جستجو
 
 
 
 
 بخش‌هاي ارتباطي اردو و اردوگاه کوچک کردن
 كتاب اردو و اردوگاه کوچک کردن
اصول مدیریت در اردوها، تیم‌ها و کاروان‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 49)
تاريخ : 22/9/1398
اردوی خانوادگی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 48)
تاريخ : 22/8/1398
اردوهای علمی - تفریحی دانش‌اموزان (با معرفی جاذبه‌های جهانگردی مازندران) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 47)
تاريخ : 22/7/1398
اصول سرپرستی و مدیریت اردوها، کاروان‌ها و مسابقه‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 46)
تاريخ : 22/6/1398
احکام اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 45)
تاريخ : 23/5/1398
کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی در مدرسه و اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 44)
تاريخ : 15/2/1398
اردوها و مسابقات ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 43)
تاريخ : 15/1/1398
اردوهای تربیتی (اصول و روش‌های علمی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 42)
تاريخ : 22/12/1397
اردو - ارتقای مهارت‌های اجتماعی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 41)
تاريخ : 15/11/1397
مجموعه احادیث کار فرهنگی - شماره‌ی 13 - اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 40)
تاريخ : 14/10/1397
آرشيو     
 كاربران آنلاين کوچک کردن
افراد آنلاين افراد آنلاين:
بازدیدکنندگان بازدیدکنندگان: 29
اعضا اعضا: 0
کل کل: 29

 متأسفانه مرکزی واحد برای آموزش و پرورش مربی اردویی و حتی سطح‌بندی آنان وجود ندارد
(متفرقه‌ی اردوگاهی شماره‌ی 25)
کوچک کردن
متأسفانه مرکزی واحد برای آموزش و پرورش مربی اردویی و حتی سطح‌بندی آنان وجود ندارد
(متفرقه‌ی اردوگاهی شماره‌ی 25)
متفرقه
انتخاب یک مدیر دلسوز، آموزش‌دیده، تجربه‌مند، متعهد و تأثیرگذار اردویی به‌همراه تیمی مجرب می‌تواند یک اردو را به‌یاد ماندنی کرده و زمینه‌ای برای پرورش نوجوانان و جوانان در آینده‌ای نزدیک به‌عنوان یک کمک‌مربی خواهد بود.محمد صائبی 

متأسفانه مرکزی واحد
برای آموزش و پرورش مربیان اردویی

و حتی سطح‌بندی آنان وجود ندارد
 
 مصاحبه‌شونده:
محمد صائبی
 مصاحبه‌‌کننده:
منیژه قنائیان
کارشناس ارشد روانشناسی دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
 توضیح:
اين مصاحبه در سال 1397 در محل مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور انجام شده است.

 
 
خلاصه‌‌ي مطالب
 خیلی از نهادها در کشور در حال برگزاری اردو هستند اما مرکزی واحد برای آموزش و پرورش مربی اردویی و حتی سطح‌بندی آنان وجود ندارد.
 خروجی و حاصل برگزاری اردو باید منجر به تقویت یکی از موضوع‌های مهم زندگی شود تا بتوان گفت اردو به‌شکل مؤثری برگزار شده است.
 اردو انواع مختلفی دارد.
 ظرافت‌های یک اردوی مطلوب و مؤثر باید در تمام ابعاد آن مشاهده شود.
 از آن‌جا که از مهم‌ترین اهداف اردو، تمرین یک زندگی دسته‌جمعی است قوانین و شیوه‌ی اجرای برنامه‌ها در آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
 اعلام زمان‌بندی دقیق روزانه، چگونگی تقسیم‌بندی گروه‌ها و مشخص کردن اهداف و توجیه کامل شرکت‌کنندگان از زنجیره‌های به‌هم پیوسته و اثرگذار در یک اردوی هدفمند است.
 ایجاد اصل رقابت سالم بین شرکت‌کنندگان نیز از نکته‌هایی است که در تمام اهداف اردو نباید از آن غافل شد.
 یکی از موضوع‌های قابل‌توجه دیگر در اردو، موضوع تقسیم‌بندی وظایف بین مربیان به‌صورت رسمی و در غالب شرح وظیفه و در مرحله‌ی بعد بین شرکت‌کنندگان است.
 از افتتاحیه، اجرای مسابقه‌های مختلف، مراسم صبحگاه جذاب و نشاط‌اور، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی با هدایت مربی متخصص و با موضوع‌های جذاب، جنگ‌های شبانه و اختتامیه می‌توان به‌عنوان ساختارهای مهم اجرایی در اردو نام برد.
 اردو نه‌تنها در افزایش آگاهی و غنی‌سازی اوقات‌فراغت و خلاقیت و نواوری برای شرکت‌کنندگان مفید است بلکه آموزش را از یکنواختی و سکون روزمره نجات می‌دهد و تحرک و پویایی را در بین شرکت‌کنندگان ایجاد می‌کند.
 اگر در برنامه‌های اردویی از یک مربی پویا بهره‌برداری شود باعث ایجاد انگیزه و مشارکت شرکت‌کنندگان می‌شود.
 یکی از اقدام‌های مؤثر در هر دوره‌ی اردو، بررسی نقاط قوت و ضعف مربیان و برنامه‌ها است که می‌توان در قالب یک فرم نظرسنجی ارائه کرد. هم‌چنین بررسی شرایط شرکت‌کنندگان نیز می‌تواند برای تعیین خروجی اردو و پیگیری‌های آتی مهم باشد.
 با توجه به نوع و سطح کیفی اردو، نمایش دستاورد و تلاش‌های شرکت‌کنندگان در قالب یک نمایشگاه در عینی‌سازی فعالیت‌های آن مؤثر است.
 آن‌چه مورد تأکید است با تمام شدن زمان اردو نباید اثرهای آن نیز پایان یابد.
 تجربه‌نگاری و تهیه‌ی گزارش تصویری یا مکتوب استفاده از فضای مجازی برای ثبت خاطره‌ها و تداوم کارشناسانه‌ی روابط شکل گرفته در اردو می‌تواند در ماندگاری آثار آن مؤثر باشد. 
 انتخاب یک مدیر دلسوز، آموزش‌دیده، تجربه‌مند، متعهد و تأثیرگذار اردویی به‌همراه تیمی مجرب می‌تواند یک اردو را به‌یاد ماندنی کرده و زمینه‌ای برای پرورش نوجوانان و جوانان در آینده‌ای نزدیک به‌عنوان یک کمک‌مربی خواهد بود.


 
مطلب قبلي | مطلب بعدي


 

اشاره
به‌منظور تعامل با پیشکسوتان در عرصه‌ی اردو و اردوگاه و در راستای هم‌افزایی آنان با یکدیگر و هم‌چنین بهره‌مندی نسل جدید مربیان و دست‌اندرکاران اردویی و اردوگاهی از تجارب آنان، امکان معارفه و مصاحبه‌هایی با این عزیزان از جانب مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور تدارک دیده شده است.

به‌زودی و پس از جمع‌اوری تعداد قابل‌توجهی از این مصاحبه‌ها، شاهد نشست‌های حرفه‌ای برای اجرایی شدن بسیاری از ایده‌های ناب اردویی و اردوگاهی خواهیم بود.

در این قسمت با جناب محمد صائبی از فعالان حال‌حاضر در این عرصه، مصاحبه‌ای را ترتیب داده‌ایم که توجه همه‌ی علاقه‌مندان را به آن جلب می‌کنیم. 
محمد صائبی
خودتان را معرفی بفرمایید و در مورد سوابق فعالیت‌های اردویی و اردوگاهی خود توضیح دهید.
محمد صائبی هستم. از سال 1374 تاکنون فعالیت مربی‌گری خود را در مسجد منشور به‌عنوان مربی اردویی آغاز کردم. در همان دهه در دبستان شهید فهمیده در منطقه‌ی ۶ آموزش و پرورش شهر تهران به‌عنوان مربی پرورشی و مربی سرود و در مناطق ۱۲ و ۶ و ۲ و ۱۱ آموزش و پرورش شهر تهران در سمت معلم و مربی فعالیت داشتم.

در سال 1380 به‌عنوان مربی فرهنگی در اردوهای کشوری کمیته‌ی امداد امام خمینی(ره) و در اردوگاه شهید آوینی کار خود را ادامه دادم. از سال 1384 به‌عنوان مربی اردویی در مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور سازمان تبلیغات اسلامی در طرح سپهر ایرانی مشغول فعالیت شدم.

در طول مدت فعالیت‌هایم، مجری اردوهای سازمان‌ها و نهادهای مختلفی بوده‌ام و مسؤولیت‌های فرهنگی متعددی را در نمایشگاه‌های قرآن، تئاترهای شهر و متروی تهران برعهده گرفتم.


 
اگر امکان دارد آسیب‌شناسی مختصری از وضعیت اردوها و اردوگاه‌ها در ایران و در زمانه‌ی حال‌حاضر داشته باشید..
خیلی از نهادها در کشور در حال برگزاری اردو هستند اما مرکزی واحد برای آموزش و پرورش مربی اردویی و حتی سطح‌بندی آنان وجود ندارد.


 
از این‌که دعوت مؤسسه‌ی فرهنگی تسنیم نور را برای مصاحبه و ارائه‌ی تجارب خود در عرصه‌ی اردو و اردوگاه پذیرا شدید از شما سپاسگزاریم؛ اگر در پایان نکته‌ای دارید اظهار بفرمایید.
تشکر!


 
محمد صائبی
در ادامه مقاله‌ای که یکی تألیف‌های ایشان است می‌خوانیم که حاصل سال‌ها تجربه و مطالعه در زمینه‌ی فعالیت‌های اردویی است..
اردو برای رسیدن به اهدافش به شرایطی بستگی دارد از جمله:

- نظم
- انتخاب محیطی بانشاط و متنوع با درنظرگرفتن سن و ویژگی‌های مخاطب
- ایجاد فضای همکاری و صمیمیت و تلاش بین شرکت‌کنندگان
- تجربه‌ی زندگی مستقل و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و آمادگی برای حل آن
- ایجاد سرگرمی‌های متناسب آموزشی
- رقابت‌های سالم
- تمرین کار گروهی.


توجه به این نکته در اردو نیز مهم است که خروجی و حاصل برگزاری آن باید منجر به تقویت یکی از موضوع‌های مهم زندگی شود تا بتوان گفت اردو به‌شکل مؤثری برگزار شده است.

به‌عنوان مثال موارد ذیل می‌تواند از خروجی‌های مؤثر یک اردو باشد و در صورتی که این اهداف در فضایی شاد و مناسب اجرا شود بخش زیادی از آن‌ها تحقق خواهد یافت:

- نقویت بنیه‌ی اعتقادی، اخلاقی
- تقویت اعتماد به نفس
- خلاقیت‌های علمی، هنری و ورزشی
- شناخت تمدن ایرانی، اسلامی.


محمد صائبیاردو انواع مختلفی دارد:

- اردوهای تفریحی
- اردوهای آموزشی و درسی
- اردوهای زیارتی
- اردوهای نظامی
- و یا اردوهایی که دارای اهداف و اشکال تلفیقی است و برای گروه‌های متعدد دانش‌اموزی یا دانشجویی و آزاد اجراپذیر است.
ظرافت‌های یک اردوی مطلوب و مؤثر باید در تمام ابعاد آن مشاهده شود؛ از جمله:

 در زمان و مکان اردو 
 وسیله‌ی حمل و نقل مناسب 
 مربیان همراه 
 توجیه شدن شرکت‌کنندگان قبل از برگزاری اردو 
 برنامه‌ریزی مناسب در طول سفر 
 اقدام‌های فرهنگی مناسب
از جمله: فضاسازی، انتخاب فیلم و صوت، مسابقه‌ها و غیره.


از آن‌جا که از مهم‌ترین اهداف اردو، تمرین یک زندگی دسته‌جمعی است قوانین و شیوه‌ی اجرای برنامه‌ها در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. اعلام زمان‌بندی دقیق روزانه، چگونگی تقسیم‌بندی گروه‌ها و مشخص کردن اهداف و توجیه کامل شرکت‌کنندگان از زنجیره‌های به‌هم پیوسته و اثرگذار در یک اردوی هدفمند است.
محمد صائبی
مثلاً: یکی از نکته‌های مهمی که باعث الگوپذیری مخاطبین در عمل به حدیث ذیل است ساعت حضور در صبحگاه و یا برنامه‌های جمعی است: «أوصیکم بتقوی الله و نظم أمرکم»

ایجاد اصل رقابت سالم بین شرکت‌کنندگان نیز از نکته‌هایی است که در تمام اهداف اردو نباید از آن غافل شد.

یکی از موضوع‌های قابل‌توجه دیگر در اردو، موضوع تقسیم‌بندی وظایف بین مربیان به‌صورت رسمی و در غالب شرح وظیفه و در مرحله‌ی بعد بین شرکت‌کنندگان است.

از افتتاحیه، اجرای مسابقه‌های مختلف، مراسم صبحگاه جذاب و نشاط‌اور، برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی با هدایت مربی متخصص و با موضوع‌های جذاب، جنگ‌های شبانه و اختتامیه می‌توان به‌عنوان ساختارهای مهم اجرایی در اردو نام برد.

اردو نه‌تنها در افزایش آگاهی و غنی‌سازی اوقات‌فراغت و خلاقیت و نواوری برای شرکت‌کنندگان مفید است بلکه آموزش را از یکنواختی و سکون روزمره نجات می‌دهد و تحرک و پویایی را در بین شرکت‌کنندگان ایجاد می‌کند. مثلاً: در اردوهای علمی به‌جای القای محفوظات درسی می‌توان عملاٌ توانایی حل‌مسأله را به دانش‌اموزان آموخت.

اگر در برنامه‌های اردویی از یک مربی پویا بهره‌برداری شود باعث ایجاد انگیزه و مشارکت شرکت‌کنندگان می‌شود. البته یکی از عوامل مؤثر در این خصوص، آشنایی مربیان با ویژگی‌های جسمی، عاطفی و روانی، اجتماعی و یا آموزشی مخاطبین است.

محمد صائبییکی از اقدام‌های مؤثر در هر دوره‌ی اردو، بررسی نقاط قوت و ضعف مربیان و برنامه‌ها است که می‌توان در قالب یک فرم نظرسنجی ارائه کرد. هم‌چنین بررسی شرایط شرکت‌کنندگان نیز می‌تواند برای تعیین خروجی اردو و پیگیری‌های آتی مهم باشد.

با توجه به نوع و سطح کیفی اردو، نمایش دستاورد و تلاش‌های شرکت‌کنندگان در قالب یک نمایشگاه در عینی‌سازی فعالیت‌های آن مؤثر است.

اما آن‌چه مورد تأکید است با تمام شدن زمان اردو نباید اثرهای آن نیز پایان یابد. برنامه‌هایی مثل: تجربه‌نگاری و تهیه‌ی گزارش تصویری یا مکتوب استفاده از فضای مجازی برای ثبت خاطره‌ها و تداوم کارشناسانه‌ی روابط شکل گرفته در اردو می‌تواند در ماندگاری آثار آن مؤثر باشد.

محوریت رعایت همه‌ی این موارد ذکر شده‌ی شخصی برعهده‌ی مدیر اردو است. انتخاب یک مدیر دلسوز، آموزش‌دیده، تجربه‌مند، متعهد و تأثیرگذار به‌همراه تیمی مجرب می‌تواند یک اردو را به‌یاد ماندنی کرده و زمینه‌ای برای پرورش نوجوانان و جوانان در آینده‌ای نزدیک به‌عنوان یک کمک‌مربی خواهد بود.


 

 

محمد صائبی

محمد صائبی 

محمد صائبی

محمد صائبی

محمد صائبی

مطلب قبلي | مطلب بعدي
 
1397/5/9 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
اردو و اردوگاه
 آخرین عکس‌های اردوگاه‌ها کوچک کردن
 آخرین مطالب اوقات فراغت کوچک کردن
من یخ هستم! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 49)
آرامش و صبوری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 48)
هرگز تسلیم نخواهیم شد! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 47)
برنج و سبزیجات (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 46)
چیک چیک (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 45)
عکس‌العمل کودکان در مواجهه با حیوانات یک آکواریوم (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 44)
سگی به‌نام جوی و حواصیل (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 43)
یکی پس از دیگری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 42)
آخرین عکس (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 41)
داستان پدرم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 40)
اِی‌اِن‌جی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 39)
آسمان آریانه (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 38)
نقشی از جان (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 37)
دوست صمیمی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 36)
سلام شتر! - ارزش دوستی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 35)
سمفونی میمون (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 34)
سپیده‌دم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 33)
تغییر تخم‌مرغ (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 32)
َوَردست (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 31)
کودکان در باغ‌وحش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 30)
اهرام مصر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 29)
روح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 27)
ارواح شعبده‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 26)
اونو بگیرید! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 25)
مادر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 24)
روش صحیح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 23)
داستانی کوتاه‌ از یک روباه و یک موش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 22)
ناممکن برای کبوتر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 21)
بازی گِری یا پیرمرد بازنشسته‌ی شطرنج‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 20)
هدف (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 19)
آه پسر - زندگی پسر فقیر مالزیایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 18)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت دوم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 17)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 16)
شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علی، مهدی و حمید باکری (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 15)
بره‌ای شجاع در جزیره - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 14)
پروازی بلند (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 13)
اریگامی یا کاغذ و تا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 12)
دنیا در یک دقیقه! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 11)
تهدید آرام (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 10)
«ماریزا» الاغ لجوج (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 9)
آخرین گره (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 8)
فقدان روشنایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 7)
دکتر سعید کاظمی آشتیانی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 6)
اروپا و ایتالیا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 5)
ساعت زنگ‌دار (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 4)
لامپ! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 3)
خوب بودن در مدرسه - بد بودن در خانه (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 49)
حریم خصوصی مناسب برای نوجوانان چه میزان است؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 48)
آموزش تعادل به نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 47)
کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان‌مان در ایجاد زندگی معنادار (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره
ارتباط برقرار کردن با نوجوان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 45)
چرا به‌نظر می‌رسد نصایح پدرانه و مادرانه در لحظه‌ی مورد نظر جواب نمی‌دهد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خا
چگونه ارتباط نزدیک‌مان را با نوجوانان‌مان حفظ کنیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 43)
زمانی که بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 42)
تکلیف منزل - امروزه در برابر گذشته (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 41)
یافتن مدرسه‌ی مناسب برای تأمین نیازهای فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 40)
نصایحی برای فرزندان و والدین در مورد آزمون‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 39)
تجربه در برابر موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 38)
چگونه ارتباط‌های بین‌فردی به موفقیت می‌انجامد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 37)
آیا از نوجوانان‌مان سؤال بپرسیم که ... (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 36)
اهمیت عذرخواهی از نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 35)
آموزش عذرخواهی به نوجوانان با ذکر مثال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 34)
خودتنظیمی به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 33)
چگونه والدینی خودآگاه باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 32)
ارتباط برقرار کردن با نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 31)
آموزش خودکنترلی به بچه‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 30)
اعتماد به فرزندان 8 الی 12 ساله‌ی‌مان برای تصمیم‌گیری صحیح (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌
نکته‌هایی برای ارتقای نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 28)
فواید درگیر بودن بچه‌ها با فعالیت‌های مثبت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 27)
تصمیم‌گیری نوجوان در برابر تصمیم‌گیری بزرگسال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 26)
تصمیم‌گیری مناسب برای نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 25)
نوجوانان و تصمیم‌‌گیری مناسب (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 24)
آموزش مسؤولیت‌پذیری به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 23)
آموزش مستقل بودن به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 22)
چگونگی ایفای نقش برای تصمیم‌گیری‌های بهتر (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 21)
رقابت سالم (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 20)
سخنی درباره‌ی رقابت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 19)
کمک به فرزندان 9 الی 12 ساله در جهت رشد مهارت‌های تفکر انتقادی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شم
چگونه یک مربی بزرگ باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 17)
آموزش بخشندگی به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 16)
توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم‌گیری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 15)
آداب رفتاری خوب برای فرزندان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 14)
رعایت آداب رفتاری احترام محسوب می‌شود (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 13)
نکته‌هایی برای آموزش آداب رفتاری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 12)
آموزش همدلی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 11)
اعمال ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 10)
ایجاد ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 9)
اِعمال تدریجی ارزش‌های خوب در فرزندان‌تان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 7)
شش عادت افراد همدل (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 6)
پنج پیام پدر و مادر مثبت بودن (اوقات فراغت خانواده شماره‌ی 5)
صدای‌تان را بیابید! - در این‌صورت راه‌تان را یافته‌اید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 62)
چرایی مربی‌گری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 61)
مربی‌گری - آگاهی و مسؤولیت‌پذیری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 60)
برقرار کردن رابطه‌ی مربی‌گری با همکاران‌مان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 59)
مربی‌گری چگونه عمل می‌کند؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 58)
چرا احترام‌امیز عمل کردن با همکاران‌مان برای کسب و کارمان خوب است؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 57)
دو دلیل برای شکست سازمان‌ها و چگونگی اجتناب از آن (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 56)
برای رهبری بزرگ بودن چه باید کرد؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 55)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت دوم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 54)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت اول (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 53)
چطور در کارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم بهتر شویم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 51)
چگونه درس‌های آموخته شده را در پایان یک پروژه جذب کنیم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 50)
چارلی چاپلین در عصر جدید (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 49)
مربی‌گری چیست؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 48)
مدیریت دانش سازمانی - شناساندن و حذف نرم‌افزاری کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 47)
نمودار مثلثی دانش فرایند و نرم‌افزارهای مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 46)
طوفان ذهنی؛ روشی صحیح، منصفانه، پسندیده و اخلاقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 45)
مقدمه‌ای بر یادگیری مؤثر درس‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 44)
سازمان‌های یادگیرنده - اهمیت مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 43)
مدیریت دانش برای تمام نسل‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 42)
مقدمه‌ای بر استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 41)
سیستم مدیریت دانش - ایجاد تجربه‌ای بهتر برای مشتریان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 40)
نمونه‌ای از کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت دانش - افزایش کارایی در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی
مدیریت دانش - افراد، فرایندها و فناوری‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 38)
ملاقات «باری» و «سامی» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 37)
سیستم فکر کردن - پنگوئن‌ها و شیرماهی‌ها در یک کوه یخی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 36)
آن‌چه می‌دانیم کشف کنیم! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 35)
سهم‌گذاری توانمندی، سرمایه و ثروتی به‌نام دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 34)
گاری - چهار نوع اعضای یک تیم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 33)
برف و بهمن - مدیریت دانش و خطر (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 32)
بحث گروهی صحیح مطابق با مدل دینامیک گروهی «بروس تاکمن» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 31)
گم کردن هدف - تعیین اهداف شخصی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 30)
آیا می‌خواهیم بیش‌تر نواور باشیم؟! - خلاقیت در ایجاد صدای رعد و برق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 29)
فرمانروایان مقدس - فرمانروایی حضرت داوود(علیه‌السلام) - خلاقیت در فتح اورشلیم (معرفی فیلم مدیریتی شم
فرانکی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 28)
چگونگی تأثیر تعهد شغلی بر کسب و کار (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 27)
یک گردش خوب - نورمن ویزدم - خلاقیت، احساس مسؤولیت و سماجت در پیگیری وظایف (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌
قهوه و استراتژی - مجموعه‌ای از راهکارها برای دستیابی ‌به مزیت رقابتی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 25)
اعتقاد به خشنودی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 24)
بازسازی روحیه‌ی تعهد در کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 23)
مستر بین و خلاقیت در شناسایی سارق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 22)
درس‌های مدیریتی از مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 21)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) ارشاد معنوی در سایه‌ی تدابیر مادی (معرفی فیلم مدیریتی
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) - تعامل صادقانه با مردم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 1
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت سلیمان(علیه‌السلام) - صلابت در رهبری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 18)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازیحضرت سلیمان(ع) - ایفای نقش آرام‌بخشی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 17)
شش عادت افراد همدل (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 16)
فرهنگ‌سازی در مترو - پلکان یا پله‌ی برقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 15)
بسته‌بندی شکلات (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 14)
لحظه‌ی سرنوشت‌ساز راست‌گویی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 13)
یک طاووس در سرزمین پنگوئن‌ها - نواوری و شهامت (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 12)
درست‌کاری چیست؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 11)
از طریق نمودار سازمانی‌تان تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 10)
 پيوندهای اردو و اردوگاه کوچک کردن
ارتباط با اردو و اردوگاه
فيلم، عكس و كتاب اردو و اردوگاه
پيوندها
عكس اردو و اردوگاه

بخش‌هاي اردويي

نشاني مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطح جامي، روبه‌‌روي مدرسه‌ي راهنمايي دخترانه‌ي فلسطين، پلاك 1062
تلفن: 66401476 - 66402422، ايميل: info@tnci.ir، كدپستي: 1316863669

مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

ورود