جستجو
 
 
 
 
 بخش‌هاي ارتباطي اردو و اردوگاه کوچک کردن
 كتاب اردو و اردوگاه کوچک کردن
اصول مدیریت در اردوها، تیم‌ها و کاروان‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 49)
تاريخ : 22/9/1398
اردوی خانوادگی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 48)
تاريخ : 22/8/1398
اردوهای علمی - تفریحی دانش‌اموزان (با معرفی جاذبه‌های جهانگردی مازندران) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 47)
تاريخ : 22/7/1398
اصول سرپرستی و مدیریت اردوها، کاروان‌ها و مسابقه‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 46)
تاريخ : 22/6/1398
احکام اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 45)
تاريخ : 23/5/1398
کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی در مدرسه و اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 44)
تاريخ : 15/2/1398
اردوها و مسابقات ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 43)
تاريخ : 15/1/1398
اردوهای تربیتی (اصول و روش‌های علمی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 42)
تاريخ : 22/12/1397
اردو - ارتقای مهارت‌های اجتماعی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 41)
تاريخ : 15/11/1397
مجموعه احادیث کار فرهنگی - شماره‌ی 13 - اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 40)
تاريخ : 14/10/1397
آرشيو     
 كاربران آنلاين کوچک کردن
افراد آنلاين افراد آنلاين:
بازدیدکنندگان بازدیدکنندگان: 7
اعضا اعضا: 0
کل کل: 7

 شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه با بیماری‌های جدی (فواید اردو و اردوگاه شماره ی 12) کوچک کردن
شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه با بیماری‌های جدی (فواید اردو و اردوگاه شماره ی 12)فوايد اردو و اردوگاه
 بعضی از افرادی درباره‌ی توانایی کودکان، نوجوانان و جوانان دارای بیماری‌های جدی که دارای تجربه‌ی موفق از حضور در اردو و اردوگاه هستند متعجب می‌شوند.

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه
با بیماری‌های جدیمترجم:
محمد ابراهيم عليمرداني
منبع:
اين مطلب ترجمه‌اي است از:
Gillard, Ann; Space, Sharon; "Campers with Serious Illnesses"; American Camp Association.
Gilmore; Vance; "How Special Needs Camping Has Impacted the Camp Experience";
American Camp Association
.

دکتر تام زِ لِـرز (Tom Zellers) پروفسور کاردیولوژی اطفال (Pediatric Cardiology)در مرکز پزشکی جنوب‌غربی دانشگاه تگزاس و مدیر اجرایی اردوگاه
خلاصه‌‌ي مطالب
فعالیت‌های اردویی شامل فعالیت‌هایی است که انسانیت را در آغوش می‌گیرد؛ به‌خاطر این‌که سرگرم‌کننده است و افراد و به‌خصوص خانواده‌ها را کنار هم قرار می‌دهد.
برای کودکان، نوجوانان و جوانانی که از بیماری‌های مزمن و شدید رنج می‌برند اردو و اردوگاه اغلب ممنوع می‌شود؛ به‌خاطر این‌که با چالش‌های جسمانی و خطرناکی مواجه می‌شوند.
در اردوهای گروه‌ها با نیازهای خاص» (Special Needs Camps)، کودکان، نوجوانان و جوانان با مشکلات پزشکی در حمایت خانواده‌های‌شان - در حالی که ممکن است تنها فرزند دارای این نوع مشکل پزشکی باشند - همسایگان یا جامعه قرار می‌گیرند و در کنار آنان در اردو حضور می‌یابند.
کودکان، نوجوانان و جوانانی که با چالش‌های سختی مواجه می‌شوند به مکانی نیاز دارند که در آن، «تنها یک کودک، نوجوان و جوان باشند» (Just Be A Kid) که در آن دوستان جدیدی بیابند؛ مجذوب فعالیت‌های سرگرم‌کننده و جدیدی شوند ... در عین حال همگی از لحاظ پزشکی پشتیبانی شوند.
بعضی از افرادی درباره‌ی توانایی کودکان، نوجوانان و جوانان دارای بیماری‌های جدی که دارای تجربه‌ی موفق از حضور در اردو و اردوگاه هستند متعجب می‌شوند.
شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه با این نوع بیماری‌ها احتمالاً به‌خاطر تجربه‌ی حضور در اردو و اردوگاه، دیگر متحمل آثار منفی مربوط به بیماری نمی‌شوند.
شرکت کردن در اردو و اردوگاه باعث بهبود مهارت‌های زندگی، سرگرم شدن، لذت بردن و بهره‌بردای معنوی می‌شود.
در اردو و اردوگاه فرصت‌های بسیاری برای شرکت‌کنندگان وجود دارد تا فعالیت‌های مراقبت از سلامت را تجربه کنند.
اردوگاه جهت فراهم آوردن مراقبت بهینه از چنین کودکان، نوجوانان و جوانانی باید از کارمندانی قوی در مرکز سلامت بهره ببرد و آنان باید در اردوگاه حضور داشته باشند؛ هم‌چنین ارتباطی مستمر با کلینیک‌های محلی و ویژه یا بیمارستان‌ها داشته باشند.
کارمندان پزشکی باید شامل تأمین‌کنندگان خدمات مراقبت (Health Care Providers) با تخصص در زمینه‌ی بیماری‌های گروه‌های شرکت‌کننده در اردو و اردوگاه باشد و دارای زمینه‌ای قوی در پزشکی کودکان و پزشکی عمومی باشند؛ زمینه‌هایی که همه‌ی کودکان، نوجوانان و جوانان با آن، مواجه می‌شوند.
دکتر تام زِ لِـرز (Tom Zellers) پروفسور کاردیولوژی اطفال (Pediatric Cardiology)در مرکز پزشکی جنوب‌غربی دانشگاه تگزاس و مدیر اجرایی اردوگاه تجهیزات و تسهیلات پزشکی باید توسط پزشکان ذخیره‌سازی شود و در صورت نیاز در شرایط عادی و اورژانسی در اردو و اردوگاه تأمین شود.
هنگام توسعه و برنامه‌ریزی یک برنامه‌ی اردویی و اردوگاهی برای کودکان، نوجوانان و جوانان - که دارای شرایط پزشکی هستند - تیم پزشکی باید سهیم باشد.
والدین و خانواده‌های باید به مسؤولان اردو و اردوگاه اعتماد کنند تا آنان بتوانند مراقبت‌های پزشکی ایمن و مؤثری ارائه و برنامه‌ریزی کنند تا تأمین‌کننده‌ی نیازهای ویژه‌ی کودکان، نوجوانان و جوانان‌شان باشد.
ایجاد ارتباطی شفاف با والدین، قبل، در طی و بعد از فعالیت‌های اردویی و اردوگاهی به اطمینان از کسب موفقیت کودکان، نوجوانان و جوانان کمک خواهد کرد.
روش برخورد نسبت به بیماری، بعد از شرکت در برنامه‌های اردوگاهی ویژه برای کودکان، نوجوانان و جوانان با بیماری صرع (Epilepsy) و آسم (Asthma) بهبود نشان می‌دهد.
پشتیبانی‌های مربیان و سایر هم‌نوعان در اردو و اردوگاه در مورد گروه شرکت‌کنندگان سرطانی و غیرسرطانی با یکدیگر تفاوت دارد.
برای کودکان، نوجوانان و جوانان مبتلا به نوروفیبروماتوز (Neurofibromatosis)، شواهدی وجود ندارد که برنامه‌های سرگرم‌کننده و درمانی نسبت به برنامه‌های سنتی اردوهای تابستانی موجب افزایش خودکارامدی اجتماعی (Social Self- Efficacy) آنان شود.
در طول برنامه‌های اردویی، شرکت‌کنندگان در اردوها و اردوگاه‌ها با برنامه‌های سرگرم‌کننده و نوروفیبروماتیک از عملکرد اجتماعی بالاتری با هم‌نوعان‌شان نسبت به شرکت‌کنندگان در اردوها و اردوگاه‌های سنتی برخوردار می‌شوند.
با مشارکت والدین، مراقبان (Caregivers) و تأمین‌کنندگان مراقبت از سلامت برای نیازهای شخصی شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه فعالیت کنیم.
دکتر تام زِ لِـرز (Tom Zellers) پروفسور کاردیولوژی اطفال (Pediatric Cardiology)در مرکز پزشکی جنوب‌غربی دانشگاه تگزاس و مدیر اجرایی اردوگاه

مقدمه
دکتر تام زِ لِـرز (Tom Zellers) پروفسور کاردیولوژی اطفال (Pediatric Cardiology) در مرکز پزشکی جنوب‌غربی دانشگاه تگزاس و مدیر اجرایی اردوگاه می‌گوید: فعالیت‌های اردویی شامل فعالیت‌هایی است که انسانیت را در آغوش می‌گیرد؛ به‌خاطر این‌که سرگرم‌کننده است و افراد و به‌خصوص خانواده‌ها را کنار هم قرار می‌دهد.

برای کودکان، نوجوانان و جوانانی که از بیماری‌های مزمن و شدید رنج می‌برند اردو و اردوگاه اغلب ممنوع می‌شود؛ به‌خاطر این‌که با چالش‌های جسمانی و خطرناکی مواجه می‌شوند. ‌اما به‌هر حال در اردوهای گروه‌ها با نیازهای خاص» (Special Needs Camps)، کودکان، نوجوانان و جوانان با مشکلات پزشکی در حمایت خانواده‌های‌شان - در حالی که ممکن است تنها فرزند دارای این نوع مشکل پزشکی باشند - همسایگان یا جامعه قرار می‌گیرند و در کنار آنان در اردو حضور می‌یابند.

در محیطی پشتیبان و ایمن، دوستان‌شان را ملاقات می‌کنند و با افراد دیگری که دارای مشکلات مشابهی هستند دوست می‌شوند. آنان فرصت خواهند داشت:

خودشان را شخصاً و هم‌چنین در قالب یک تیم در برابر چالش‌ها قرار دهند.
سرگرمی و با هم بودن (Togetherness) با دیگر شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه را - که فاقد بیماری مزمن و شدید هستند - تجربه کنند.
از عزت‌نفسی برخوردار شوند که در نتیجه‌ی احساس موفقیت در آنان ایجاد می‌شود.افراد مبتلا به بیماری جدی
مدت زمانی است که اردو و اردوگاه محلی برای رشد مثبت کودکان، نوجوانان و جوانان محسوب می‌شود.

افراد حرفه‌ای‌ای که به کودکان، نوجوانان و جوانان با بیماری‌های جدی، شدید و مزمن ارائه‌ی خدمت می‌کنند مدافع این امر هستند؛ علت آن است موقعیت‌های‌شان در زندگی به‌گونه‌ای بوده است که این امر را درک کرده‌اند که کودکان، نوجوانان و جوانان به‌خصوص از تجربه‌های اردویی و اردوگاهی - که پشتیبانی لازم از آن انجام شود - منفعت خواهند برد [گودوین (Goodwin) و استپلز (Staples)؛ 1384 شمسی (2005 میلادی)؛ لی (Klee)؛ گرین لیف (Greenleaf) و واتکینز (Watkins)؛ 1356 شمسی (1997 میلادی)].

علت آن است که کودکان، نوجوانان و جوانانی که با چالش‌های سختی مواجه می‌شوند به مکانی نیاز دارند که در آن، «تنها یک کودک، نوجوان و جوان باشند» (Just Be A Kid) که در آن دوستان جدیدی بیابند؛ مجذوب فعالیت‌های سرگرم‌کننده و جدیدی شوند ... در عین حال همگی از لحاظ پزشکی پشتیبانی شوند.

بیماری‌های جدی (Serious Illness) شامل: شرایط مزمن و حادی هستند که می‌تواند ابتلایی مهم یا تهدیدکننده‌ی زندگی باشد. از بیماری‌های ذیل به‌عنوان بیماری‌های جدی می‌توان نام برد:

سندروم کمبود ایمنی (ایدز) (اچ‌.آی‌.وی.) (HIV/ AIDS)؛
سرطان (Cancer)؛
هموفیلی (Hemophilia)؛
کم‌خونی داسی‌شکل (Sickle Cell Disease).


برای حضور چنین افرادی در ارو و اردوگاه نیاز به پشتیبانی و مناسب‌سازی پیشرفته است؛ هم‌چنین کارمندان پزشکی باید آماده و دردسترس باشند.

کودکان، نوجوانان و جوانان مبتلا به بیماری‌های جدی اغلب با موارد ذیل دست و پنجه نرم می‌کنند:

با انزوا و محدودیت‌هایی مواجه می‌شوند.
در هماهنگی کردن آثار بیماری در زندگی‌شان با مشکل مواجه می‌شوند.
به‌سختی متحمل رشد برجسته می‌شوند.
در ارتباط‌ با دیگران از جمله حوزه‌های ذیل:

ارتباط با هم‌نوعان؛
سنجیدن مسؤولیت‌پذیری در برابر مراقبت.


مطرح کردن بیماری با دیگران.
دست و پنجه نرم کردن با عوامل روانی
نظیر موارد ذیل که تأثیر متقابل بیش‌تری با عدم قطعیت (Uncertainity) درباره‌ی جدیت و پیشرفت بیماری دارد:

استرس؛
ترس؛
شرم؛
ناامیدی؛
نیاز به پشتیبانی اجتماعی.


عوامل روانی از این دست، باعث می‌شوند کودکان، نوجوانان و جوانان دارای بیماری جدی با احتمال بالاتری درگیر موارد ذیل شوند:

اضطراب بیش‌تر؛
 خشونت بیش‌تر؛
 از لحاظ جنسی در معرض قربانی شدن قرار گرفتن؛
 انگاره‌ی منفی از بدن خود (Negative Body Image)؛
 درک محبوبیت کم‌تر (Lower Perceived Popularity)؛
 اعتماد به نفس (Self- Confidence)؛
 عزت‌نفس (Self- Esteem)؛
 ارزش قایل شدن برای خود (Self- Worth)
 احساس فاصله از فرهنگ هم‌نوع [یائوتون (Miauton) و غیره؛ 1382 شمسی (2003 میلادی)].پشتیبانی‌های پزشکی در اردوها و اردوگاه‌ها
بعضی از افرادی درباره‌ی توانایی کودکان، نوجوانان و جوانان دارای بیماری‌های جدی که دارای تجربه‌ی موفق از حضور در اردو و اردوگاه هستند متعجب می‌شوند. اما به هر حال مطالعه‌هایی در زمینه‌ی ایمنی پزشکی شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه از جمله: سندروم کمبود ایمنی (ایدز) (اچ‌.آی‌.وی.) (HIV/ AIDS) و سرطان (Cancer) انجام شده است ]برگمن (Bergman)، کینزلا (Kinsella)، کِنی (Kenny)، باربور (Barbor) وزِلتزِر (Zeltzer)؛ 1384 شمسی (2005 میلادی)[ و هم‌چنین [کینزلا (Kinsella) و غیره؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)].

این پژوهش‌ها نشان داد که شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه با این نوع بیماری‌ها احتمالاً به‌خاطر تجربه‌ی حضور در اردو و اردوگاه، دیگر متحمل آثار منفی مربوط به بیماری نمی‌شوند. در واقع شرکت کردن در اردو و اردوگاه باعث بهبود مهارت‌های زندگی، سرگرم شدن، لذت بردن و بهره‌بردای معنوی می‌شود. این نتیجه در اثر پژوهش بر روی 2000 کودک، نوجوان و جوان در 15 اردو و اردوگاه همراه با اقامت شبانه به‌دست آمده است که دارای معلولیت بوده‌اند [برانان (Brannan)، آریک (Arick) و فولرتون (Fullerton)؛ 1375 شمسی (1996 میلادی)].

این شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه دستاوردهایی در زمینه‌های ذیل خواهند داشت که همراه خود به خانه و جامعه می‌برند:

ارتباط (Communication)؛
عزت‌نفس (Self- Esteem)؛
استقلال (Independence)؛
اتکا به‌نفس (Self- Reliance).


در اردو و اردوگاه فرصت‌های بسیاری برای شرکت‌کنندگان وجود دارد تا فعالیت‌های مراقبت از سلامت را تجربه کنند.
به‌عنوان مثال، تکنیک‌های تمدد اعصاب (مدیتیشن) (Meditation) پس از فعالیت‌‌هایی نظیر ذیل می‌تواند یاد داده شود تا موجب کمک به ارتقای کیفیت زندگی کودکان، نوجوانان و جوانان با بیماری‌های شدید و مزمن شود [گِر ِی (Grey)؛ 1377 شمسی (1998 میلادی) و گوتمن، بائومان (Guttmann-Bauman)؛ 1377 شمسی (1998 میلادی)]:

تجویز قرص؛
زمان‌بندی؛
یاداوری و سایر مسؤولیت‌ها.


پنج فرصت دارای اولویت در اردو و اردوگاه که توسط شرکت‌کنندگان گزارش شده است عبارت است از [برانان (Brannan)، آریک (Arick) و فولرتون (Fullerton)؛ 1381 شمسی (2002 میلادی)]:

تشویق و پشتیبانی‌های انگیزشی؛
ایجاد مدل؛
اجازه دادن به صرف زمانی بیش‌تر؛
ترتیب دادن کمک توسط هم‌نوعان؛
فراهم کردن کمک جسمی.


اردوگاه جهت فراهم آوردن مراقبت بهینه از چنین کودکان، نوجوانان و جوانانی باید از کارمندانی قوی در مرکز سلامت بهره ببرد و آنان باید در اردوگاه حضور داشته باشند؛ هم‌چنین ارتباطی مستمر با کلینیک‌های محلی و ویژه یا بیمارستان‌ها داشته باشند.

کارمندان پزشکی باید شامل تأمین‌کنندگان خدمات مراقبت (Health Care Providers) با تخصص در زمینه‌ی بیماری‌های گروه‌های شرکت‌کننده در اردو و اردوگاه باشد و دارای زمینه‌ای قوی در پزشکی کودکان و پزشکی عمومی باشند؛ زمینه‌هایی که همه‌ی کودکان، نوجوانان و جوانان با آن، مواجه می‌شوند.

کارمندان بخش سلامت می‌توانند شامل موارد ذیل باشند:

پزشک (Physician)؛
پرستار (Nurse)
شاغل در امر پزشکی در سطحی متوسط (Mid Level Practitioner)
کارشناسان مرکز سلامت
شامل:

کارشناسان تغذیه (Dietician)؛
درمانگر تنفسی (Respiratory Therapist)؛
درمانگر جسمی (Physical Therapist).

تجهیزات و تسهیلات پزشکی باید توسط پزشکان ذخیره‌سازی شود و در صورت نیاز در شرایط عادی و اورژانسی در اردو و اردوگاه تأمین شود. ارتباط با بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و سازمان‌های داوطلب در امر سلامت برای موفقیت اردو و اردوگاه حیاتی به‌نظر می‌رسد. در رویدادی که یک شرکت‌کننده در اردو و اردوگاه باید از خدمات اورژانسی پزشکی بهره‌مند شود باید فراتر از چشم‌انداز نسبت به آن‌چیزی که می‌تواند در اردو و اردوگاه مدیریت شود ارتباط مستقیمی با تجهیزات و تسهیلات پزشکی وجود داشته باشد تا بتواند ارزشیابی یا خدمات بستری بیش‌تری در صورت نیاز فراهم آورد. چنین تجهیزات و تسهیلات پزشکی‌ای می‌تواند هم‌چنین اطلاعات و آموزش‌هایی را در زمینه‌ی شرایط پزشکی‌ای که در آن ارائه‌ی خدمات پزشکی انجام می‌شود برای کارمندان اردو و اردوگاه به‌همراه داشته باشد.

بدین‌ترتیب منبعی بزرگ برای یافتن داوطلبان برنامه‌ها و خدمات پزشکی مناسب و دانش‌محور خواهد بود. نهایتاً این منابع، عمده‌‌ترین محل مراجعه خواهد بود که والدین و کودکان، نوجوانان و جوانان درباره‌ی برنامه‌های اردویی و اردوگاهی خواهند آموخت.

این ارتباط‌ها مهم هستند در استخدام شرکت‌کنندگان در برنامه‌های اردویی و اردوگاهی مهم هستند. فراهم‌آورندگان سلامت در مراقبت از کودکان، نوجوانان و جوانان و توصیه‌هایی که به مسؤولان اردو و اردوگاه ارائه می‌کنند باید از احساس اطمینان و دلگرمی (Confidence) برخوردار باشند. هنگام توسعه و برنامه‌ریزی یک برنامه‌ی اردویی و اردوگاهی برای کودکان، نوجوانان و جوانان - که دارای شرایط پزشکی هستند - تیم پزشکی باید سهیم باشد.

تیم‌های برنامه‌ریزی و ارائه‌ی خدمات پزشکی با یکدیگر کار می‌کنند تا برنامه‌ی زمان‌بندی هفتگی‌ای را توسعه دهند و به‌گونه‌ای اصلاح شود که تأمین‌کننده‌ی نیازهای گروه‌های بیمارانی باشد که بناست خدمات به آنان ارائه شود.

نیازهای ویژه‌ی بیماران می‌تواند شامل موارد ذیل باشد:

زمان استراحت روزانه
برای کودکان، نوجوانان و جوانانی که زود خسته می‌شوند.
برنامه‌ریزی متناسب
برای کودکان، نوجوانان و جوانانی با معلولیت‌های جسمانی.
برنامه‌ی زمان‌بندی برای مصرف دارو یا درمان
در حول و حوش وعده‌های غذایی.


والدین و خانواده‌های هم‌چنین باید به مسؤولان اردو و اردوگاه اعتماد کنند تا آنان بتوانند مراقبت‌های پزشکی ایمن و مؤثری ارائه و برنامه‌ریزی کنند تا تأمین‌کننده‌ی نیازهای ویژه‌ی کودکان، نوجوانان و جوانان‌شان باشد.

وقتی کودک، نوجوان و جوانی بیمار است تمام خانواده تحت‌تأثیر وی قرار خواهند گرفت؛ خواهد پدر و مادر باشند یا خواهر و برادر.

ایجاد ارتباطی شفاف با والدین، قبل، در طی و بعد از فعالیت‌های اردویی و اردوگاهی به اطمینان از کسب موفقیت کودکان، نوجوانان و جوانان کمک خواهد کرد.

برای بهبود موارد غیرمنتظره‌ای که شرکت‌کننندگان از اردو اردوگاه آموخته‌اند و در زندگی‌شان وارد کرده‌اند اعم از: سازگاری با بیماری‌شان تا زندگی روزمره‌ی‌شان، خانواده هم‌چنین باید آموزش ببیند تا بداند فرزندشان چه مواردی را آموخته‌اند و چگونه به بهبود آن رفتارها اقدام کرده‌اند.


پژوهش‌ها چه می‌گویند؟
اردوها و اردوگاه‌ها برای کودکان، نوجوانان و جوانان دارای معلولیت و بیماری، مرکز توجه پژوهش‌های بسیاری بوده‌اند؛ به‌گونه‌ای که نتایج مثبت بسیاری برمبنای گستره‌ی دانش‌محور برای حضور گروه‌های معلول و با نیازهای خاص گزارش شده است.


تأثیر اردو و اردوگاه بر چند بیماری
در مطالعه‌ای در زمینه‌ی چند تحقیق مشابه نشان داده شد کودکان، نوجوانان و جوانان متحمل بهبودی هرچند کوچک اما از لحاظ آماری قابل‌ملاحظه در ادراک از خود (Self-Perceptions) هم بعد و هم در حین اردو شده‌اند.

کودکان، نوجوانان و جوانان دارای بیماری‌های ذیل در زمینه‌ی ادراک از خود (Self- Perception) بهبود بیش‌تری نشان می‌دهند نسبت به کودکان، نوجوانان و جوانان در شرایطی دیگر:

چاقی (Obesity)؛
بیماری قلبی مادرزادی (Congenital Heart Disease)؛
صرع (Epilepsy)؛
آرتریت روماتویید جوانان (Juvenile Rheumatoid Arthritis).


اهمیتی ندارد اگر در اردو و اردوگاه، اجزای آموزشی‌ای فراهم آورد تا هدفش تأثیرگذاری بر ادارک از خود (Self- Perception) شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه باشد [اودار (Odar)، کانتر (Canter) و رابرتز (Roberts)؛ 1392 شمسی (2013 میلادی)].

روش برخورد نسبت به بیماری، بعد از شرکت در برنامه‌های اردوگاهی ویژه برای کودکان، نوجوانان و جوانان با بیماری صرع (Epilepsy) و آسم (Asthma) بهبود نشان می‌دهد [آستین (Austin) و هوبرتی (Huberty)؛ 1372 شمسی (1993 میلادی)].

کودکان، نوجوانان و جوانان دارای بیماری‌های ذیل قبل و بعد از برگزاری اردو اعتماد بیش‌تری در زمینه‌ی توانایی‌های‌شان برای شناسایی راهبردهایی برای دستیابی به اهداف خواهند یافت:

سرطان (Cancer)؛
بیماری‌های کلیوی (Kidney Disease)؛
سایر بیماری‌ها.


شناسایی و توسعه‌ی اهداف شخصی با ارتقای کیفیت زندگی مرتبط با سلامت (HRQOL) بعد از اردو (Post- Camp) پیوند می‌خورد.

هیچ تفاوتی بین ارتقای کیفیت زندگی مرتبط با سلامت (HRQOL) قبل و بعد از اردو وجود ندارد [وودز (Woods)، بارتلی (Bartley)، فیدیله (Fedele) و رایان (Ryan)؛ 1392 شمسی (2013 میلادی)].

برای کودکان، نوجوانان و جوانان دارای بیماری‌های ذیل، عزت‌نفس (Self- Esteem) و خودکارامدی (Self- Efficacy) افزایش خواهد یافت:

سرطان (Cancer)؛
دیابت (Diabetes).


اما اضطراب (Anxiety) قبل تا بعد از برگزاری اردو و اردوگاه متغیر خواهد بود [وروک (Torok)، کوکونیه (Kokonyei)، کارولی (Karolyi)، ایتزس (Ittzes) و تام‌کسانی (Tomcsanyi)؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)]

در یک اردو و اردوگاه برای بیماران ذیل شاهد بهبود کوتاه و درازمدت در علایم جسمانی، تأثیرهای مرتبط با بیش برانگیختگی فیزیولوژیکی (Physiological Hyperarousal) و کیفیت زندگی خواهیم بود:

سرطان (Cancer)؛
بیماری‌های مرتبط خونی.


در درازمدت، شاهد بهبود عزت‌نفس (Self- Esteem)، ارزش قایل شدن برای خود در سطح جهان (Global Self- Worth) و جذابیت جسمی خواهیم بود. این در حالی است که در کوتاه‌مدت، پیشاپیش شاهد بهبود آثار هستیم. سن و سال، وضعیت بیماری برادران و خواهران و ملیت نیز باعث تفاوت خواهد شد [کیِرنان (Kiernan)، گورم‌لی (Gormley) و مک‌لاچلان (MacLachlan)؛ 1383 شمسی (2004 میلادی)].


تأثیر اردو و اردوگاه بر افراد مبتلا به سرطان
نتایج پژوهش‌ها در زمینه‌ی تأثیر اردو و اردوگاه بر افراد مبتلا به سرطان نشان داده است:

افزایش مهارت‌های اجتماعی (Social Skills)
[مِلتزر (Meltzer) و رورکه (Rourke)؛ 1384 شمسی (2005 میلادی)].

افزایش عزت‌نفس (Self- Esteem)
[وِلیش (Wellisch)، کِراتِر (Crater)، وایلی (Wiley)، بِلین (Belin) و واین‌اشتاین (Weinstein)؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)].

افزایش نگرش مثبت
شامل متغیرهای ذیل:

اجتماعی بودن (Sociability)؛
پشتکار (Perseverance)؛
اطمینان (Confidence)؛
سپاسگزاری (Gratitude)؛
احترام (Appreciation).


تأخیر در آثار سرطان
شامل متغیرهای ذیل:

تجربه‌ی آزادی (Freedom)
یافتن تعادل بین «تنها یک کودک بودن» (Just Being a Kid) و مدیریت مسائل دشوار سرطان [گیلارد (Gillard) و واتس (Watts)؛ 1392 شمسی (2013 میلادی)].


تفاوت در درک حمایت‌های اجتماعی
درک کودکان، نوجوانان و جوانان از پشتیبانی از موارد مرتبط با سرطان در برابر پشتیبانی‌ از موارد بی‌ارتباط با سرطان از منابع متفاوتی نشأت می‌گیرد.

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه، تفاوتی را بین پشتیبانی‌ از مسائل مرتبط با سرطان و بی‌ارتباط با سرطان از طرف والدین و افراد حاضر در اردو و اردوگاه احساس نمی‌کنند. پشتیبانی‌های مربیان و سایر هم‌نوعان در اردو و اردوگاه در مورد گروه شرکت‌کنندگان سرطانی و غیرسرطانی با یکدیگر تفاوت دارد.

شرکت‌کنندگان سرطانی در اردو و اردوگاه غده‌شناسی (Oncology Campers) در برابر شرکت‌کنندگان غیرسرطانی، دوستی‌های صمیمی و نزدیک را درک می‌کنند و در عین حال از پشتیبانی‌هایی برای بیماری سرطان برخوردار می‌شوند [وو (Wu)، پروت (Prout)، رابرتس (Roberts) و آمیلون (Amylon)؛ 1390 شمسی (2011 میلادی)].

شرکت‌کنندگان سرطانی در اردو و اردوگاه از طریق ارتباط با شرکت‌کنندگان هم‌نوع‌شان از مزایای ذیل برخوردار می‌شوند:

پشتیبانی (Support)؛
درک (Understanding)؛
تشویق و دلگرمی (Encouragement)؛
پذیرش و مقبولیت (Acceptance)؛
آموزش در مورد بیماری‌شان.


این در حالی است که از ارتباط با شرکت‌کنندگان غیرسرطانی از چنین مزایایی برخوردار نمی‌شوند [بلوبوند، لانگنِر (Bluebon- Langner) و دیگران؛ 1370 شمسی (1991 میلادی)].


سایر بیماران
نوروفیبروماتوز
برای کودکان، نوجوانان و جوانان مبتلا به نوروفیبروماتوز (Neurofibromatosis)، شواهدی وجود ندارد که برنامه‌های سرگرم‌کننده و درمانی نسبت به برنامه‌های سنتی اردوهای تابستانی موجب افزایش خودکارامدی اجتماعی (Social Self- Efficacy) آنان شود.

اما به‌هر حال هر دو نوع برنامه‌های اردویی موجب افزایش خودکارامدی اجتماعی در این بیماران می‌شود.

در طول برنامه‌های اردویی، شرکت‌کنندگان در اردوها و اردوگاه‌ها با برنامه‌های سرگرم‌کننده و نوروفیبروماتیک از عملکرد اجتماعی بالاتری با هم‌نوعان‌شان نسبت به شرکت‌کنندگان در اردوها و اردوگاه‌های سنتی برخوردار می‌شوند [آل‌سوپ (Allsop)، نِگلی (Negley) و سیب‌تورپ (Sipthorp)؛ 1392 شمسی (2013 میلادی)].


بیماران دارای سندروم کمبود ایمنی (ایدز) (اچ‌.آی‌.وی.)
کودکان، نوجوانان و جوانان مبتلا به سندروم کمبود ایمنی (ایدز) (اچ‌.آی‌.وی.) در نتیجه‌ی حضور در اردو اردوگاه از نتایج ذیل بهره‌مند می‌شوند:

ایجاد ارتباط‌ها به‌منظور مراقبت
شامل ویژگی‌های ذیل:

- آگاهی از موارد مشترک بین افراد؛
- دوری از انزوا.


احساس آسایش و سرگرمی
شامل ویژگی‌های ذیل:

- مشغول بودن به فعالیت‌های سرگرم‌کننده (Fun Activities)؛
- پیش‌بینی و ارائه‌ی انعکاس در اردو (Anticipation of and Reflection on Camp)؛
- احساس آزادی (Freedom).


افزایش دانش (Knowledge)، نگرش (Attitude) و مهارت‌ها (Skills)
شامل ویژگی‌های ذیل:

- مدیریت تعارض (Conflict Management)؛
- شفاف و بی‌پرده مطرح کردن (Disclosure)؛
- یادگیری و آموزش مهارت‌ها؛
- پیگیری تجویزهای دارویی.


بیماران قلبی
کودکان، نوجوانان و جوانان مبتلا به بیماری‌های قلبی اطفال (Pediatric Cardiology) از قبل تا بعد از برگزاری اردو موارد ذیل را گزارش می‌کردند:
کاهش اضطراب در والدین و اضطراب ویژه‌ی کودکان، نوجوانان و جوانان؛
افزایش عزت‌نفس؛
افزایش عملکرد اجتماعی؛
فزایش عملکرد جسمی؛
فزایش عملکرد هیجانی [بولتاس (Bultas)، بوژاتوکی (Budhathoki) و بالاکاس (Balakas)؛ 1392 شمسی (2013 میلادی)].


بیماران صرع
بعد از گذشت سه‌سال، در مورد کودکان، نوجوانان و جوانان مبتلا به صرع (Epilepsy)، تغییری مهم در ارتباط‌های متقابل اجتماعی (Social Interaction) مشاهده شد.

با وجود این‌که کاهشی در شروع فعالیت اردوگاه در سال‌های پی‌در‌پی رخ داد گرایش کلی شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه که به اردوگاه بازمی‌گشتند بیانگر این امر بود که تأثیر تجمیعی (Cumulative Impact) مثبتی از حضور در اردو و اردوگاه ایجاد شده است که با بهبود در حوزه‌های ذیل همراه بوده است:

ارتباط متقابل اجتماعی (Social Interact)؛
مسؤولیت‌پذیری (Responsibility)؛
ارتباط (Communication) [کوشنر، واین‌اشتاین (Cushner-Weinstein) و دیگران؛ 1386 شمسی (2007 میلادی)].بحث و نتیجه‌گیری
بیماری شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه به‌خصوص موارد ذیل را درک کنیم:
آثار درمان؛
سطح انرژی؛
سازگار بودن برنامه‌ها؛
نیازهای روانی
به‌خصوص موارد مرتبط با بیماری نظیر:

- وجود یا عدم وجود پشتیبانی در خارج از اردوگاه
- شناساگرهای بیماری (Stigma)
- تحول بیماری.

با مشارکت والدین، مراقبان (Caregivers) و تأمین‌کنندگان مراقبت از سلامت برای نیازهای شخصی شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه فعالیت کنیم.

با این فرض که شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه اغلب انزوا می‌طلبند فرصت‌ها بعد از برگزاری اردو فراهم کنیم تا پشتیبانی اجتماعی (Social Support) از آنان داشته باشیم.

سازگاری موفق با آثار بیماری‌های جدی بستگی به دردسترس بودن زمینه‌هایی دارد که از رشد پشتیبانی کند.

نظیر همه‌ی کودکان، نوجوانان و جوانان بلکه شاید به‌میزانی متفاوت، کودکان، نوجوانان و جوانان مبتلا به بیماری‌های جدی نیاز به موارد ذیل دارند:

اجتماعی بودن (Socialization)؛
سرگرمی و تفریح (Recreation)؛
پشتیبانی‌های پزشکی (Medical Support)؛
فرصت‌هایی برای رشد در زمان‌هایی که رشدشان برجسته می‌شود (Opportunities to Meet Developmental Milestones).1397/4/1 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
اردو و اردوگاه
 آخرین عکس‌های اردوگاه‌ها کوچک کردن
 آخرین مطالب اوقات فراغت کوچک کردن
من یخ هستم! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 49)
آرامش و صبوری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 48)
هرگز تسلیم نخواهیم شد! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 47)
برنج و سبزیجات (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 46)
چیک چیک (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 45)
عکس‌العمل کودکان در مواجهه با حیوانات یک آکواریوم (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 44)
سگی به‌نام جوی و حواصیل (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 43)
یکی پس از دیگری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 42)
آخرین عکس (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 41)
داستان پدرم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 40)
اِی‌اِن‌جی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 39)
آسمان آریانه (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 38)
نقشی از جان (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 37)
دوست صمیمی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 36)
سلام شتر! - ارزش دوستی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 35)
سمفونی میمون (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 34)
سپیده‌دم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 33)
تغییر تخم‌مرغ (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 32)
َوَردست (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 31)
کودکان در باغ‌وحش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 30)
اهرام مصر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 29)
روح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 27)
ارواح شعبده‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 26)
اونو بگیرید! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 25)
مادر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 24)
روش صحیح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 23)
داستانی کوتاه‌ از یک روباه و یک موش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 22)
ناممکن برای کبوتر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 21)
بازی گِری یا پیرمرد بازنشسته‌ی شطرنج‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 20)
هدف (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 19)
آه پسر - زندگی پسر فقیر مالزیایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 18)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت دوم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 17)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 16)
شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علی، مهدی و حمید باکری (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 15)
بره‌ای شجاع در جزیره - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 14)
پروازی بلند (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 13)
اریگامی یا کاغذ و تا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 12)
دنیا در یک دقیقه! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 11)
تهدید آرام (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 10)
«ماریزا» الاغ لجوج (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 9)
آخرین گره (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 8)
فقدان روشنایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 7)
دکتر سعید کاظمی آشتیانی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 6)
اروپا و ایتالیا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 5)
ساعت زنگ‌دار (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 4)
لامپ! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 3)
خوب بودن در مدرسه - بد بودن در خانه (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 49)
حریم خصوصی مناسب برای نوجوانان چه میزان است؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 48)
آموزش تعادل به نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 47)
کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان‌مان در ایجاد زندگی معنادار (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره
ارتباط برقرار کردن با نوجوان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 45)
چرا به‌نظر می‌رسد نصایح پدرانه و مادرانه در لحظه‌ی مورد نظر جواب نمی‌دهد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خا
چگونه ارتباط نزدیک‌مان را با نوجوانان‌مان حفظ کنیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 43)
زمانی که بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 42)
تکلیف منزل - امروزه در برابر گذشته (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 41)
یافتن مدرسه‌ی مناسب برای تأمین نیازهای فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 40)
نصایحی برای فرزندان و والدین در مورد آزمون‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 39)
تجربه در برابر موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 38)
چگونه ارتباط‌های بین‌فردی به موفقیت می‌انجامد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 37)
آیا از نوجوانان‌مان سؤال بپرسیم که ... (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 36)
اهمیت عذرخواهی از نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 35)
آموزش عذرخواهی به نوجوانان با ذکر مثال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 34)
خودتنظیمی به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 33)
چگونه والدینی خودآگاه باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 32)
ارتباط برقرار کردن با نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 31)
آموزش خودکنترلی به بچه‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 30)
اعتماد به فرزندان 8 الی 12 ساله‌ی‌مان برای تصمیم‌گیری صحیح (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌
نکته‌هایی برای ارتقای نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 28)
فواید درگیر بودن بچه‌ها با فعالیت‌های مثبت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 27)
تصمیم‌گیری نوجوان در برابر تصمیم‌گیری بزرگسال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 26)
تصمیم‌گیری مناسب برای نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 25)
نوجوانان و تصمیم‌‌گیری مناسب (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 24)
آموزش مسؤولیت‌پذیری به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 23)
آموزش مستقل بودن به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 22)
چگونگی ایفای نقش برای تصمیم‌گیری‌های بهتر (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 21)
رقابت سالم (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 20)
سخنی درباره‌ی رقابت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 19)
کمک به فرزندان 9 الی 12 ساله در جهت رشد مهارت‌های تفکر انتقادی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شم
چگونه یک مربی بزرگ باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 17)
آموزش بخشندگی به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 16)
توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم‌گیری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 15)
آداب رفتاری خوب برای فرزندان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 14)
رعایت آداب رفتاری احترام محسوب می‌شود (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 13)
نکته‌هایی برای آموزش آداب رفتاری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 12)
آموزش همدلی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 11)
اعمال ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 10)
ایجاد ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 9)
اِعمال تدریجی ارزش‌های خوب در فرزندان‌تان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 7)
شش عادت افراد همدل (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 6)
پنج پیام پدر و مادر مثبت بودن (اوقات فراغت خانواده شماره‌ی 5)
صدای‌تان را بیابید! - در این‌صورت راه‌تان را یافته‌اید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 62)
چرایی مربی‌گری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 61)
مربی‌گری - آگاهی و مسؤولیت‌پذیری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 60)
برقرار کردن رابطه‌ی مربی‌گری با همکاران‌مان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 59)
مربی‌گری چگونه عمل می‌کند؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 58)
چرا احترام‌امیز عمل کردن با همکاران‌مان برای کسب و کارمان خوب است؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 57)
دو دلیل برای شکست سازمان‌ها و چگونگی اجتناب از آن (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 56)
برای رهبری بزرگ بودن چه باید کرد؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 55)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت دوم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 54)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت اول (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 53)
چطور در کارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم بهتر شویم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 51)
چگونه درس‌های آموخته شده را در پایان یک پروژه جذب کنیم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 50)
چارلی چاپلین در عصر جدید (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 49)
مربی‌گری چیست؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 48)
مدیریت دانش سازمانی - شناساندن و حذف نرم‌افزاری کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 47)
نمودار مثلثی دانش فرایند و نرم‌افزارهای مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 46)
طوفان ذهنی؛ روشی صحیح، منصفانه، پسندیده و اخلاقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 45)
مقدمه‌ای بر یادگیری مؤثر درس‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 44)
سازمان‌های یادگیرنده - اهمیت مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 43)
مدیریت دانش برای تمام نسل‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 42)
مقدمه‌ای بر استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 41)
سیستم مدیریت دانش - ایجاد تجربه‌ای بهتر برای مشتریان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 40)
نمونه‌ای از کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت دانش - افزایش کارایی در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی
مدیریت دانش - افراد، فرایندها و فناوری‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 38)
ملاقات «باری» و «سامی» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 37)
سیستم فکر کردن - پنگوئن‌ها و شیرماهی‌ها در یک کوه یخی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 36)
آن‌چه می‌دانیم کشف کنیم! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 35)
سهم‌گذاری توانمندی، سرمایه و ثروتی به‌نام دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 34)
گاری - چهار نوع اعضای یک تیم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 33)
برف و بهمن - مدیریت دانش و خطر (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 32)
بحث گروهی صحیح مطابق با مدل دینامیک گروهی «بروس تاکمن» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 31)
گم کردن هدف - تعیین اهداف شخصی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 30)
آیا می‌خواهیم بیش‌تر نواور باشیم؟! - خلاقیت در ایجاد صدای رعد و برق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 29)
فرمانروایان مقدس - فرمانروایی حضرت داوود(علیه‌السلام) - خلاقیت در فتح اورشلیم (معرفی فیلم مدیریتی شم
فرانکی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 28)
چگونگی تأثیر تعهد شغلی بر کسب و کار (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 27)
یک گردش خوب - نورمن ویزدم - خلاقیت، احساس مسؤولیت و سماجت در پیگیری وظایف (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌
قهوه و استراتژی - مجموعه‌ای از راهکارها برای دستیابی ‌به مزیت رقابتی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 25)
اعتقاد به خشنودی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 24)
بازسازی روحیه‌ی تعهد در کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 23)
مستر بین و خلاقیت در شناسایی سارق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 22)
درس‌های مدیریتی از مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 21)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) ارشاد معنوی در سایه‌ی تدابیر مادی (معرفی فیلم مدیریتی
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) - تعامل صادقانه با مردم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 1
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت سلیمان(علیه‌السلام) - صلابت در رهبری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 18)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازیحضرت سلیمان(ع) - ایفای نقش آرام‌بخشی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 17)
شش عادت افراد همدل (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 16)
فرهنگ‌سازی در مترو - پلکان یا پله‌ی برقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 15)
بسته‌بندی شکلات (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 14)
لحظه‌ی سرنوشت‌ساز راست‌گویی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 13)
یک طاووس در سرزمین پنگوئن‌ها - نواوری و شهامت (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 12)
درست‌کاری چیست؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 11)
از طریق نمودار سازمانی‌تان تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 10)
 پيوندهای اردو و اردوگاه کوچک کردن
ارتباط با اردو و اردوگاه
فيلم، عكس و كتاب اردو و اردوگاه
پيوندها
عكس اردو و اردوگاه

بخش‌هاي اردويي

نشاني مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطح جامي، روبه‌‌روي مدرسه‌ي راهنمايي دخترانه‌ي فلسطين، پلاك 1062
تلفن: 66401476 - 66402422، ايميل: info@tnci.ir، كدپستي: 1316863669

مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

ورود