جستجو
 
 
 
 
 بخش‌هاي ارتباطي اردو و اردوگاه کوچک کردن
 كتاب اردو و اردوگاه کوچک کردن
اصول مدیریت در اردوها، تیم‌ها و کاروان‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 49)
تاريخ : 22/9/1398
اردوی خانوادگی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 48)
تاريخ : 22/8/1398
اردوهای علمی - تفریحی دانش‌اموزان (با معرفی جاذبه‌های جهانگردی مازندران) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 47)
تاريخ : 22/7/1398
اصول سرپرستی و مدیریت اردوها، کاروان‌ها و مسابقه‌های ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 46)
تاريخ : 22/6/1398
احکام اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 45)
تاريخ : 23/5/1398
کمک‌های اولیه و فوریت‌های پزشکی در مدرسه و اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 44)
تاريخ : 15/2/1398
اردوها و مسابقات ورزشی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 43)
تاريخ : 15/1/1398
اردوهای تربیتی (اصول و روش‌های علمی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 42)
تاريخ : 22/12/1397
اردو - ارتقای مهارت‌های اجتماعی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 41)
تاريخ : 15/11/1397
مجموعه احادیث کار فرهنگی - شماره‌ی 13 - اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 40)
تاريخ : 14/10/1397
آرشيو     
 كاربران آنلاين کوچک کردن
افراد آنلاين افراد آنلاين:
بازدیدکنندگان بازدیدکنندگان: 144
اعضا اعضا: 0
کل کل: 144

 برنامه‌ریزی فعالیت‌های اردویی و اردوگاهی با توجه به سن شرکت‌کنندگان همراه با چند مورد کاوی - قسمت اول
- درک شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در سنین و مراحل مختلف (طراحی برنامه‌ها و فعالیت‌های شماره‌ی 22)
کوچک کردن
برنامه‌ریزی فعالیت‌های اردویی و اردوگاهی با توجه به سن شرکت‌کنندگان همراه با چند مورد کاوی - قسمت اول
- درک شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در سنین و مراحل مختلف (طراحی برنامه‌ها و فعالیت‌های شماره‌ی 22)
طراحي برنامه‌ها و فعاليت‌ها
دانستن این امر که کودکان، نوجوانان و جوانان در چه مرحله‌ای از رشد هستند و به چه مرحله‌یا از رشد هدایت می‌شوند مفید خواهد بود.

برنامه‌ریزی فعالیت‌های اردویی و اردوگاهی
با توجه به سن شرکت‌کنندگان همراه با چند مورد کاوی
قسمت اول - درک شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در سنین و مراحل مختلف 
 مترجم:
محمد ابراهيم عليمرداني
 منبع:
اين مطلب ترجمه‌اي است از:

 
 
خلاصه‌‌ي مطالب
شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه همانند خودمان در حالی که به رشد کامل می‌رسند خاطره‌هایی را به خانه و مدرسه‌ی‌شان با خود می‌برند؛ خاطره‌هایی از زمان همراه بودن با دوستان‌شان و از کسی که قهرمان زندگی‌شان محسوب می‌شده است.
اردو و اردوگاه جامعه‌ای متعلق به چندین نسل است و درک مشترک‌مان با دیگر کارمندان اردوگاه اعم از: پیر یا جوان سرگرم‌کننده است.
دانستن این امر که کودکان، نوجوانان و جوانان در چه مرحله‌ای از رشد هستند و به چه مرحله‌یا از رشد هدایت می‌شوند مفید خواهد بود.
دانستن ویژگی‌هایی که ارائه می‌کنیم نمونه‌ای از ویژگی‌های هر مقطع سنی است شرکت‌کنندگانی در اردو و اردوگاه هستند که ویژگی‌های‌شان کاملاً با همه‌ی ویژگی‌های ذکر شده تطبیق ندارد.
هر شرکت‌کننده در اردو و اردوگاه منحصر به‌فرد است و در مسیر رشد خود اعم از: پسر یا دختر به‌شکل ویژه‌ای عمل می‌کند.
سن و سال پیش‌بینی‌کننده‌ی دقیق رشد و کمال محسوب نمی‌شود.
افراد شش الی هشت‌ساله از لحاظ اجتماعی آگاهی بیش‌تری نسبت به هم‌نوعان‌شان دارند و اعتقادهای‌شان نیز بالاتر است و ممکن است چند دوست خیلی خوب داشته باشند.
افراد شش الی هشت ساله در سطح احساسی (Emotional) از لحاظ ظاهری خوب به‌نظر می‌رسند به‌طوری که دیگران آنان را ناز می‌بینند؛ بنابراین آنان نیز در عوض ناز می‌کنند.
افراد شش الی هشت ساله در زمینه‌ی قدرت شخصی‌شان (Authority) به‌دنبال تأیید از اطراف بزرگسالان هستند و اشتیاق دارند دلپذیر باشند و از تنبیه‌شان اجتناب شود.
افراد در مقطع سنی شش الی هشت ساله در برابر انتقاد یا شکست، پاسخ مناسبی ارائه نمی‌کنند.
افراد در مقطع سنی شش الی هشت ساله از لحاظ ذهنی دارای تفکر عینی (Concrete thinking) هستند و دامنه‌ی علایق‌شان کوتاه است.
به‌منظور این‌که با گروه سنی شش الی هشت ساله به‌شکل موفقیت‌امیزی تعامل کنیم کارهای عادی و باثبات برای انجام سریع امور اهمیت دارد و ارائه‌ی رهنمودهای ویژه و شفاف به آنان کمک خواهد کرد بر مسؤولیت‌های‌شان متمرکز و پابرجا باقی بمانند.
فعالیت‌هایی که برای گروه افراد شش الی هشت ساله برنامه‌ریزی می‌شود لازم است از لحاظ جسمانی همراه با فعالیت باشد و به آنان اجازه دهد مهارت‌های‌شان را در اموری به‌کار ببندند که می‌توانند در انجام آن به‌شکل موفقیت‌امیزی عمل کنند.
شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در مقطع سنی شش الی هشت ساله در یک پروژه کار کنند کافی است و نیازی نیست که آن پروژه‌ها تکمیل شوند.
افراد در مقطع سنی نه الی یازده ساله از لحاظ جسمانی، خیلی فعال و پرانرژی هستند؛ به‌خاطر این‌که افزایش مستمری در رشد ماهیچه‌های بزرگ‌شان هم‌چنین توان (Strength)، هماهنگی (Coordination) و تعادل (Balance) را تجربه می‌کنند.
افراد در مقطع سنی نه الی یازده ساله به جمع‌اوری و ایجاد کلکسیون (Collections) (سکه، اسکناس، تمبر، مدال، بلیط و ...) و سرگرمی‌های مورد علاقه‌ی‌شان (Hobby) مشغول می‌شوند و به‌شکلی شفاف تلاش می‌کنند به امور جدید بپردازند.
شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در مقطع سنی نه الی یازده ساله فوق‌العاده کنجکاو هستند و اغلب این روحیه را با پرسش‌های مستمر با کلمه‌ی «چرا؟» (Why?) ابراز می‌کنند.
برای حصول بهترین نتایج با افراد در مقطع سنی نه الی یازده ساله، تداوم بر کارهای عادی و باثبات اهمیت دارد؛ اما به‌هر حال آنان از خودبسندگی (بی‌نیازی به دیگران) (Self- Sufficiency) بیش‌تری برخوردار هستند و ضرورت دارد در وظایف ابتدایی‌شان کم‌تر به آنان کمک شود.
می‌توانیم فرصت‌هایی را برای گروه افراد در مقطع سنی نه الی یازده ساله ایجاد کنیم تا احساس استقلال داشته باشند؛ بدین‌ترتیب که به آنان اجازه دهیم در بعضی از زمان‌ها خودشان تصمیم بگیرند.
توصیه می‌شود افراد در مقطع سنی هشت الی یازده سال دایماً در حال حرکت و فعال باقی بمانند آن‌هم بدون این‌که صرفاً بر انجام فعالیت‌های ورزشی تکیه شود.
برای افراد در مقطع سنی هشت الی یازده سال، فعالیت‌های گسترده و مختصر برای تأمین رضایت علایق در حال تغییر آنان درنظر گرفته شود.
شرکت‌کنندگان هشت الی یازده ساله‌ی شرکت‌کننده در اردو و اردوگاه به این امر خوب پاسخ می‌دهند که به آنان اجازه داده شود کارها را به‌صورت گروهی با هم‌نوعان دارای جنسیت یکسان انجام دهند.
افراد دوازده الی چهارده ساله در حال تغییرهای جسمانی بسیار با سرعت‌های متغیر هستند.
شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در مقطع سنی دوازده الی چهارده ساله در همه‌ی اشکال و اندازه‌ها به اردو و اردوگاه می‌آیند و می‌توانند فوق‌العاده خودآگاه (Self- Conscious) و منتقد نسبت به دیگران و یکدیگر باشند.
گروه افراد در مقطع سنی دوازده الی چهارده ساله از لحاظ اجتماعی و در زندگی بیش‌تر به‌دنبال تأیید توسط هم‌نوعان هستند تا بزرگسالان.
افراد در سنین ابتدایی بزرگسالی از لحاظ احساسی بر این امر تمرکز می‌کنند که دیگران آنان، دوستان‌‌شان، جذابیت‌های حرکتی‌شان و ظاهر جسمانی‌شان را دوست داشته باشند.
افراد دوازده الی چهارده ساله نه‌تنها به‌دنبال استقلال هستند بلکه هم‌چنین می‌خواهند از راهنمایی‌ها و تأییدها از طرف بزرگسالان برخوردار باشند.
افرد در مقطع سنی دوازده الی چهارده سال از لحاظ ذهنی دارای قوه‌ی مخیله‌ای فراتر از سن‌شان هستند و در حین رشد بیش‌تر شروع به فکر کردن درباره‌ی آن ‌چیزی‌هایی می‌کنند که می‌خواهند باشند.


 
مطلب قبلي | مطلب بعدي


 

اشاره
مقاله‌ی حاضر بخش اول از مجموعه مطالبی است که ما را با نیازهای شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه با توجه به مقاطع سنی مختلف آنان آشنا می‌‌کند. بخش‌های بعدی شامل موارد ذیل خواهد بود:
- سخنی درباره‌ی اردوها با حضور شرکت‌کنندگان با مقاطع سنی مختلف در کنار یکدیگر؛
- بهترین سن برای شرکت در اردو و اردوگاه؛
- موردکاوی. 
مقدمه
به زمانی برگردیم که هفت‌ساله، ده‌ساله یا سیزده ساله یا هر سن مورد دلخواه‌مان در کودکی، نوجوانی یا جوانی بودیم.

در آن سن و سال چه کسی بهترین دوست ما بود؟! به چه سبکی لباس می‌پوشیدیم؟! دوست داشتیم در اوقات فراغت‌مان به چه فعالیتی مشغول شویم؟! چه موسیقی‌ای را از آن زمان به‌یاد می‌آوریم؟! اسباب‌بازی مورد علاقه‌ی‌مان چه بود؟! از خواندن چه کتابی لذت می‌بردیم؟ به‌شدت در انتظار به‌دست آوردن چه ابزاری بودیم آن‌هم بدین‌خاطر که جزو چیزهایی بود که می‌باید می‌داشتیم؟! چه خاطره‌های بدی از آن زمان از زندگی‌مان به‌یاد داریم؟! چه مواردی را از سنینی خاص به‌عنوان بهترین خاطره‌های‌مان به‌یاد می‌آوریم؟!

صرف‌نظر از این امر که به‌عنوان مثال آیا در فکر پوشیدن شلوار خاکی مردانه (Parachute Pants) یا بازی ویدیویی پوگمون (Pokemon) بوده‌ایم یا یک آی‌پد (iPod) درخواست می‌کردیم قدم زدن در پیاده‌روی خاطره‌های‌مان درک بهتری از شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در تمرکز جدی بر این تابستان ایفا می‌کند.

حتی اگر شور و شوق‌ها و سبک‌هایی - که دوران بچگی، نوجوانی و جوانی‌‌مان را طبقه‌بندی می‌کند - هر دهه بیایند و بروند و از راه تجربه‌های‌مان به عنوان یک کودک، نوجوان و جوان به دنیای خود ملحق شوند.

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه همانند خودمان در حالی که به رشد کامل می‌رسند خاطره‌هایی را به خانه و مدرسه‌ی‌شان با خود می‌برند؛ خاطره‌هایی از زمان همراه بودن با دوستان‌شان و از کسی که قهرمان زندگی‌شان محسوب می‌شده است. اسباب‌بازی‌ها، موسیقی، کتاب‌ها و نمایش‌های تلویزیونی مورد علاقه‌ی‌شان نشانگرهایی از دوران کودکی، نوجوانی و جوانی‌شان محسوب می‌شود.

اردو و اردوگاه جامعه‌ای متعلق به چندین نسل است و درک مشترک‌مان با دیگر کارمندان اردوگاه اعم از: پیر یا جوان سرگرم‌کننده است. این در حالی است که از خاطره‌های کودکی، نوجوانی و جوانی‌مان است که زنده هستیم و شرایطی را ایجاد می‌کند در این تابستان به فعالیت در اردو و اردوگاه بپردازیم.

به‌احتمال زیاد ممکن است به ما مأموریت داده شده است که با گروه سنی خاصی از شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه اعم از: اردوی روزانه (کوتاه‌مدت) (Day Camp)، خوابگاه یا تخت‌خواب‌های اردوگاهی کار کنیم. اما به‌هر حال دانستن این امر که کودکان، نوجوانان و جوانان در چه مرحله‌ای از رشد هستند و به چه مرحله‌یا از رشد هدایت می‌شوند مفید خواهد بود.

ممکن است آموزش چند مقطع سنی از شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه برعهده‌ی ما گذاشته شده است و در فعالیت‌ها یا نشست و برخاست با آنان در وعده‌های غذایی با آنان همراه باشیم؛ بنابراین بررسی اجمالی مسائل مربوط به رشد و سن و سال آنان مفید خواهد بود.

هم‌چنین ممکن است در میانه‌ی تابستان از ما خواسته شود تا با مخاطبان دیگر مقاطع سنی تعامل داشته باشیم و فعالیت‌های‌مان را با نیازهای ویژه‌ی آنان در اردو و اردوگاه تناسب بخشیم.

اجازه دهید از این فرصت برای بزرگ‌نمایی مشاهده‌ی پیشرفت کودکان، نوجوانان و جوانان در مراحل و سنین رشد از بچگی تا بزرگسالی بهره ببریم.


 
چند ویژگی نمونه
به این امر باید آگاهی پیدا کنیم که دانستن ویژگی‌هایی که ارائه می‌کنیم نمونه‌ای از ویژگی‌های هر مقطع سنی است شرکت‌کنندگانی در اردو و اردوگاه هستند که ویژگی‌های‌شان کاملاً با همه‌ی ویژگی‌های ذکر شده تطبیق ندارد.

هر شرکت‌کننده در اردو و اردوگاه منحصر به‌فرد است و در مسیر رشد خود اعم از: پسر یا دختر به‌شکل ویژه‌ای عمل می‌کند.

سن و سال پیش‌بینی‌کننده‌ی دقیق رشد و کمال محسوب نمی‌شود.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی).
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF

این ویژگی‌ها، راهنمایی برای درک هر گروه سنی در چهار حوزه‌ی رشد به‌حساب می‌آیند:
- جسمانی (Physical)؛
- اجتماعی (Social)؛
- احساسی (Emotional)؛
- ذهنی (Intellectual).

موارد و توصیه‌هایی که در این زمینه ارائه می‌شود بهترین کارهایی را شامل می‌شود که با یک گروه از افراد در آن مقطع سنی مفروض باید مورد نظر قرار داد. 
 
درک ویژگی‌های افراد شش الی هشت سال
افراد شش الی هشت‌ساله از نقطه‌نظر جسمانی دارای کنترل بهتری بر روی گروه ماهیچه‌های بزرگ نسبت به گروه ماهیچه‌های کوچک هستند.

این افراد از لحاظ اجتماعی آگاهی بیش‌تری نسبت به هم‌نوعان‌شان دارند و اعتقادهای‌شان نیز بالاتر است و ممکن است چند دوست خیلی خوب داشته باشند.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- استیوارت، جانله؛ «شش الی هشت ساله - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 15 دی 1391 شمسی  (4 ژانویه‌ی 2013 میلادی).
Stewart, Janelle. (4 January 2013). 6- to 8- Year Olds: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
https://www.canr.msu.edu/news/6_to_8_year_olds_ages_and_stages_of_youth_development

دختران و پسران در این مرحله ممکن است از بازی کردن با یکدیگر لذت ببرند.
این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی).
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from: www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF

افراد شش الی هشت ساله در سطح احساسی (Emotional) از لحاظ ظاهری خوب به‌نظر می‌رسند به‌طوری که دیگران آنان را ناز می‌بینند؛ بنابراین آنان نیز در عوض ناز می‌کنند.

آنان در زمینه‌ی قدرت شخصی‌شان (Authority) به‌دنبال تأیید از اطراف بزرگسالان هستند و اشتیاق دارند دلپذیر باشند و از تنبیه‌شان اجتناب شود.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- استیوارت، جانله؛ «شش الی هشت ساله - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 15 دی 1391 شمسی (4 ژانویه‌ی 2013 میلادی)
Stewart, Janelle. (4 January 2013). 6- to 8- Year Olds: Ages and Stages of Youth Development Retrieved from:
https://www.canr.msu.edu/news/6_to_8_year_olds_ages_and_stages_of_youth_development

افراد در این مقطع سنی در برابر انتقاد یا شکست، پاسخ مناسبی ارائه نمی‌کنند.

افراد در این مقطع سنی از لحاظ ذهنی دارای تفکر عینی (Concrete thinking) هستند و دامنه‌ی علایق‌شان کوتاه است.

آنان به‌طور طبیعی کنجکاو هستند و اشتیاق دارند یاد بگیرند و تلاش می‌کنند به کارهای جدیدی اقدام کنند.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF

به‌منظور این‌که با این گروه سنی به‌شکل موفقیت‌امیزی تعامل کنیم کارهای عادی و باثبات برای انجام سریع امور اهمیت دارد و ارائه‌ی رهنمودهای ویژه و شفاف به آنان کمک خواهد کرد بر مسؤولیت‌های‌شان متمرکز و پابرجا باقی بمانند.

ممکن است لازم باشد آماده‌سازی‌های طولانی‌تری برای این افراد در این گروه سنی فراهم شود. شمارش معکوس (Countdown) ابزاری خوب است می‌توان از آن بهره برد. به‌عنوان مثال: در ده دقیقه به شنای آزاد بپردازیم یا در پنج دقیقه ... هم‌چنین حرکت از یک مکان به مکانی دیگر ممکن است به آنان کمک کند. به‌عنوان مثال: در پیروی از رهبر گروه (Follow the Leader) روش خوب می‌تواند این امر باشد که آنان را در پیشرفت به جلو تشویق کنیم.

آنان به کمک بیش‌تری نیاز خواهند داشت؛ به‌عنوان مثال می‌توان به امور ذیل اشاره کرد: آماده‌سازی تخت‌خواب، وظایف‌شان در شستشوی ظروف، شستشوی رخت‌های‌شان و غیره.

تلاش کنیم از گذاشتن خودمان در موقعیت انجام وظایف «برای» شرکت کنندگان در اردو و اردوگاه آن‌هم صرفاً به‌خاطر صرفه‌جویی در زمان به‌جای انجام وظایف «همراه با» آنان اجتناب کنیم.

بهره بردن از فرصت ارائه‌ی آموزش به آنان در زمینه‌ی انجام دادن وظایف ویژه در شروع کار موجب صرفه‌ججیی در زمان و اجتناب از ناامیدی در آینده خواهد شد.

آنان ممکن است نیاز به افرادی داشته باشند که به آنان مسائلی نظیر ذیل را یاداوری کنند: مسائل مرتبط با بهداشت شخصی‌شان اعم از: شستن دستان‌شان، شستن دندان‌های‌شان و تمیزی و دوش گرفتن.

بچه‌ها در سنین شش الی هشت سال ممکن است در خوردن کُند باشند و ممکن است در بریدن غذا (مواد گوشتی و غیره) نیاز به کم ما داشته باشند.

فعالیت‌هایی که برای گروه افراد در این مقطع سنی برنامه‌ریزی می‌شود لازم است از لحاظ جسمانی همراه با فعالیت باشد و به آنان اجازه دهد مهارت‌های‌شان را در اموری به‌کار ببندند که می‌توانند در انجام آن به‌شکل موفقیت‌امیزی عمل کنند.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- استیوارت، جانله؛ «شش الی هشت ساله - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 15 دی 1391 شمسی (4 ژانویه‌ی 2013 میلادی)
Stewart, Janelle. (4 January 2013). 6- to 8- Year Olds: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
https://www.canr.msu.edu/news/6_to_8_year_olds_ages_and_stages_of_youth_development
 
ایده‌ی خوبی است که بین فعالیت‌هایی که انرژی بالا، متوسط و کم می‌طلبد تعادل برقرار کنیم و فرصت‌هایی برای آنان ایجاد کنیم تا از حواس پنج‌گانه‌ی‌شان برای تجربه و کشف (Explore) بهره ببرند.

خوب است که گستره‌ی وسیعی از فعالیت‌هایی که ذاتاً کوتاه است برای شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه - که در مراحل اولیه‌ی کودکی قرار دارند - ارائه شود.

بحث کردن از موضوعی که قبلاً در مورد آن بحث شده است به‌خصوص اگر در مورد آن تصمیم‌گیری نشده باشد (Circling back) و هم‌چنین بر مهارت‌های آموخته شده بنا نهاده شده باشد اهمیت دارد.

یافتن تعادل بین فعالیت‌های فردی و گروهی کوچک برای ایجاد تمرکز مورد نیاز برای افراد در این مقطع سنی امری کلیدی و بااهمیت تلقی می‌شود.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است: 
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF

ممکن است بخواهیم از تکنیک «تقسیم کنید و پیروز شوید!» (Divide and Conquer) و تقسیم گروه افراد به‌گونه‌ای بهره ببریم که شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه دارای یک مشاور باشند؛ به‌جای این‌که در گروه چند کارمند و مشاور باشد که از طرف هر کدام رهنمودهایی ارائه شود.

این‌که شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در این مقطع سنی در یک پروژه کار کنند کافی است و نیازی نیست که آن پروژه‌ها تکمیل شوند.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF
- استیوارت، جانله؛ «شش الی هشت ساله - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 15 دی 1391 شمسی (4 ژانویه‌ی 2013 میلادی).
Stewart, Janelle. (4 January 2013). 6- to 8- Year Olds: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
https://www.canr.msu.edu/news/6_to_8_year_olds_ages_and_stages_of_youth_development


 
   
درک ویژگی‌های افراد نُه الی یازده سال
افراد در این مقطع سنی از لحاظ جسمانی، خیلی فعال و پرانرژی هستند؛ به‌خاطر این‌که افزایش مستمری در رشد ماهیچه‌های بزرگ‌شان هم‌چنین توان (Strength)، هماهنگی (Coordination) و تعادل (Balance) را تجربه می‌کنند.

مشاهده خواهیم کرد که دختران به‌خصوص دختران بالغ سریع‌تر از پسران هستند.

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه - که نه الی یازده ساله هستند - وقتی در برابر اجتماع قرار می‌گیرند به بزرگسالان به‌عنوان آدم‌های پُرقدرت نگاه می‌کنند و در مورد افراد مسؤول تبعیت‌شان از قوانین فراتر از احترام است.

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در این مقطع سنی به‌ویژه کار کردن به‌شکل گروهی را ترجیح می‌دهند و به بهترین وجهی شخصیت افراد دارای جنسیت یکسان با خودشان را تشخیص می‌دهند.

گروه افراد در این مقطع سنی به شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاهی - که از سن بیش‌تری برخوردار هستند - نگاه می‌کنند مقایسه‌ی افراد در این مقطع سنی با دیگران می‌تواند از لحاظ فرایند و درک برای آنان چالش‌برانگیز باشد.

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در این مقطع سنی از منظر ذهنی (Intellectual) نه‌تنها از دامنه‌ی تمرکز به‌شکلی فزاینده وسیع برخوردار هستند بلکه علایق آنان به‌سرعت دستخوش تغییر می‌شود.

افراد در این مقطع سنی به جمع‌اوری و ایجاد کلکسیون (Collections) (سکه، اسکناس، تمبر، مدال، بلیط و ...) و سرگرمی‌های مورد علاقه‌ی‌شان (Hobby) مشغول می‌شوند و به‌شکلی شفاف تلاش می‌کنند به امور جدید بپردازند.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- استیوارت، جانله؛ «نه الی یازدهساله - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 15 دی 1391 شمسی (4 ژانویه‌ی 2013 میلادی)
Stewart, Janelle. (7 January 2013) 9- to 11- Year Olds: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
https://www.canr.msu.edu/news/9_to_11_year_olds_ages_and_stages_of_youth_development

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در این مقطع سنی فوق‌العاده کنجکاو هستند و اغلب این روحیه را با پرسش‌های مستمر با کلمه‌ی «چرا؟» (Why?) ابراز می‌کنند.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PD

برای حصول بهترین نتایج با افراد در این مقطع سنی، تداوم بر کارهای عادی و باثبات اهمیت دارد؛ اما به‌هر حال آنان از خودبسندگی (بی‌نیازی به دیگران) (Self- Sufficiency) بیش‌تری برخوردار هستند و ضرورت دارد در وظایف ابتدایی‌شان کم‌تر به آنان کمک شود.

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاهی که در میانه‌ی سال‌های کودکی قرار دارند ممکن است هنوز نیاز به افرادی داشته باشند که اموری را به آنان یاداوری کنند. (Reminders)؛ اموری نظیر: بهداشت شخصی و تمیزی. یاداوری‌ها باید چهره‌به‌چهره انجام شود و نباید در جلوی هم‌نوعان‌شان شرمنده شوند.

آنان به ما نگاه می‌کنند تا محدودیت‌های مستدلی را ایجاد و اجرا کنند و آنان با فراهم آوردن و باقی ماندن بر این محدودیت‌ها در امنیت باقی می‌مانند. نباید به‌جای این امر خود را غرق در لحظه‌هایی کنیم که ابتدائاً در چالش با یک شرکت‌کننده در اردو و اردوگاه واقع شویم؛ آن‌هم در زمینه‌ی قانونی که ما خودمان ایجاد کرده‌ایم.

می‌توانیم فرصت‌هایی را برای گروه افراد در این مقطع سنی ایجاد کنیم تا احساس استقلال داشته باشند؛ بدین‌ترتیب که به آنان اجازه دهیم در بعضی از زمان‌ها خودشان تصمیم بگیرند.

به عنوان مثال از آنان چنین بپرسیم: «آیا دوست داری یک کتاب بخوانی یا دوست داری در اوقات فراغت امروز دست به کار نوشتن شوی؟ آیا ترجیح می‌دهی ناهار را بیرون بر روی میز پیک‌نیک بخوری یا در داخل سالن ناهارخوری؟

توصیه می‌شود افراد در مقطع سنی هشت الی یازده سال دایماً در حال حرکت و فعال باقی بمانند آن‌هم بدون این‌که صرفاً بر انجام فعالیت‌های ورزشی تکیه شود.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است: 
- استیوارت، جانله؛ «نه الی یازده‌ساله - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 15 دی 1391 شمسی (4 ژانویه‌ی 2013 میلادی)
Stewart, Janelle. (7 January 2013) 9- to 11- Year Olds: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
https://www.canr.msu.edu/news/9_to_11_year_olds_ages_and_stages_of_youth_development

هم‌چنین فعالیت‌های گسترده و مختصر برای تأمین رضایت علایق در حال تغییر آنان درنظر گرفته شود.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است: 
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF

شرکت‌کنندگان هشت الی یازده ساله‌ی شرکت‌کننده در اردو و اردوگاه به این امر خوب پاسخ می‌دهند که به آنان اجازه داده شود کارها را به‌صورت گروهی با هم‌نوعان دارای جنسیت یکسان انجام دهند.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- استیوارت، جانله؛ «نه الی یازدهساله - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 15 دی 1391 شمسی (4 ژانویه‌ی 2013 میلادی)
Stewart, Janelle. (7 January 2013) 9- to 11- Year Olds: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
https://www.canr.msu.edu/news/9_to_11_year_olds_ages_and_stages_of_youth_development

ممکن است از بمباران سؤال‌های مطرح شده توسط افراد در این مقطع سنی کلافه و خسته شویم.

روش مدیریت این امر آن است که آنان را در برابر برنامه‌ی زمان‌بندی روزانه قرار دهیم؛ به‌عنوان مثال به آنان بگوییم: «بعد از ناهار، اجتماعی ویژه داریم». هم‌چنین تقاضاهای‌مان را با استدلال همراه کنیم؛ به‌عنوان مثال چنین بگوییم: «قصد داریم خوابگاه را تمیز کنیم تا محیط زندگی اجتماعی و سالمی داشته باشیم» و به‌جای آن از عبارت ذیل استفاده نکنیم: «به‌خاطر این‌که من به تو می‌گویم».

هم‌چنین خوب می‌شود که آنان را تشویق کنیم و منابعی به آنان ارائه کنیم تا بعضی از سؤال‌های‌شان را خودشان و با استفاده از این منابع بیابند.

برای اجتناب از مقایسه‌ی خودشان با دیگران می‌توانیم به آنان کمک کنیم بر مقایسه‌ی عملکرد فردی‌شان در گذشته و حال تمرکز کنند؛ به‌عنوان مثال به آنان چنین بگوییم: «هفته‌ی پیش در حال کار کردن بر روی غلت به جلو (Forward Roll)‌ بودی و این هفته حرکت پیاده رو به جلو (Front Walkover) را به‌اتمام رساندی».

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF   
درک ویژگی‌های افراد دوازده الی چهارده سال
افراد دوازده الی چهارده ساله در حال تغییرهای جسمانی بسیار با سرعت‌های متغیر هستند.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- استیوارت، جانله؛ «دوازده الی چهارده ساله - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 15 دی 1391 شمسی (4 ژانویه‌ی 2013 میلادی)
Stewart, Janelle. (9 January 2013) 12- to 14- Year Olds: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
https://www.canr.msu.edu/news/12_to_14_year_olds_ages_and_stages_of_youth_development

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در این مقطع سنی در همه‌ی اشکال و اندازه‌ها به اردو و اردوگاه می‌آیند و می‌توانند فوق‌العاده خودآگاه (Self- Conscious) و منتقد نسبت به دیگران و یکدیگر باشند.

این گروه از افراد از لحاظ اجتماعی و در زندگی بیش‌تر به‌دنبال تأیید توسط هم‌نوعان هستند تا بزرگسالان.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- استیوارت، جانله؛ «دوازده الی چهارده ساله - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 15 دی 1391 شمسی (4 ژانویه‌ی 2013 میلادی)
Stewart, Janelle. (9 January 2013) 12- to 14- Year Olds: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
https://www.canr.msu.edu/news/12_to_14_year_olds_ages_and_stages_of_youth_development

افراد در سنین ابتدایی بزرگسالی از لحاظ احساسی بر این امر تمرکز می‌کنند که دیگران آنان، دوستان‌‌شان، جذابیت‌های حرکتی‌شان و ظاهر جسمانی‌شان را دوست داشته باشند.

گروه افراد در این مقطع سنی نوسان‌های احساسی را تجربه می‌کنند که با توجه به تغییرها در هورمون‌های‌شان از یک میزان بی‌نهایت به میزان بی‌نهایت دیگر دستخوش تغییر می‌شود.

آنان نه‌تنها به‌دنبال استقلال هستند بلکه هم‌چنین می‌خواهند از راهنمایی‌ها و تأییدها از طرف بزرگسالان برخوردار باشند.

افرد در مقطع سنی دوازده الی چهارده سال از لحاظ ذهنی دارای قوه‌ی مخیله‌ای فراتر از سن‌شان هستند و در حین رشد بیش‌تر شروع به فکر کردن درباره‌ی آن ‌چیزی‌هایی می‌کنند که می‌خواهند باشند.

آنان تمایل دارند تجربه‌هایی از نقش رهبری به‌دست آورند.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF

گروه افراد در مقطع سنی دوازده الی چهارده سال نه‌تنها در بیش‌تر موارد خودبسنده یا بی‌نیاز به غیر (Self- Sufficient) هستند بلکه وقتی به کارهای روزمره و عادی بهداشتی و شستشو می‌رسند از رویکردی بهره می‌برند که به دیگران اجازه‌ی دخالت در این امور را نمی‌دهند.

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در این مرحله از رشد نه‌تنها نیاز دارند فضایی برای بعضی امور داشته باشند و برای آن روز، آماده شوند بلکه هم‌چنین نیاز دارند از هوشیاری (Vigilance) و نظارت (Supervision) بزرگسالان برخوردار شوند؛ آن‌هم به‌میزان بیش‌تری با هدف برخورد فعالانه (Proactive) با مشکلاتی که بر سر راه ایجاد می‌شود.

ارائه‌ی سخنانی در مورد اِعمال قوانین برای گروه افراد در این مقطع سنی، موجب پرورش روحیه‌ی پشتیبانی (Buy- in) و مسؤولیت‌پذیری (Accountability) در آنان می‌شود.

از آن‌جایی که تمایل گروه افراد در مقطع سنی دوازده الی چهارده سال بر آن است که یکدیگر را دست بیاندازند و کوچک بشمارند این امر حیاتی است که انتظارهای‌مان در زمینه‌ی مهربانی و محبت به یکدیگر را خیلی زود با آنان مطرح کنیم و به آنان بگوییم که نباید فراموش کنند که نباید همدیگر را دست بیاندازند.

به‌دنبال راه‌هایی باشیم که از فشار هم‌نوعان (Peer Pressure) به‌عنوان عامل مثبت نفوذ (Positive Influence) بر آنان بهره ببریم. به‌عنوان مثال رفتار ما و اشتیاق شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه برای فعالیت‌ها برای وادار کردن آنان به پیروری از ردخواست‌های‌مان اهمیت بالایی دارد.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)
Query, Sharon and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF

هم‌چنین این امر اهمیت دارد که بدانیم در این سن و سنین پایین‌تر به‌سادگی از سخنان طعنه‌امیز و همراه با ریشخند برداشت اشتباه می‌شود؛ معمولاً صداقت (Honesty) بهترین سیاست محسوب می‌شود!

برای کسب نتایج بهینه از این گروه سنی، برنامه‌ریزی تجربه‌های یادگیری فعال و سرگرم‌کننده (Active and Fun Learning Experiences) به‌خوبی پاسخ می‌دهد.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF

یک زمینه‌ی مشترکی در افراد در مقاطع سنی مختلف وجود دارد که عبارت است از این امر که همه‌ی آنان فعال (Active) هستند.

شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه در مقطع سنی دوازده الی چهارده سال آماده‌ی فعالیت‌هایی هستند که تکمیل آن زمان طولانی‌تری می‌طلبد و از پیچیدگی بیش‌تری برخوردار هستند.

بهتر است از فعالیت‌هایی اجتناب شود که نیازمند افرادی است که در آن، شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه خودشان را با دیگری مقایسه می‌کنند یا در هنگام رقابت جسمانی ناجوانمردانه تلقی می‌شود.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
 استیوارت، جانله؛ «دوازده الی چهارده ساله - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 15 دی 1391 شمسی (4 ژانویه‌ی 2013 میلادی)
Stewart, Janelle. (9 January 2013) 12- to 14- Year Olds: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
https://www.canr.msu.edu/news/12_to_14_year_olds_ages_and_stages_of_youth_development

هم‌چنین می‌توانیم به آنان را در برنامه‌ریزی فعالیت‌های‌شان آزاد بگذاریم یا این‌که به شرکت‌کنندگان جوان‌تر در اردو و اردوگاه با ارائه‌ی رهنمودهایی کمک کنیم.

این مطلب در پژوهش با عنوان ذیل ذکر شده است:
- کوئری، شارون و لِوینگز، جودی؛ «چگونه کودکان، نوجوانان و جوانان رشد می‌کنند - سن و سال و مراحل رشد کودکان، نوجوانان و جوانان»؛ 1385 شمسی (2006 میلادی)
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF

مقطع سنی دوازده الی چهارده سال سن مهمی برای تشویق شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه است تا در سفرهای کوتاه بیرون اردوگاهی حضور پیدا کنند.

صرف‌نظر از سن و سال که غالباً در تابستان براساس آن، فعالیت‌ها را برنامه‌ریزی می‌کنیم نیازهای ویژه‌ای وجود دارد که برای شرکت‌کننده‌های جوان‌تر تا افراد دارای سن و سال بالاتر در فعالیت‌های اردویی و اردوگاهی مشترک محسوب می‌شود.

همه‌ی شرکت‌کنندگان در اردو و اردوگاه شایسته‌ی صبوری، تشویق، سپاسگزاری از صداقت و به‌رسمیت شناخته شدن، ارائه‌ی بازخورد، ارائه‌ی رهنمود، پشتیبانی و تعهد به کمک به آنان از طرف ما برای موفقیت‌شان هستند. 
منابع
Hudson, D. (n.d.). 70 things you need to know about today’s kids. Retrieved from www.churchleaders.com/children/childrens-ministry-articles/162734-70-things-you-need-to-know-about-today-s-kids.html
Query, Sharon. and Levings, Judy (December 2006). How Kids Develop: Ages and Stages of Youth Development. Retrieved from:
www.extension.iastate.edu/4hfiles/VI950902FAgesStages.PDF 

مطلب قبلي | مطلب بعدي
 
1398/3/1 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
اردو و اردوگاه
 آخرین عکس‌های اردوگاه‌ها کوچک کردن
 آخرین مطالب اوقات فراغت کوچک کردن
من یخ هستم! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 49)
آرامش و صبوری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 48)
هرگز تسلیم نخواهیم شد! (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 47)
برنج و سبزیجات (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 46)
چیک چیک (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 45)
عکس‌العمل کودکان در مواجهه با حیوانات یک آکواریوم (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 44)
سگی به‌نام جوی و حواصیل (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 43)
یکی پس از دیگری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 42)
آخرین عکس (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 41)
داستان پدرم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 40)
اِی‌اِن‌جی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 39)
آسمان آریانه (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 38)
نقشی از جان (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 37)
دوست صمیمی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 36)
سلام شتر! - ارزش دوستی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 35)
سمفونی میمون (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 34)
سپیده‌دم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 33)
تغییر تخم‌مرغ (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 32)
َوَردست (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 31)
کودکان در باغ‌وحش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 30)
اهرام مصر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 29)
روح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 27)
ارواح شعبده‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 26)
اونو بگیرید! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 25)
مادر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 24)
روش صحیح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 23)
داستانی کوتاه‌ از یک روباه و یک موش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 22)
ناممکن برای کبوتر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 21)
بازی گِری یا پیرمرد بازنشسته‌ی شطرنج‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 20)
هدف (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 19)
آه پسر - زندگی پسر فقیر مالزیایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 18)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت دوم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 17)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 16)
شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علی، مهدی و حمید باکری (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 15)
بره‌ای شجاع در جزیره - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 14)
پروازی بلند (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 13)
اریگامی یا کاغذ و تا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 12)
دنیا در یک دقیقه! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 11)
تهدید آرام (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 10)
«ماریزا» الاغ لجوج (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 9)
آخرین گره (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 8)
فقدان روشنایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 7)
دکتر سعید کاظمی آشتیانی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 6)
اروپا و ایتالیا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 5)
ساعت زنگ‌دار (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 4)
لامپ! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 3)
خوب بودن در مدرسه - بد بودن در خانه (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 49)
حریم خصوصی مناسب برای نوجوانان چه میزان است؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 48)
آموزش تعادل به نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 47)
کمک به کودکان، نوجوانان و جوانان‌مان در ایجاد زندگی معنادار (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره
ارتباط برقرار کردن با نوجوان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 45)
چرا به‌نظر می‌رسد نصایح پدرانه و مادرانه در لحظه‌ی مورد نظر جواب نمی‌دهد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خا
چگونه ارتباط نزدیک‌مان را با نوجوانان‌مان حفظ کنیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 43)
زمانی که بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 42)
تکلیف منزل - امروزه در برابر گذشته (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 41)
یافتن مدرسه‌ی مناسب برای تأمین نیازهای فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 40)
نصایحی برای فرزندان و والدین در مورد آزمون‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 39)
تجربه در برابر موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 38)
چگونه ارتباط‌های بین‌فردی به موفقیت می‌انجامد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 37)
آیا از نوجوانان‌مان سؤال بپرسیم که ... (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 36)
اهمیت عذرخواهی از نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 35)
آموزش عذرخواهی به نوجوانان با ذکر مثال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 34)
خودتنظیمی به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 33)
چگونه والدینی خودآگاه باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 32)
ارتباط برقرار کردن با نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 31)
آموزش خودکنترلی به بچه‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 30)
اعتماد به فرزندان 8 الی 12 ساله‌ی‌مان برای تصمیم‌گیری صحیح (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌
نکته‌هایی برای ارتقای نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 28)
فواید درگیر بودن بچه‌ها با فعالیت‌های مثبت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 27)
تصمیم‌گیری نوجوان در برابر تصمیم‌گیری بزرگسال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 26)
تصمیم‌گیری مناسب برای نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 25)
نوجوانان و تصمیم‌‌گیری مناسب (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 24)
آموزش مسؤولیت‌پذیری به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 23)
آموزش مستقل بودن به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 22)
چگونگی ایفای نقش برای تصمیم‌گیری‌های بهتر (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 21)
رقابت سالم (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 20)
سخنی درباره‌ی رقابت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 19)
کمک به فرزندان 9 الی 12 ساله در جهت رشد مهارت‌های تفکر انتقادی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شم
چگونه یک مربی بزرگ باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 17)
آموزش بخشندگی به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 16)
توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم‌گیری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 15)
آداب رفتاری خوب برای فرزندان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 14)
رعایت آداب رفتاری احترام محسوب می‌شود (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 13)
نکته‌هایی برای آموزش آداب رفتاری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 12)
آموزش همدلی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 11)
اعمال ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 10)
ایجاد ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 9)
اِعمال تدریجی ارزش‌های خوب در فرزندان‌تان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 7)
شش عادت افراد همدل (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 6)
پنج پیام پدر و مادر مثبت بودن (اوقات فراغت خانواده شماره‌ی 5)
صدای‌تان را بیابید! - در این‌صورت راه‌تان را یافته‌اید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 62)
چرایی مربی‌گری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 61)
مربی‌گری - آگاهی و مسؤولیت‌پذیری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 60)
برقرار کردن رابطه‌ی مربی‌گری با همکاران‌مان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 59)
مربی‌گری چگونه عمل می‌کند؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 58)
چرا احترام‌امیز عمل کردن با همکاران‌مان برای کسب و کارمان خوب است؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 57)
دو دلیل برای شکست سازمان‌ها و چگونگی اجتناب از آن (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 56)
برای رهبری بزرگ بودن چه باید کرد؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 55)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت دوم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 54)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت اول (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 53)
چطور در کارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم بهتر شویم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 51)
چگونه درس‌های آموخته شده را در پایان یک پروژه جذب کنیم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 50)
چارلی چاپلین در عصر جدید (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 49)
مربی‌گری چیست؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 48)
مدیریت دانش سازمانی - شناساندن و حذف نرم‌افزاری کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 47)
نمودار مثلثی دانش فرایند و نرم‌افزارهای مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 46)
طوفان ذهنی؛ روشی صحیح، منصفانه، پسندیده و اخلاقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 45)
مقدمه‌ای بر یادگیری مؤثر درس‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 44)
سازمان‌های یادگیرنده - اهمیت مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 43)
مدیریت دانش برای تمام نسل‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 42)
مقدمه‌ای بر استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 41)
سیستم مدیریت دانش - ایجاد تجربه‌ای بهتر برای مشتریان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 40)
نمونه‌ای از کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت دانش - افزایش کارایی در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی
مدیریت دانش - افراد، فرایندها و فناوری‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 38)
ملاقات «باری» و «سامی» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 37)
سیستم فکر کردن - پنگوئن‌ها و شیرماهی‌ها در یک کوه یخی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 36)
آن‌چه می‌دانیم کشف کنیم! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 35)
سهم‌گذاری توانمندی، سرمایه و ثروتی به‌نام دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 34)
گاری - چهار نوع اعضای یک تیم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 33)
برف و بهمن - مدیریت دانش و خطر (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 32)
بحث گروهی صحیح مطابق با مدل دینامیک گروهی «بروس تاکمن» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 31)
گم کردن هدف - تعیین اهداف شخصی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 30)
آیا می‌خواهیم بیش‌تر نواور باشیم؟! - خلاقیت در ایجاد صدای رعد و برق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 29)
فرمانروایان مقدس - فرمانروایی حضرت داوود(علیه‌السلام) - خلاقیت در فتح اورشلیم (معرفی فیلم مدیریتی شم
فرانکی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 28)
چگونگی تأثیر تعهد شغلی بر کسب و کار (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 27)
یک گردش خوب - نورمن ویزدم - خلاقیت، احساس مسؤولیت و سماجت در پیگیری وظایف (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌
قهوه و استراتژی - مجموعه‌ای از راهکارها برای دستیابی ‌به مزیت رقابتی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 25)
اعتقاد به خشنودی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 24)
بازسازی روحیه‌ی تعهد در کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 23)
مستر بین و خلاقیت در شناسایی سارق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 22)
درس‌های مدیریتی از مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 21)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) ارشاد معنوی در سایه‌ی تدابیر مادی (معرفی فیلم مدیریتی
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) - تعامل صادقانه با مردم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 1
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت سلیمان(علیه‌السلام) - صلابت در رهبری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 18)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازیحضرت سلیمان(ع) - ایفای نقش آرام‌بخشی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 17)
شش عادت افراد همدل (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 16)
فرهنگ‌سازی در مترو - پلکان یا پله‌ی برقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 15)
بسته‌بندی شکلات (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 14)
لحظه‌ی سرنوشت‌ساز راست‌گویی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 13)
یک طاووس در سرزمین پنگوئن‌ها - نواوری و شهامت (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 12)
درست‌کاری چیست؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 11)
از طریق نمودار سازمانی‌تان تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 10)
 پيوندهای اردو و اردوگاه کوچک کردن
ارتباط با اردو و اردوگاه
فيلم، عكس و كتاب اردو و اردوگاه
پيوندها
عكس اردو و اردوگاه

بخش‌هاي اردويي

نشاني مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطح جامي، روبه‌‌روي مدرسه‌ي راهنمايي دخترانه‌ي فلسطين، پلاك 1062
تلفن: 66401476 - 66402422، ايميل: info@tnci.ir، كدپستي: 1316863669

مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

ورود