خاطره‌های تلخ و شیرین زیادی در اردوها و ایام کاری خود در این حرفه دارم که بعضی از آن‌ها، نماد خلاقیت مربیان و همکارانم محسوب می‌شود که به بعضی موارد اشاره می‌کنم.

اردویی در تبریز برگزار شده بود و من به‌عنوان مشاور به آن‌جا رفتم. در طول اردو یکی از بچه‌های حدوداً ده‌ساله مدام بی‌قراری می‌کرد و می‌خواست به خانه و پیش مادرش برگردد. مربیان هرچه با صحبت تلاش می‌کردند او را قانع به ماندن تا پایان اردو کنند فایده نداشت. من خواستم به‌قول خودم زرنگی کنم و او را وادار به ماندن کنم. گفتم: «اگر با من مسابقه بدهی و در فوتبال‌دستی برنده شوی تو را به خانه بر‌می‌گردانیم». مسابقه آغاز شد و من که دیدم دارم می‌بازم تصمیم گرفتم به بهانه‌ای، بازی را به همکارم بسپارم که قوی‌تر بود. اما او هم باخت و بعد متوجه شدیم که آن پسر، قهرمان و نفر اول کشوری مسابقه‌های فوتبال‌دستی در آذربایجان بوده است و از شانس بد در میان آن همه بازی، من فوتبال‌دستی را به‌عنوان مسابقه و برای بهانه‌ی ماندن او انتخاب کرده بودم!!!

خاطره‌های زیادی به‌ذهنم می‌رسد که در بعضی شاد و گاه دچار اندوه می‌شوم. مثلاً: داستان پسر بچه‌هایی که برادر بودند و در اردو، افسرده‌حال به‌نظر می‌رسیدند. در همان ساعت‌های اول، معلوم شد پدر و مادرشان را در تصادف از دست داده‌اند و خود نیز جراحت‌هایی در بدن داشتند که نیاز به درمان و پیگیری داشت. من و همکارانم در اردو برای این‌که مرحمی بر زخم جسم و روح‌شان باشیم هر کاری توانستیم انجام دادیم و خیلی خاطره‌های شاد و غمگین دیگر را می‌توانم برای خوانندگان بازگو کنم.

من خیلی از موفقیت‌ها و احساس خوب خود را در زندگی از نفس پاک بچه‌های پاک کمیته‌ی امداد امام خمینی(ره) می‌دانم.

به طلاب و مربیان جوان‌تر بسیار گفته‌ام که اگر لطف خدا شامل حال ما شود در همین اردوها می‌توانیم با ساده‌ترین بازی‌ها، بچه‌های نمازخوان تربیت کنیم.

می‌خواهم به اردویی اشاره کنم که در اردوگاه شهید رجایی برگزار شده بود. در این اردو بود که با برگزاری مسابقه‌ی طناب‌کشی توانستیم برای برنده شدن به بچه‌ها، مفهوم توکل و نماز را آموزش دهیم؛ به‌طوری که بچه‌ها به این مفاهیم تاکنون پای‌بند باقی مانده‌اند.
 
لطفاً آسیب‌شناسی مختصری از وضعیت اردوها و اردوگاه‌های کشور داشته باشید.
در آسیب‌شناسی اردوهای کشورمان، اشاره‌ی ویژه‌ای به مدارس طبیعت در انگلیس می‌کنم و این‌که این مدارس به چه صورت دارند با مفاهیم جذاب، یک نسل انسانی را به‌سمت بی‌خدایی سوق می‌دهند. آن‌ها اردوهای قوی‌ای دارند و استاندارهایی که با اهداف‌شان تطابق دارد. اما متأسفانه بچه‌های متدین و مسلمان ما هیچ استاندارد قوی‌ای برای اردوهایی ندارند که تربیت مذهبی را تقویت کند و سلیقه‌ای عمل می‌کنند. استانداردهای حرفه‌ای و مذهبی و تکنیک‌های مهارتی در اردوهای ما هنوز جا نیافتاده است. تأکید بر سرعت و تعداد اردوها بر کیفیت آن ارجحیت دارد.

اعتقاد دارم کاش در طول یک‌سال بتوانیم فقط پنج اردو در کشور برگزار کنیم اما همان پنج اردو مطابق استانداردهای حرفه‌ای باشد و قابلیت عرضه به کل دنیا را داشته باشد. برای اجرای این چنین اردویی باید حرفه‌ای‌ها جمع شوند و برنامه‌ریزی کنند زیرا 90 در صد از کار، قبل از اردو انجام می‌شود و آن برنامه‌ریزی است.

با نام‌گذاری مذهبی برای اردوهای تربیتی برای القای مفاهیم آن به شرکت‌کنندگان مخالف هستم. معتقدم اردوی حرفه‌ای و اعتقادی در عصر حاضر نباید تابلوی مذهبی داشته باشد بلکه باید مفاهیم مذهبی و دینی به‌شکلی هوشمندانه و شاد در آن لحاظ شود و تغییر آن در خروجی کار نشان داده شود.

اردویی که در سال 1394 در اردوگاه فیروزکوه مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور برگزار کردم را نزدیک به این مدل فکری خود می‌دانم و از بهترین اردوهایی محسوب می‌کنم که در سال‌های کاری خود مدیریت کرده‌ام. این اردو به‌طرز عجیبی با وجود امکانات محدود، به‌دلیل اعتمادی که توسط مسؤولین به کار او داشتند دارای تغییرهای اجرایی فراوانی در خلاقیت و نشاط بود و خروجی‌های بی‌نظیری داشته است.

حباب مذهبی بودن گاهی ما را به ‌انحراف می‌کشد. در طول سال‌های کاری، گاهی افرادی که از آن‌ها انتظار نمی‌رفت ضربه‌های مهلکی به بدنه‌ی اجرایی اردو زدند و در عوض، افرادی بودند که علیرغم عدم تناسب ظاهری، ما را حمایت هم می‌کردند.

اگر اردوها به‌لحاظ نرم‌افزار و سخت‌افزار و برنامه‌ها و اهداف، حرفه‌ای باشند خانواده‌ها و مردم، خود متقاضی شرکت در آن می‌شوند. مربیان نیز باید در عمل و سخن، حرفه‌ای باشند. متأسفانه مربیان زیادی را می‌شناسم که بعضاً ظاهر متدینی دارند و حتی قاری و حافظ قرآن هستند اما غیر‌حرفه‌ای هستند و یا رفتار مناسبی حتی با اعضای خانواده‌ی خود ندارد. اگر کار به‌دست این افراد سپرده شود و صرفاً تکیه به ظواهر کار شود نتیجه‌ی درستی نخواهیم گرفت.


 
از این‌که دعوت مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور را برای مصاحبه و ارائه‌ی تجارب خود در عرصه‌ی اردو و اردوگاه پذیرا شدید از شما سپاسگزاریم؛ اگر در پایان نکته‌ای دارید اظهار بفرمایید.
پیشنهادهای بسیاری برای بهره‌مندی از تجارب اساتید حرفه‌ای در عرصه‌ی اردوداری دارم که می‌تواند توسط مسؤولان اجرایی مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور مورد تأمل قرار گیرد و در دست برنامه‌ریزی و اجرا قرار داده شود. مواردی هم‌چون:

- تهیه‌ی مستند از شب‌های خاطره‌ی مربیان اردویی؛
- تدوین برنامه‌های اردویی منطبق با استانداردهای حرفه‌ای جهت عرضه‌ی بین‌المللی.


  


 
امید داریم استاد ارجمند امیر هوشنگ نقیبی هم‌چنان در این عرصه هم‌چون گذشته، حضوری فعال و مانا داشته باشند.
متشکرم! 

 
1397/4/2 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
اردو و اردوگاه
 آخرین عکس‌های اردوگاه‌ها کوچک کردن
 آخرین مطالب اوقات فراغت کوچک کردن
من یخ هستم! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 49)
آرامش و صبوری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 48)
هرگز تسلیم نخواهیم شد! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 47)
برنج و سبزیجات (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 46)
چیک چیک (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 45)
عکس‌العمل کودکان در مواجهه با حیوانات یک آکواریوم (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 44)
سگی به‌نام جوی و حواصیل (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 43)
یکی پس از دیگری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 42)
آخرین عکس (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 41)
داستان پدرم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 40)
اِی‌اِن‌جی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 39)
آسمان آریانه (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 38)
نقشی از جان (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 37)
دوست صمیمی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 36)
سلام شتر! - ارزش دوستی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 35)
سمفونی میمون (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 34)
سپیده‌دم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 33)
تغییر تخم‌مرغ (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 32)
َوَردست (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 31)
کودکان در باغ‌وحش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 30)
اهرام مصر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 29)
روح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 27)
ارواح شعبده‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 26)
اونو بگیرید! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 25)
مادر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 24)
روش صحیح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 23)
داستانی کوتاه‌ از یک روباه و یک موش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 22)
ناممکن برای کبوتر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 21)
بازی گِری یا پیرمرد بازنشسته‌ی شطرنج‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 20)
هدف (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 19)
آه پسر - زندگی پسر فقیر مالزیایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 18)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت دوم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 17)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 16)
شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علی، مهدی و حمید باکری (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 15)
بره‌ای شجاع در جزیره - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 14)
پروازی بلند (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 13)
اریگامی یا کاغذ و تا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 12)
دنیا در یک دقیقه! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 11)
تهدید آرام (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 10)
«ماریزا» الاغ لجوج (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 9)
آخرین گره (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 8)
فقدان روشنایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 7)
دکتر سعید کاظمی آشتیانی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 6)
اروپا و ایتالیا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 5)
ساعت زنگ‌دار (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 4)
لامپ! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 3)
خوب بودن در مدرسه - بد بودن در خانه (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 49)
حریم خصوصی مناسب برای نوجوانان چه میزان است؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 48)
آموزش تعادل به نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 47)
کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان‌مان در ایجاد زندگی معنادار (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره
ارتباط برقرار کردن با نوجوان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 45)
چرا به‌نظر می‌رسد نصایح پدرانه و مادرانه در لحظه‌ی مورد نظر جواب نمی‌دهد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خا
چگونه ارتباط نزدیک‌مان را با نوجوانان‌مان حفظ کنیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 43)
زمانی که بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 42)
تکلیف منزل - امروزه در برابر گذشته (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 41)
یافتن مدرسه‌ی مناسب برای تأمین نیازهای فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 40)
نصایحی برای فرزندان و والدین در مورد آزمون‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 39)
تجربه در برابر موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 38)
چگونه ارتباط‌های بین‌فردی به موفقیت می‌انجامد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 37)
آیا از نوجوانان‌مان سؤال بپرسیم که ... (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 36)
اهمیت عذرخواهی از نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 35)
آموزش عذرخواهی به نوجوانان با ذکر مثال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 34)
خودتنظیمی به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 33)
چگونه والدینی خودآگاه باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 32)
ارتباط برقرار کردن با نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 31)
آموزش خودکنترلی به بچه‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 30)
اعتماد به فرزندان 8 الی 12 ساله‌ی‌مان برای تصمیم‌گیری صحیح (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌
نکته‌هایی برای ارتقای نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 28)
فواید درگیر بودن بچه‌ها با فعالیت‌های مثبت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 27)
تصمیم‌گیری نوجوان در برابر تصمیم‌گیری بزرگسال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 26)
تصمیم‌گیری مناسب برای نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 25)
نوجوانان و تصمیم‌‌گیری مناسب (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 24)
آموزش مسؤولیت‌پذیری به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 23)
آموزش مستقل بودن به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 22)
چگونگی ایفای نقش برای تصمیم‌گیری‌های بهتر (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 21)
رقابت سالم (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 20)
سخنی درباره‌ی رقابت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 19)
کمک به فرزندان 9 الی 12 ساله در جهت رشد مهارت‌های تفکر انتقادی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شم
چگونه یک مربی بزرگ باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 17)
آموزش بخشندگی به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 16)
توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم‌گیری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 15)
آداب رفتاری خوب برای فرزندان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 14)
رعایت آداب رفتاری احترام محسوب می‌شود (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 13)
نکته‌هایی برای آموزش آداب رفتاری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 12)
آموزش همدلی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 11)
اعمال ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 10)
ایجاد ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 9)
اِعمال تدریجی ارزش‌های خوب در فرزندان‌تان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 7)
شش عادت افراد همدل (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 6)
پنج پیام پدر و مادر مثبت بودن (اوقات فراغت خانواده شماره‌ی 5)
صدای‌تان را بیابید! - در این‌صورت راه‌تان را یافته‌اید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 62)
چرایی مربی‌گری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 61)
مربی‌گری - آگاهی و مسؤولیت‌پذیری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 60)
برقرار کردن رابطه‌ی مربی‌گری با همکاران‌مان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 59)
مربی‌گری چگونه عمل می‌کند؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 58)
چرا احترام‌امیز عمل کردن با همکاران‌مان برای کسب و کارمان خوب است؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 57)
دو دلیل برای شکست سازمان‌ها و چگونگی اجتناب از آن (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 56)
برای رهبری بزرگ بودن چه باید کرد؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 55)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت دوم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 54)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت اول (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 53)
چطور در کارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم بهتر شویم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 51)
چگونه درس‌های آموخته شده را در پایان یک پروژه جذب کنیم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 50)
چارلی چاپلین در عصر جدید (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 49)
مربی‌گری چیست؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 48)
مدیریت دانش سازمانی - شناساندن و حذف نرم‌افزاری کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 47)
نمودار مثلثی دانش فرایند و نرم‌افزارهای مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 46)
طوفان ذهنی؛ روشی صحیح، منصفانه، پسندیده و اخلاقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 45)
مقدمه‌ای بر یادگیری مؤثر درس‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 44)
سازمان‌های یادگیرنده - اهمیت مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 43)
مدیریت دانش برای تمام نسل‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 42)
مقدمه‌ای بر استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 41)
سیستم مدیریت دانش - ایجاد تجربه‌ای بهتر برای مشتریان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 40)
نمونه‌ای از کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت دانش - افزایش کارایی در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی
مدیریت دانش - افراد، فرایندها و فناوری‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 38)
ملاقات «باری» و «سامی» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 37)
سیستم فکر کردن - پنگوئن‌ها و شیرماهی‌ها در یک کوه یخی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 36)
آن‌چه می‌دانیم کشف کنیم! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 35)
سهم‌گذاری توانمندی، سرمایه و ثروتی به‌نام دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 34)
گاری - چهار نوع اعضای یک تیم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 33)
برف و بهمن - مدیریت دانش و خطر (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 32)
بحث گروهی صحیح مطابق با مدل دینامیک گروهی «بروس تاکمن» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 31)
گم کردن هدف - تعیین اهداف شخصی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 30)
آیا می‌خواهیم بیش‌تر نواور باشیم؟! - خلاقیت در ایجاد صدای رعد و برق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 29)
فرمانروایان مقدس - فرمانروایی حضرت داوود(علیه‌السلام) - خلاقیت در فتح اورشلیم (معرفی فیلم مدیریتی شم
فرانکی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 28)
چگونگی تأثیر تعهد شغلی بر کسب و کار (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 27)
یک گردش خوب - نورمن ویزدم - خلاقیت، احساس مسؤولیت و سماجت در پیگیری وظایف (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌
قهوه و استراتژی - مجموعه‌ای از راهکارها برای دستیابی ‌به مزیت رقابتی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 25)
اعتقاد به خشنودی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 24)
بازسازی روحیه‌ی تعهد در کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 23)
مستر بین و خلاقیت در شناسایی سارق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 22)
درس‌های مدیریتی از مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 21)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) ارشاد معنوی در سایه‌ی تدابیر مادی (معرفی فیلم مدیریتی
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) - تعامل صادقانه با مردم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 1
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت سلیمان(علیه‌السلام) - صلابت در رهبری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 18)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازیحضرت سلیمان(ع) - ایفای نقش آرام‌بخشی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 17)
شش عادت افراد همدل (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 16)
فرهنگ‌سازی در مترو - پلکان یا پله‌ی برقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 15)
بسته‌بندی شکلات (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 14)
لحظه‌ی سرنوشت‌ساز راست‌گویی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 13)
یک طاووس در سرزمین پنگوئن‌ها - نواوری و شهامت (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 12)
درست‌کاری چیست؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 11)
از طریق نمودار سازمانی‌تان تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 10)
 پيوندهای اردو و اردوگاه کوچک کردن
ارتباط با اردو و اردوگاه
فيلم، عكس و كتاب اردو و اردوگاه
پيوندها
عكس اردو و اردوگاه

بخش‌هاي اردويي

نشاني مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطح جامي، روبه‌‌روي مدرسه‌ي راهنمايي دخترانه‌ي فلسطين، پلاك 1062
تلفن: 66401476 - 66402422، ايميل: info@tnci.ir، كدپستي: 1316863669

مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

ورود