جستجو
 
 
 
 
 بخش‌هاي ارتباطي اردو و اردوگاه کوچک کردن
 كتاب اردو و اردوگاه کوچک کردن
اردو - ارتقای مهارت‌های اجتماعی (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 41)
تاريخ : 15/11/1397
مجموعه احادیث کار فرهنگی - شماره‌ی 13 - اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 40)
تاريخ : 14/10/1397
آن‌چه یک مربی اردو باید بداند (ویژه‌ی مربیان و دست‌اندرکاران فعالیت‌های اردویی و بازدیدی) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 39)
تاريخ : 20/9/1397
آموزش فراگیر فعالیت‌های اردویی دانش‌آموزان (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 38)
تاريخ : 20/8/1397
آموزش در اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 37)
تاريخ : 20/7/1397
101 بازی خانوادگی برای سفر، اردو یا جشن گرفتن در خانه
تاريخ : 17/6/1397
54 کلید طلایی برگزاری اردو (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 35)
تاريخ : 4/4/1397
جایزه دادن به رهبران‌تان در اردو (Rewarding your Leaders at Camp) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 34)
تاريخ : 9/1/1392
حمایت مورد نیاز از بزرگسالان (Supporting the Adults we Need) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 33)
تاريخ : 8/1/1392
ایجاد انگیزه در پیشاهنگی (Motivation in Scouting) (کتاب و سایر مواد آموزشی اردو و اردوگاه شماره‌ی 32)
تاريخ : 7/1/1392
آرشيو     
 كاربران آنلاين کوچک کردن
افراد آنلاين افراد آنلاين:
بازدیدکنندگان بازدیدکنندگان: 44
اعضا اعضا: 0
کل کل: 44

 آشنايي با سازمان رشد جوانان چهاراچ - قسمت اول (متفرقه‌ي اردوگاهي شماره‌ي 11) کوچک کردن
آشنايي با سازمان رشد جوانان چهاراچ - قسمت اول (متفرقه‌ي اردوگاهي شماره‌ي 11)متفرقه
 «سازمان رشد جوانان چهاراچ» تحولي در فعاليت‌هاي يادگيري تجربي و فعال در بيرون از كلاس درس ايجاد كرده است.

آشنايي با
سازمان رشد جوانان چهاراچ


 
 مترجم:
محمد ابراهيم عليمرداني
 منبع:
اين مقاله ترجمه‌اي است از:

 
 
خلاصه‌‌ي مطالب
 «سازمان رشد جوانان چهاراچ» هم‌اكنون بزرگ‌ترين سازمان رشد جوانان در ايالات متحده‌ي امريكا محسوب مي‌شود.
 ايده‌ي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» ساده است: كمك كردن به جوانان و خانواده‌هاي‌شان جهت كسب مهارت‌هاي مورد نياز براي اين‌كه نيروهايي آماده در جامعه‌ باشند و توسعه‌ي ايده‌ها براي اقتصادي با نواوري بيش‌تر.
 «سازمان رشد جوانان چهاراچ» تحولي در فعاليت‌هاي يادگيري تجربي و فعال در بيرون از كلاس درس ايجاد كرده است.
 در اواخر دهه‌ي 1280 (اواخر قرن هجدهم ميلادي) محققين در دانشگاه‌هاي ايالات متحده‌ي امريكا دريافتند بزرگسالان در جامعه‌ي كشاورزي آن زمان، آماده‌ي پذيرش نتايج تحقيقات انجام شده در دانشكده‌هاي كشاورزي دانشگاه‌ها نيستند. اما به‌هر حال متوجه شدند جوانان روستايي به‌دنبال تفكر‌هاي جديدي هستند؛ ايده‌هاي مطرح شده را «تجربه مي‌كنند»؛ تجربه‌ها و موفقيت‌هاي‌شان را با بزرگسالان درميان مي‌گذارند.
 بذر ايده‌ي يادگيري تجربي و فعال از آن‌جايي نشأت گرفت كه عموم مدارس در ايالات متحده‌ي امريكا اشتياق داشتند آموزش‌هاي‌شان را با نيازهاي زندگي روزمره تطبيق دهند.
 وقتي كنگره‌ي امريكا در سال 1293 (1914 ميلادي) قانوني را با عنوان «مصوبه‌ي اسميت و ليور» (Smith Lever Act) تصويب كرد و «سيستم مشاركت گسترده» (Cooperative Extension Services) در دانشكده‌هاي كشاورزي به‌اجرا درامد از مشاركت دختران و پسران در انواع باشگاه‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» براي كمك به اقتصاد كشور بهره‌برداري شد. بدين‌ترتيب بود كه «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در سطح كشور جايگاه ويژه‌اي پيدا كرد.
 گسترش مشاركت‌ها براي تأمين نيازهاي برنامه‌هاي آموزشي، دانشي و پژوهشي، مردم را قادر مي‌كرد تصميم‌هاي عملي‌تري بگيرند.
 در حال حاضر جوانان به‌كمك «سازمان رشد جوانان چهاراچ» قادر هستند از عهده‌ي بسياري از مشكلات بزرگ جامعه موضوع‌هايي نظير: تأمين غذاي جهاني، تغييرات آب و هوا و انرژي‌هاي تجديدپذير تا معضل چاقي كودكان و غذاي سالم برايند.
 برنامه‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» براي زمان‌هاي خارج از مدرسه، برنامه‌هاي غني‌سازي آموزش‌هاي داخل مدرسه، باشگاه‌ها و اردوگاه‌ها، گستره‌ي وسيعي از فرصت‌هاي آموزشي اعم از: رياضيات كاربردي، تكنولوژي، مهندسي و علم و موضوع‌هايي نظير: كشاورزي، علوم حيوانات تا پرتاب موشك، روباتيك، محافظت از محيط‌زيست و علوم كامپيوتر و ... را دربرمي‌گيرد؛ اين امر باعث بهبود توانايي‌هاي جوانان در سطح ملي در حوزه‌هاي كليدي علوم شده چالش‌هاي آينده‌ در قرن بيست و يك را شامل مي‌شود.
 امروزه شاهد حضور علاقه‌مندان منحصر به‌فردي به «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در حوزه‌هاي متفاوتي نظير: كسب و كار و صنعت، ارتباطات، آموزش، سرگرمي، ورزش و خدمات عمومي هستيم.
 «سازمان رشد جوانان چهار اچ» موجب مي‌شود جوانان تمام توان‌شان را به‌كار گرفته زير نظر بزرگسالان با مشاركت يكديگر فعاليت كرده و ياد بگيرند.
 چشم‌انداز «سازمان رشد جوانان چهار اچ» عبارت است از: ايجاد دنيايي كه در آن، جوانان و بزرگسالان مي‌آموزند، رشد مي‌كنند و با يكديگر كار مي‌كنند و اين امر كاتاليزوري براي تغييرات مثبت محسوب مي‌شود.
 «سازمان رشد جوانان چهار اچ» شرايطي براي جوانان فراهم مي‌كند از عهده‌ي چالش‌هاي زندگي در جامعه و جهان برايند.
 با استفاده از برنامه‌ريزي‌هايي براي رشد مثبت در جوانان - كه برمبناي پژوهش‌ها انجام شده است – «سازمان رشد جوانان چهار اچ» امكان به‌دست آوردن تجربه‌هايي از جهان واقعي را فراهم مي‌كند كه براي سرپرست بودن (رهبري) به آن تجربه‌ها نياز دارند.
 به‌مدد 109 زمين‌هاي اهدايي دانشگاهي و «سيستم مشاركت گسترده»، گستره‌ي فعاليت «سازمان رشد جوانان چهار اچ» در هر گوشه از كشور پهناور ايالات متحده‌ي امريكا اعم از: مناطق مجاور شهرها تا زمين‌هاي مدارس واقع در خارج شهرها تا جامعه‌هاي كشاورزي روستايي امتداد يافته است.
 با شبكه‌اي متشكل از بيش از شش‌ميليون جوان، 540 هزار داوطلب، سه‌هزار و پانصد نفر از متخصصان و افراد حرفه‌اي و بيش از 60 ميليون علاقه‌مند، «سازمان رشد جوانان چهاراچ» به جوانان كمك مي‌كند در كشور و جهان، حركتي رو به جلو به‌گونه‌اي ايجاد كنند كه هيچ سازمان جوانان ديگري قادر به انجام آن نيست!
 نتيجه‌ي پژوهش‌هاي انجام شده است كه در گستره‌ي وسيعي از ايالات متحده‌ي امريكا توسط «انجمن پژوهش‌هاي كاربردي در رشد جوانان» دانشگاه «تافتس» انجام شده است نشان مي‌دهد جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» خود از رشد قابل‌ملاحظه‌اي برخوردار مي‌شوند به‌گونه‌اي كه:

- در مدرسه تقريباً رتبه‌هاي كسب شده توسط آنان دو برابر بيش‌تر از ديگران است.
- تقريباً دو برابر ديگران براي ورود به دانشگاه برنامه‌ريزي مي‌كنند.
- 41 درصد كم‌تر از ديگران مرتكب رفتارهاي خطرناك مي‌شوند.
- 25 درصد بيش‌تر از ديگران با خانواده و جامعه مشاركت مي‌كنند.

 با بيش از 540 هزار داوطلب، سه‌هزار و پانصد نفر از متخصصان و افراد حرفه‌اي و بيش از 60 ميليون علاقه‌مند، «سازمان رشد جوانان چهاراچ» از افراد دبستاني تا دبيرستاني با اجراي برنامه‌هايي پشتيباني مي‌كند تا آينده‌ي آنان را شكل دهد و آنان را به سرپرستان و نواوراني تبديل كند.
 حمايت‌هاي جدي مربيان و علاقه‌مندان بزرگسال الهام‌بخش جوانان براي مشاركت در فعاليت‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» بوده موجب مي‌شود مسؤوليت رهبري در پروژه‌ها را برعهده گرفته اهدافي را طراحي كرده و به آن اهداف دست يابند.
 فعاليت‌هاي مهمي كه «سازمان رشد جوانان چهاراچ» درنظر مي‌گيرد اساس كسب مهارت‌هاي لازم براي رهبري و موفقيت در شغل آينده‌ي‌شان محسوب مي‌شود.
 فعاليت‌هاي پژوهشي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» به يادگيري و درك اين موضوع اختصاص دارد كه چگونه برنامه‌ها به جوانان كمك مي‌كند شهرونداني مسؤوليت‌پذير بوده و زندگي‌اي با بهره‌وري و سلامت بالا داشته باشند و به كشف نواوري‌هاي مهم با محوريت علوم بپردازند.
 جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در مقايسه با ديگر جوانان از برتري‌هايي نظير ذيل بهره‌مند هستند:.

- جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در دانشگاه موفقيت بيش‌تري كسب كرده و داراي انگيزه‌ي براي يادگيري هستند.
- نسبت به مسائل شهري و كشورشان مسؤوليت بيش‌تري مي‌پذيرند و در جامعه همكاري بيش‌تري از خود نشان مي‌دهند.
- جوانان 17 الي 18 ساله 4/3 برابر در رشد جنسي تأخير دارند.
- كم‌تر به اعتياد و سيگار متمايل مي‌شوند.
- 3/2 برابر در فعاليت‌هاي جسماني فعال‌تر هستند
- رتبه‌هاي بهتري كسب مي‌كنند و در رقابت‌هاي دانشگاهي بالاتر قرار مي‌گيرند و سطح بالاتري در مدرسه به‌دست مي‌آورند.
- تقريباً دو برابر ديگران براي رفتن به دانشگاه برنامه‌ريزي مي‌كنند.
- بيش‌تر از ديگران پيگير مسير زندگي آينده‌ي‌شان در مشاغلي در حوزه‌هاي علوم، مهندسي يا تكنولوژي كامپيوتر هستند. دختران دو برابر بيش‌تر از ديگران، مشاغل در حوزه‌ي علوم را پيگيري مي‌كنند.

 جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» خودشان را متعهد به بهبود جامعه تلقي مي‌كنند.
 «سازمان رشد جوانان چهاراچ» مي‌تواند فرصت‌هايي اعم از: محصولات داراي پروانه تا نقاط فروش ايجاد كند؛ اين امر مي‌تواند عاملي براي بازاريابي براي هر شركت يا فروشنده‌ي جزئي محسوب شود كه مي‌خواهد از ميليون‌ها جواني حمايت كند كه در حال پيش‌بردن يك كسب و كار هستند.
 ذينفعان خصوصي و عمومي شامل: دانشگاه‌ها، آژانس‌هاي اداره‌هاي محلي و فدرال، بنيادها و انجمن‌هاي تخصصي، مسؤوليت رهبري «سازمان رشد جوانان چهاراچ» را برعهده دارند.
 از مشاركت اين ذينفعان با يكديگر نتايج ذيل حاصل مي‌شود:.

- ايجاد منبعي غني از محتواها و برنامه‌هاي آموزشي
- توليد تكنولوژي روز
- آگاهي از آخرين مسائل كشور
- رهبري مستدلانه و همراه با نواوري..

 مربيان مسؤول در امر رشد جوانان - كه در 109 زمين اهدايي دانشگاهي و «سيستم گسترش مشاركت» فعاليت مي‌كنند -پژوهش‌هاي روز را در اختيار علاقه‌مندان و گروه‌هايي قرار مي‌دهند كه فعاليت‌ها و برنامه‌هاي غني آموزشي را به‌شكلي فعال فراهم مي‌كنند.
 «سازمان رشد جوانان چهاراچ» به‌دلايلي نظير ذيل براي مواجهه با نيازهاي جهاني از موقعيت منحصر به‌فردي برخوردار است:

- جوانان امروز كشاورزاني هستند كه نيازهاي غذايي جهان را در سال 1429 (2050 ميلادي) تأمين خواهند كرد. اين در حالي است كه آمار افراد 12 تا 24 ساله در جهان متجاوز از يك ميليارد نفر است.
- هفت ميليون جوان در بيش از 70 كشور جهان در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» فعال هستند.
- امروزه متجاوز از 5/3 ميليون دختر و زن جوان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» گزارش شده است.
- يكصد سال تاريخچه‌ي فعاليت «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در زمينه‌ي رشد اقتصادي و كشاورزي ثابت كرده است كه اين فعاليت‌ها داراي تأثير مثبتي بوده است.
- جوانان، گردانندگان تحول محسوب مي‌شوند و شبكه‌ي جهاني «سازمان رشد جوانان چهاراچ» آمار تعداد جوانان نواور فعال در خارج از ايالات متحده‌ي امريكا را تا سال 1394 (2015 ميلادي) دو برابر اعلام كرده است.

 جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» زنده هستند؛ با انجام صحيح امور، تحولي در تغييرات فرهنگي ايجاد مي‌كنند و با اصلاح قابل‌ملاحظه و اندازه‌گيري به‌سمت درست در اموري كه مرتبط با جايي است كه زندگي مي‌كنند كشور را در مسير پيشرفت قرار مي‌دهند. بدين‌ترتيب به تعهدي غيرمعمول دست مي‌يابند.
 «سازمان رشد جوانان چهاراچ» براي تحقق چشم‌انداز و مأموريت‌هاي تعريف شده چهار نوع برنامه را مدنظر قرار مي‌دهد:

- علوم
- شهروندي
- زندگي سالم
- برنامه‌هاي مزيتي.

 برنامه‌هاي علوم «سازمان رشد جوانان چهاراچ» - مه شامل تجربه‌هاي يادگيري فعال براي پنج ميليون جوان است - موضوع‌هاي مبتلابه جهاني و ملي نظير: تغيير آب و هوا، رشد نيروي انساني و نواوري‌ها در فناوري‌ها را دربرمي‌گيرد.
 جوانان با شركت در برنامه‌هاي شهروندي مي‌آموزند چگونه رهبري كنند؛ تصميم بگيرند و از سنين پايين در جامعه مشاركت داشته باشند.

 
 


 

1 - مقدمه
فعاليت «سازمان رشد جوانان چهاراچ» (4-H Youth Development Organization) در سال 1280 (ابتداي قرن بيستم ميلادي) آغاز شد. اين سازمان به‌گونه‌اي توسعه يافته است كه هم‌اكنون بزرگ‌ترين سازمان رشد جوانان در ايالات متحده‌ي امريكا محسوب مي‌شود. ايده‌ي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» ساده است: كمك كردن به جوانان و خانواده‌هاي‌شان جهت كسب مهارت‌هاي مورد نياز براي اين‌كه نيروهايي آماده در جامعه‌ باشند و توسعه‌ي ايده‌ها براي اقتصادي با نواوري بيش‌تر.

اين ايده عامل مهمي براي تحول در حركت «سازمان رشد جوانان چهاراچ» شده و ارزش‌هاي مطرح شده در آن تا امروز ادامه يافته است.

به‌عنوان اولين سازمان رشد جوانان در ايالات متحده‌ي امريكا، «سازمان رشد جوانان چهاراچ» درهاي خود را بر روي يادگيري مهارت‌هاي رهبري گشود و به تحقيق در مورد روش‌هايي پرداخت كه موجب بازگشت دوباره‌ي جوانان شود. «سازمان رشد جوانان چهاراچ» تحولي در فعاليت‌هاي يادگيري تجربي و فعال در بيرون از كلاس درس ايجاد كرده است. 
 
2 - منشأ برنامه‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ»
در اواخر دهه‌ي 1280 (اواخر قرن هجدهم ميلادي) محققين در دانشگاه‌هاي ايالات متحده‌ي امريكا دريافتند بزرگسالان در جامعه‌ي كشاورزي آن زمان، آماده‌ي پذيرش نتايج تحقيقات انجام شده در دانشكده‌هاي كشاورزي دانشگاه‌ها نيستند.

اما به‌هر حال متوجه شدند جوانان روستايي به‌دنبال تفكر‌هاي جديدي هستند؛ ايده‌هاي مطرح شده را «تجربه مي‌كنند»؛ تجربه‌ها و موفقيت‌هاي‌شان را با بزرگسالان درميان مي‌گذارند. بدين‌ترتيب برنامه‌هايي اجراشده توسط جوانان نواوري‌هايي براي اجراي تكنولوژي‌هاي نوين در جامعه محسوب مي‌شد.

بذر ايده‌ي يادگيري تجربي و فعال از آن‌جايي نشأت گرفت كه عموم مدارس در ايالات متحده‌ي امريكا اشتياق داشتند آموزش‌هاي‌شان را با نيازهاي زندگي روزمره تطبيق دهند. اولين برنامه‌هاي آموزشي شامل: آموزش‌هاي عمومي و اختصاصي با هدف كمك به جوانان روستايي شكل گرفت. براي اين‌كار ابتدا باشگاه‌هايي را ايجاد كردند تا مواردي در آموزش‌ها مطرح شود كه براي جوانان روستايي چالش‌برانگيز محسوب شود.

در سال 1281 (1902 ميلادي) شخصي به‌نام «الف. ب. گراهام» (A. B. Graham) در منطقه‌ي «كلارك» (Clark County) واقع در ايالت «اوهايو» (Ohio) چنين برنامه‌اي را اجرا كرد و مي‌توان آن را منشأ برنامه‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در ايالات متحده‌ي امريكا درنظر گرفت. اولين باشگاه هم كه بدين‌شكل ايجاد شد «باشگاه گوجه‌فرنگي» يا «باشگاه رشد ذرت» ناميده شد.

در سال 1289 (1910 ميلادي) شخصي به‌نام «ت. الف. اريكسون» (T.A. Erikson) باشگاه و نمايشگاه محلي كشاورزي را در منطقه‌ي «داگلاس» (Douglas) واقع در ايالت «مينه‌سوتا» (Minnesota) بنا نهاد.

در سال 1289 (1910 ميلادي) شخصي به‌نام «جسي فيلد شامباف» (Jessie Field Shambaugh) بر روي هريك از چهار برگ گياه شبدر حرف «اچ» انگليسي (H) ايجاد كرد و بدين‌ترتيب تا سال 1291 (1912 ميلادي) باشگاه‌ها «چهاراچ» (4-H) نام‌گذاري شدند.

وقتي كنگره‌ي امريكا در سال 1293 (1914 ميلادي) قانوني را با عنوان «مصوبه‌ي اسميت و ليور» [1] (Smith Lever Act) تصويب كرد و «سيستم مشاركت گسترده» (Cooperative Extension Services) در دانشكده‌هاي كشاورزي به‌اجرا درامد از مشاركت دختران و پسران در انواع باشگاه‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» براي كمك به اقتصاد كشور بهره‌برداري شد. بدين‌ترتيب بود كه «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در سطح كشور جايگاه ويژه‌اي پيدا كرد. تا سال 1303 (1924 ميلادي) اين باشگاه‌ها چهاراچ با نماد شبدر نام‌گذاري مي‌شد.

بدين‌ترتيب «سيستم مشاركت گسترده» (Cooperative Extension Services) با مشاركت «انجمن ملي غذا و كشاورزي» (National Institute of Food and Agriculture) (NIFA) و دپارتمان‌هاي كشاورزي ايالات متحده‌ي امريكا و در 109 زمين اهدايي دانشگاه‌ها در هر ايالت و خطه‌‌اي و در بيش از سه‌هزار دفتر منطقه‌اي اجرا شد.

مشاركت‌هاي مالي مردمي و همكاري‌هاي شبكه‌هاي آموزش مشاركتي و غيررسمي در سطح ملي موجب غني‌تر شدن منابع و مهارت‌هاي «سيستم مشاركت گسترده» (Cooperative Extension Services) در اداره‌هاي محلي، ايالتي و فدرال مي‌شد. گسترش مشاركت‌ها براي تأمين نيازهاي برنامه‌هاي آموزشي، دانشي و پژوهشي، مردم را قادر مي‌كرد تصميم‌هاي عملي‌تري بگيرند.

دفاتر محلي مربوط به اداره‌هاي ايالتي. منطقه‌اي اطلاعات ناشي از پژوهش‌ها، برنامه‌هاي آموزشي غيررسمي و توصيه‌هاي تكنيكي را مستقيماً به افراد، خانواده‌ها و گروه‌ها ارائه مي‌كردند تا آنان را قادر سازند به خودشان متكي بوده و زندگي‌شان را بهبود بخشند. بررسي تاريخچه‌ي فعاليت‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد پروژه‌ها و برنامه‌هاي متنوعي در سطح: منطقه‌اي يا كشوري تحقق يافت.

امروزه «سازمان رشد جوانان چهاراچ» توسعه يافته است و به جوانان شهري و روستايي در سطح كشور ارائه‌ي خدمات مي‌كند. در حال حاضر جوانان به‌كمك «سازمان رشد جوانان چهاراچ» قادر هستند از عهده‌ي بسياري از مشكلات بزرگ جامعه موضوع‌هايي نظير: تأمين غذاي جهاني، تغييرات آب و هوا و انرژي‌هاي تجديدپذير تا معضل چاقي كودكان و غذاي سالم برايند. برنامه‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» براي زمان‌هاي خارج از مدرسه، برنامه‌هاي غني‌سازي آموزش‌هاي داخل مدرسه، باشگاه‌ها و اردوگاه‌ها، گستره‌ي وسيعي از فرصت‌هاي آموزشي اعم از: رياضيات كاربردي، تكنولوژي، مهندسي و علم و موضوع‌هايي نظير: كشاورزي، علوم حيوانات تا پرتاب موشك، روباتيك، محافظت از محيط‌زيست و علوم كامپيوتر و ... را دربرمي‌گيرد؛ اين امر باعث بهبود توانايي‌هاي جوانان در سطح ملي در حوزه‌هاي كليدي علوم شده چالش‌هاي آينده‌ در قرن بيست و يك را شامل مي‌شود.

برنامه‌ي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در سطح جهاني «تبادل اطلاعات كشاورزي در سطح بين‌المللي» (International Farm Youth Exchange) ناميده مي‌شود. اين برنامه به توسعه‌ي برنامه‌هاي مشابه در بيش از 80 كشور جهان كمك كرده است.

در حالي كه «سازمان رشد جوانان چهاراچ» رشد مي‌كرد اقتصاد امريكا نيز دچار رشد مي‌شد. شركت‌هايي كه در حوزه‌ي كشاورزي، ساخت و توليد، تكنولوژي و آموزش فعاليت مي‌كردند به‌دنبال استخدام جواناني برامدند كه در برنامه‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» شركت مي‌كردند تا بدين‌وسيله رتبه‌ي خود را در جذب موفق‌ترين كارمندان بالا ببرند. امروزه شاهد حضور علاقه‌مندان منحصر به‌فردي به «سازمان رشد جوانان چهاراچ» (4-H Distinguished Alumni) در حوزه‌هاي متفاوتي نظير: كسب و كار و صنعت، ارتباطات، آموزش، سرگرمي، ورزش و خدمات عمومي هستيم.


 
3 - وجه تسميه
«چهار اچ» ابتداي چهار كلمه‌ي ذيل است كه همگي به‌زبان انگليسي با حرف «اچ» (H) آغاز مي‌شوند:

 سَر (Head)
منظور از «سَر» مديريت و فكر كردن است. شعار «سازمان رشد جوانان چهار اچ» در اين مورد چنين است: «سَرم را در جهت تفكر هرچه پاك‌تر براي باشگاهم، جامعه‌ام،‌ كشورم و جهان اطرافم صرف مي‌كنم» [2].
 قلب (Heart)
منظور از «قلب» تعلق و مراقبت است. شعار «سازمان رشد جوانان چهار اچ» در اين مورد چنين است: «قلبم را محلي براي وظيفه‌شناسي، وفاداري و صداقت براي باشگاهم، جامعه‌ام،‌ كشورم و جهان اطرافم قرار مي‌دهم» [3]. 
 دست‌ (Head)
منظور از «دست» بخشيدن و كار كردن است. شعار «سازمان رشد جوانان چهار اچ» در اين مورد چنين است: «دستانم را در جهت خدمات بزرگ‌تر براي باشگاهم، جامعه‌ام،‌ كشورم و جهان اطرافم حركت مي‌دهم» [4].
 سلامت (Health)
منظور از «سلامت»، سالم بودن و زندگي كردن است. شعار «سازمان رشد جوانان چهار اچ» در اين مورد چنين است: «سلامتم جهت زندگي بهتر براي باشگاهم، جامعه‌ام،‌ كشورم و جهان اطرافم صرف مي‌كنم» [5]. 
4 - مأموريت و چشم‌انداز
مأموريت و چشم‌انداز «سازمان رشد جوانان چهار اچ» اين‌گونه بيان شده است:

 مأموريت
«سازمان رشد جوانان چهار اچ» موجب مي‌شود جوانان تمام توان‌شان را به‌كار گرفته زير نظر بزرگسالان با مشاركت يكديگر فعاليت كرده و ياد بگيرند.
 چشم‌انداز
ايجاد دنيايي كه در آن، جوانان و بزرگسالان مي‌آموزند، رشد مي‌كنند و با يكديگر كار مي‌كنند و اين امر كاتاليزوري
براي تغييرات مثبت محسوب مي‌شود . 
5 - گستره‌ي فعاليت‌ها
«سازمان رشد جوانان چهار اچ» شرايطي براي جوانان فراهم مي‌كند از عهده‌ي چالش‌هاي زندگي در جامعه و جهان برايند.

با استفاده از برنامه‌ريزي‌هايي براي رشد مثبت در جوانان - كه برمبناي پژوهش‌ها انجام شده است – اين سازمان امكان به‌دست آوردن تجربه‌هايي از جهان واقعي را فراهم مي‌كند كه براي سرپرست بودن (رهبري) به آن تجربه‌ها نياز دارند.

به‌مدد 109 زمين‌هاي اهدايي دانشگاهي و «سيستم مشاركت گسترده»، گستره‌ي فعاليت اين سازمان در هر گوشه از كشور پهناور ايالات متحده‌ي امريكا اعم از: مناطق مجاور شهرها تا زمين‌هاي مدارس واقع در خارج شهرها تا جامعه‌هاي كشاورزي روستايي امتداد يافته است. با شبكه‌اي متشكل از بيش از شش‌ميليون جوان، 540 هزار داوطلب، سه‌هزار و پانصد نفر از متخصصان و افراد حرفه‌اي و بيش از 60 ميليون علاقه‌مند، «سازمان رشد جوانان چهاراچ» به جوانان كمك مي‌كند در كشور و جهان، حركتي رو به جلو به‌گونه‌اي ايجاد كنند كه هيچ سازمان جوانان ديگري قادر به انجام آن نيست!

روش‌هاي به‌كار رفته در آموزش‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ»، «يادگيري با استفاده از انجام دادن» ناميده مي‌شود. نتيجه‌ي پژوهش‌هاي انجام شده است كه در گستره‌ي وسيعي از ايالات متحده‌ي امريكا توسط «انجمن پژوهش‌هاي كاربردي در رشد جوانان» (Institute for Applied Research in Youth Development) دانشگاه «تافتس» (Tufts) انجام شده است نشان مي‌دهد جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» خود از رشد قابل‌ملاحظه‌اي برخوردار مي‌شوند به‌گونه‌اي كه:

 در مدرسه تقريباً رتبه‌هاي كسب شده توسط آنان دو برابر بيش‌تر از ديگران است.
 تقريباً دو برابر ديگران براي ورود به دانشگاه برنامه‌ريزي مي‌كنند.
 41 درصد كم‌تر از ديگران مرتكب رفتارهاي خطرناك مي‌شوند.
 25 درصد بيش‌تر از ديگران با خانواده و جامعه مشاركت مي‌كنند.


با بيش از 540 هزار داوطلب، سه‌هزار و پانصد نفر از متخصصان و افراد حرفه‌اي و بيش از 60 ميليون علاقه‌مند، «سازمان رشد جوانان چهاراچ» از افراد دبستاني تا دبيرستاني با اجراي برنامه‌هايي پشتيباني مي‌كند تا آينده‌ي آنان را شكل دهد و آنان را به سرپرستان و نواوراني تبديل كند. «سازمان رشد جوانان چهاراچ» برنامه‌هايي ارائه مي‌كند كه منجر به يادگيري در حوزه‌هاي علوم و زندگي شهروندي و سالم مي‌شود كه نتيجه‌ي پژوهش‌هاي انجام شده در اين حوزه است. مخاطبين اين برنامه‌ها به‌شكلي فعال در آن حضور مي‌يابند.

حمايت‌هاي جدي مربيان و علاقه‌مندان بزرگسال الهام‌بخش جوانان براي مشاركت در فعاليت‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» بوده موجب مي‌شود مسؤوليت رهبري در پروژه‌ها را برعهده گرفته اهدافي را طراحي كرده و به آن اهداف دست يابند. جوانان در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» مسير زندگي خود را ترسيم مي‌كنند به كشف موضوع‌هاي مهم مي‌پردازند و جايگاه‌شان را در جهان معين مي‌نمايند. آنان براي خود و جامعه‌ي‌شان پايداري مي‌كنند.

فعاليت‌هاي مهمي كه «سازمان رشد جوانان چهاراچ» درنظر مي‌گيرد اساس كسب مهارت‌هاي لازم براي رهبري و موفقيت در شغل آينده‌ي‌شان محسوب مي‌شود.


 
6 - پژوهش‌ها
فعاليت‌هاي پژوهشي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» به يادگيري و درك اين موضوع اختصاص دارد كه چگونه برنامه‌ها به جوانان كمك مي‌كند شهرونداني مسؤوليت‌پذير بوده و زندگي‌اي با بهره‌وري و سلامت بالا داشته باشند و به كشف نواوري‌هاي مهم با محوريت علوم بپردازند.

پژوهش‌ها نشان مي‌دهد «سازمان رشد جوانان چهاراچ» به جوانان كمك مي‌كند نسبت به هم‌نوعان‌شان برتري داشته باشند. يادگيري‌هاي سازمان‌يافته، تشويق و مربيگري بزرگسالان - كه افراد با شركت در برنامه‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» از آن بهره‌مند مي‌شوند - نقشي حياتي در كمك به آنان ايفا مي‌كند تا به آينده‌ي موفقي در زندگي دست يابند.

دكتر «ريچارد لرنر» (Dr. Richard Lerner) محقق پيشرو در تحقيق در زمينه‌ي رشد جوانان و تيم پژوهشي‌اش نزديك به يك‌دهه است در «مركز تحقيقات كاربردي در رشد جوانان» (Applied Research in Youth Development) در دانشگاه «تافتس» (Tufts) با دانشكده‌ي كشاورزي همكاري مي‌كنند تا مطالعاتي در زمينه‌ي رشد مثبت جوانان داشته باشند.

اين مطالعات در 44 ايالت كشور امريكا - كه در سال 1381 (2002 ميلادي) آغاز شده و تاكنون نيز ادامه دارد - بر روي بيش از هفت‌هزار جوان با پيشينه‌اي متنوع انجام شده است. اين امر با مشاركت دانشگاه‌ها در اختصاص زمين‌هاي‌شان و «انجمن تخصصي سازمان رشد جوانان چهاراچ» (National 4-H Council) امكان‌پذير شده است.
نتايج اين تحقيقات عميق نشان داد جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در مقايسه با ديگر جوانان از برتري‌هايي نظير ذيل بهره‌مند هستند:

 جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در دانشگاه موفقيت بيش‌تري كسب كرده و داراي انگيزه‌ي براي يادگيري هستند.
 نسبت به مسائل شهري و كشورشان مسؤوليت بيش‌تري مي‌پذيرند و در جامعه همكاري بيش‌تري از خود نشان مي‌دهند.


پژوهش‌ها نشان مي‌دهد «سازمان رشد جوانان چهاراچ» براي جوانان فرصت‌هاي سلامتي بيش‌تري ايجاد مي‌كند. موج هشتم از مطالعه‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» صرف‌نظر از پيشينه‌هاي فرهنگي، موقعيت اقتصادي، اجتماعي و نژادي و جنسيت‌شان از آموزش‌ها و فعاليت‌هاي ايمن و سالم از برنامه‌هاي آن سازمان بهره‌مند مي‌شوند. نتايج اين تحقيقات نشان مي‌دهد جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در مقايسه با ديگر جوانان از برتري‌هايي نظير ذيل بهره‌مند هستند:

 جوانان 17 الي 18 ساله 4/3 برابر در رشد جنسي تأخير دارند.
 كم‌تر به اعتياد و سيگار متمايل مي‌شوند. 
 3/2 برابر در فعاليت‌هاي جسماني فعال‌تر هستند.


پژوهش‌ها در زمينه‌ي مدرسه و علوم نشان مي‌دهد حضور فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» زمينه‌ساز موفقيت در دانشگاه و داشتن انگيزه‌ي بيش‌تر براي يادگيري در آينده است. نتايج اين تحقيقات نشان مي‌دهد جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در مقايسه با ديگر جوانان از برتري‌هايي نظير ذيل بهره‌مند هستند:

 رتبه‌هاي بهتري كسب مي‌كنند و در رقابت‌هاي دانشگاهي بالاتر قرار مي‌گيرند و سطح بالاتري در مدرسه به‌دست مي‌آورند.
 تقريباً دو برابر ديگران براي رفتن به دانشگاه برنامه‌ريزي مي‌كنند.
 بيش‌تر از ديگران پيگير مسير زندگي آينده‌ي‌شان در مشاغلي در حوزه‌هاي علوم، مهندسي يا تكنولوژي كامپيوتر هستند. دختران دو برابر بيش‌تر از ديگران، مشاغل در حوزه‌ي علوم را پيگيري مي‌كنند.


جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» خودشان را متعهد به بهبود جامعه تلقي مي‌كنند. روند مطالعات بيانگر آن است كه جوانان 16 تا 17 ساله فعال در سازمان نسبت به ديگران 3/3 برابر به‌شكلي فعال با جامعه مشاركت مي‌كنند.


 
7 - ذينفعان
سازمان‌ها، بنيادها و شركت‌هاي پيشرو - كه خود را متعهد به حمايت از جوانان ايالات متحده‌ي امريكا مي‌دانند - موجب ارتقاي فعاليت‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» مي‌شوند. اين سازمان با مشاركت آنان در حال توسعه و ايجاد برنامه‌هاي به‌روز براي جوانان است تا آنان بتوانند مهارت‌هايي از زندگي واقعي كسب كنند كه به آن‌ها كمك مي‌كند با چالش‌هاي حال و آينده‌ي زندگي روبه‌رو شوند. «سازمان رشد جوانان چهاراچ» براي ذينفعان خود اهميت بسياري قايل است.

«سازمان رشد جوانان چهاراچ» مي‌تواند فرصت‌هايي اعم از: محصولات داراي پروانه تا نقاط فروش ايجاد كند؛ اين امر مي‌تواند عاملي براي بازاريابي براي هر شركت يا فروشنده‌ي جزئي محسوب شود كه مي‌خواهد از ميليون‌ها جواني حمايت كند كه در حال پيش‌بردن يك كسب و كار هستند. بدين‌ترتيب «سازمان رشد جوانان چهاراچ» و ذينفعان مي‌توانند از كارمندان و مشتريان جهت مراقبت عميق از جوانان بهره بگيرند تا آينده‌ي جوانان كشور ساخته شود.

«سازمان رشد جوانان چهاراچ» قراردادهاي استراتژيكي با مراكز دولتي و خصوصي منعقد كرده كه به‌همراه آژانس‌هاي متعددي از ايالات متحده‌ي امريكا ساير ذينفعان «سازمان رشد جوانان چهاراچ» را تشكيل مي‌دهند.


 
8 - رهبري
ذينفعان خصوصي و عمومي شامل: دانشگاه‌ها، آژانس‌هاي اداره‌هاي محلي و فدرال، بنيادها و انجمن‌هاي تخصصي، مسؤوليت رهبري «سازمان رشد جوانان چهاراچ» را برعهده دارند. از مشاركت اين ذينفعان با يكديگر نتايج ذيل حاصل مي‌شود:

 ايجاد منبعي غني از محتواها و برنامه‌هاي آموزشي
 توليد تكنولوژي روز
 آگاهي از آخرين مسائل كشور
 رهبري مستدلانه و همراه با نواوري.


«سيستم گسترش مشاركت» (Cooperative Extension System) شبكه‌اي غيرمالي است كه در سطح كشور ايالات متحده‌ي امريكا فعاليت مي‌كند. هر ايالت امريكا و مناطق زيرنظر آن داراي دفتري در زمين‌هاي اهدايي دانشگاهي و شبكه‌اي از دفاتر محلي يا منطقه‌اي است. اين دفاتر داراي يك يا چند متخصص است كه اطلاعات مفيد و عملياتي را – كه نتيجه‌ي پژوهش‌‌هاي انجام شده است - در اختيار افرادي نظير ذيل قرار مي‌دهد:

 دايركنندگان زمين‌هاي كشاورزي
 مالكان كسب و كار كوچك
 جوانان
 مصرف‌كنندگان
 ديگر افراد ساكن در مناطق كوچك و بزرگ روستايي.


مربيان مسؤول در امر رشد جوانان - كه در 109 زمين اهدايي دانشگاهي و «سيستم گسترش مشاركت» فعاليت مي‌كنند -پژوهش‌هاي روز را در اختيار علاقه‌مندان و گروه‌هايي قرار مي‌دهند كه فعاليت‌ها و برنامه‌هاي غني آموزشي را به‌شكلي فعال فراهم مي‌كنند. مربيان مسؤول از اين علاقه‌مندان و گروه‌ها نيز پشتيباني مي‌كنند.

شبكه‌اي كه در نتيجه‌ي اين فعاليت‌ها حاصل مي‌شود را مي‌توان بزرگ‌ترين سازمان رشد جوانان نام‌گذاري كرد. اين شبكه محيط‌هاي مثبتي را براي جوانان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» فراهم مي‌كند؛ محيط‌هايي كه آنان لازم دارند تا به رهبراني مطمئن و داراي روحيه‌ي مشاركت در جامعه تبديل شوند.

«انجمن ملي غذا و كشاورزي امريكا» (The National Institute of Food and Agriculture) (NIFA) - كه توسط «دپارتمان كشاورزي امريكا» (U.S. Department of Agriculture) (USDA) تأسيس شده است - شريك فدرال در «سيستم گسترش مشاركت» (Cooperative Extension System) محسوب مي‌شود.

«انجمن ملي غذا و كشاورزي امريكا» منابع مالي «سيستم گسترش مشاركت» را از طريق رهبري برنامه‌ها تأمين كرده به «سيستم گسترش مشاركت» كمك مي‌كند موضوع‌ها و مشكلات جاري را شناسايي و وضعيت سيستم را معين كند. «انجمن ملي غذا و كشاورزي امريكا» جهت رشد جوانان از برنامه‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» بهره مي‌برد. دفاتر مركزي «سازمان رشد جوانان چهاراچ در سطح ملي» در «واشنگتن» بخش ايالتي كلمبيا (Washington DC.) واقع شده است.

كنگره‌ي امريكا در سال 1387 (2008 ميلادي) اعلاميه‌ي «غذا، حفاظت محيط‌زيست و تأمين انرژي» پيشنهادي توسط «انجمن ملي غذا و كشاورزي امريكا» را تصويب كرد. بدين‌ترتيب «انجمن ملي غذا و كشاورزي امريكا» جايگزين «مركز آموزش، پژوهش و گسترش خدمات مشاركتي ايالتي» سابق (Cooperative State Research, Education, and Extension Service) (CSREES) گرديد كه از سال 1373 (1994 ميلادي) تاكنون فعاليت مي‌كرد.

«انجمن ملي غذا و كشاورزي امريكا» از برنامه‌ها با هدف رشد جوانان در زمين‌هاي اهدايي دانشگاه‌ها و «سيستم گسترش مشاركت» پشتيباني مي‌كند؛ برنامه‌هايي كه در طي اجراي آن، دانش و تخصص دانشگاهي به جوانان روستاي و شهرستاني منتقل مي‌شود. «انجمن ملي غذا و كشاورزي امريكا» هم‌چنين با ديگر بخش‌هاي كشاورزي و غيركشاورزي خصوصي و دولتي و آژانس‌هاي محلي، ايالتي يا فدرال در زمينه‌ي توسعه‌ و پشتيباني از برنامه‌هاي ويژه‌ي رشد جوانان مشاركت مي‌كند.

«انجمن تخصصي ملي رشد جوانان چهاراچ» (National 4-H Council) بخش خصوصي و شريك غيرانتفاعي دفاتر مركزي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» است كه در «انجمن ملي غذا و كشاورزي امريكا» و «دپارتمان كشاورزي امريكا» واقع شده است. برنامه‌هاي «سازمان رشد جوانان چهاراچ» توسط «سيستم گسترش مشاركت» و دانشگاه‌ها در 109 زمين اهدايي دانشگاهي در سطح كشور ايالات متحده‌ي امريكا به‌همراه 3100 دفتر محلي در آن كشور اجرايي مي‌شود.

در سال 1355 (1976 ميلادي) ذينفعاني نظير: «بنياد ملي سازمان رشد جوانان چهاراچ» (National 4-H Foundation)، «كميته‌ي خدمات ملي سازمان رشد جوانان چهاراچ» (National 4-H Service Committee) و «انجمن تخصصي ملي رشد جوانان چهاراچ» با «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در تمام سطوح ملي، ايالتي و محلي ادغام شدند و بدين‌ترتيب برنامه‌هاي قوي‌تري در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» تهيه شد و پشتيباني‌هاي مالي نيز براي اجراي اين برنامه‌ها و بهره بردن جوانان در ايالات متحده‌ي امريكا توزيع گرديد.

تأمين‌كنندگان مالي ديگري نظير: «مركز كنفرانس سازمان رشد جوانان چهاراچ» (National 4-H Youth Conference Center) و «خدمات ملي پشتيباني سازمان رشد جوانان چهاراچ» (National 4-H Supply Service) هر دو زير نظر «انجمن تخصصي ملي رشد جوانان چهاراچ» فعاليت مي‌كنند.

«انجمن ملي گسترش عاملان سازمان رشد جوانان چهاراچ» (National Association of Extension 4-H Agents) (NAE4-HA) انجمني تخصصي است كه مسؤوليت هدايت شبكه‌ي حال حاضر با بيش از سه‌هزار و پانصد مربي در امر رشد جوانان را برعهده دارد.

«انجمن ملي گسترش عاملان سازمان رشد جوانان چهاراچ» از طريق برگزاري كنفرانس، كارگاه و سمينارهاي مجازي با ايجاد فرصت‌هاي تخصصي از متخصصين پشتيباني مي‌كند. براي اين منظور، شبكه‌اي گسترده و پشتيبان از رهبران آموزشي ايجاد شده آموزش‌ها در بالاترين سطوح، پژوهش‌ها و فعاليت‌ها فراهم گرديده تا همواره جوانان براي رشد و ارتقاي تخصص‌شان به آخرين و بهترين فعاليت‌هاي تجربي بپردازند.


 
9 - سازماني جهاني
«سازمان رشد جوانان چهاراچ» به‌دلايلي نظير ذيل براي مواجهه با نيازهاي جهاني از موقعيت منحصر به‌فردي برخوردار است:

 جوانان امروز كشاورزاني هستند كه نيازهاي غذايي جهان را در سال 1429 (2050 ميلادي) تأمين خواهند كرد. اين در حالي است كه آمار افراد 12 تا 24 ساله در جهان متجاوز از يك ميليارد نفر است.
 هفت ميليون جوان در بيش از 70 كشور جهان در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» فعال هستند.
 امروزه متجاوز از 5/3 ميليون دختر و زن جوان فعال در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» گزارش شده است.
 يكصد سال تاريخچه‌ي فعاليت «سازمان رشد جوانان چهاراچ» در زمينه‌ي رشد اقتصادي و كشاورزي ثابت كرده است كه اين فعاليت‌ها داراي تأثير مثبتي بوده است.
 جوانان، گردانندگان تحول محسوب مي‌شوند و شبكه‌ي جهاني «سازمان رشد جوانان چهاراچ» آمار تعداد جوانان نواور فعال در خارج از ايالات متحده‌ي امريكا را تا سال 1394 (2015 ميلادي) دو برابر اعلام كرده است. 
10 - تحولي در مسؤوليت‌پذيري
«سازمان رشد جوانان چهاراچ» در مسؤوليت‌پذيري چه تحولي ايجاد كرده است؟! اين سازمان جنبشي جهت تحول در هر طيف از جوامع ايالات متحده‌ي امريكا محسوب مي‌شود. جوانان فعال در اين سازمان زنده هستند؛ با انجام صحيح امور، تحولي در تغييرات فرهنگي ايجاد مي‌كنند و با اصلاح قابل‌ملاحظه و اندازه‌گيري به‌سمت درست در اموري كه مرتبط با جايي است كه زندگي مي‌كنند كشور را در مسير پيشرفت قرار مي‌دهند. بدين‌ترتيب به تعهدي غيرمعمول دست مي‌يابند.


 
11 - برنامه‌ها
«سازمان رشد جوانان چهاراچ» براي تحقق چشم‌انداز و مأموريت‌هاي تعريف شده چهار نوع برنامه را مدنظر قرار مي‌دهد:

 علوم
 شهروندي
 زندگي سالم
 برنامه‌هاي مزيتي. 
11 - 1 - علوم
برنامه‌هاي علوم «سازمان رشد جوانان چهاراچ» شامل تجربه‌هاي يادگيري فعال براي پنج ميليون جوان است؛ اين برنامه‌ها تفكر جوانان را تحت‌تأثير قرار داده كمك مي‌كند كمبودهاي مهارت‌هاي رهبري در جوانان‌ ايالات متحده‌ي امريكا در زمينه‌‌ي علوم، مهندسي و فناوري برطرف شود. برنامه‌هاي علوم موضوع‌هاي مبتلابه جهاني و ملي نظير: تغيير آب و هوا، رشد نيروي انساني و نواوري‌ها در فناوري‌ها را دربرمي‌گيرد.


 
11 - 2 - شهروندي
«سازمان رشد جوانان چهاراچ» در مورد اهميت رشد آگاهي‌ها و احساسات شهروندي تأكيد دارد؛ مواردي مبتلابه جوامع شهري و روستايي است و به ارتقاي رشد تغييرات مثبت اجتماعي كمك مي‌كند. تعهد به مسائل شهروندي به جوانان كمك مي‌كند تصويري بزرگي از آن به‌دست آورند و مهارت‌هايي كسب كنند كه در نتيجه شهروندان و رهبراني مسؤوليت‌پذير و متعهد بار بيايند. جوانان با شركت در برنامه‌هاي شهروندي مي‌آموزند چگونه رهبري كنند؛ تصميم بگيرند و از سنين پايين در جامعه مشاركت داشته باشند.


 
11 - 3 - زندگي سالم
زندگي سالم تنها هوشمندي معمولي است. به‌همين خاطر است كه از ابتداي تأسيس تاكنون مركز اعتقادات «سازمان رشد جوانان چهاراچ» بوده است. اين سازمان با پشتيباني از سلامت احساسي، فكري و جسمي جوانان در كشور ايالات متحده‌ي امريكا به آنان كمك مي‌كند تا بزرگسالي از نعمت زندگي سالم و پُرباري برخوردار شوند. اين برنامه‌هاي موضوع‌هاي مبتلابه نظير: چاقي در بزرگسالي، اعتياد به مواد مخدر و امنيت جسمي را شامل مي‌شود.


 
11 - 4 - برنامه‌هاي مزيتي
جهت درمعرض نمايش قرار دادن فعاليت‌ها و برگزاري جشن به‌واسطه‌ي كسب مهارت‌ها و بهترين تجربه‌ها در برنامه‌ريزي‌هايي كيفي‌اي كه در زمينه‌ي رشد مثبت جوانان در «سازمان رشد جوانان چهاراچ» انجام مي‌شود نمونه‌هايي از برنامه‌هاي دفاتر محلي آن سازمان در سراسر ايالات متحده‌ي امريكا انتخاب و «برنامه‌‌هاي مزيتي» (Programs of Distinction) نام‌گذاري مي‌شود. سيستم ارزيابي براي پذيرش در «برنامه‌‌هاي مزيتي» به‌گونه‌اي تعريف شده است كه تنها برنامه‌هايي پذيرفته مي‌شود كه از شفافيت بالا برخوردار بوده و با شاخص‌هاي معيني تطبيق داشته باشد.

علاقه‌مندان براي مشاهده‌ي فهرستي از «برنامه‌‌هاي مزيتي» شامل: رهنمودهاي ارزيابي و ساير موارد مرتبط مي‌توانند به‌نشاني ذيل مراجعه فرمايند:
 

پي‌نوشت‌ها
[1] مطابق با اين قانون فدرال با استفاده از «سيستم مشاركت گسترده» (Cooperative Extension Services) با همكاري دانشگاه‌ها براي اطلاع‌رساني به مردم در مورد رشد كشاورزي بهره‌برداري مي‌شود. مطابق با اين قانون، كشاورزان تكنيك‌هاي جديد كشاورزي را مي‌آموزند.
[2] I pledge my head to clearer thinking for my club, my community, my country, and my world
[3] My heart to greater loyalty for my club, my community, my country, and my world
[4] My hands to larger service for my club, my community, my country, and my world
[5] My health to better living for my club, my community, my country, and my world


 
 
 
1391/6/22 لينک مستقيم

نظر شما پس از تاييد در سايت قرار داده خواهد شد
نام :
پست الکترونيکي :
صفحه شخصي :
نظر:
تایید انصراف
اردو و اردوگاه
 آخرین عکس‌های اردوگاه‌ها کوچک کردن
 آخرین مطالب اوقات فراغت کوچک کردن
سگی به‌نام جوی و حواصیل (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 44)
یکی پس از دیگری (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 42)
آخرین عکس (اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان شماره‌ی 41)
داستان پدرم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 40)
اِی‌اِن‌جی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 39)
آسمان آریانه (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 38)
نقشی از جان (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 37)
دوست صمیمی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 36)
سلام شتر! - ارزش دوستی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 35)
سمفونی میمون (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 34)
سپیده‌دم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 33)
تغییر تخم‌مرغ (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 32)
َوَردست (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 31)
کودکان در باغ‌وحش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 30)
اهرام مصر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 29)
روح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 27)
ارواح شعبده‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 26)
اونو بگیرید! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 25)
مادر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 24)
روش صحیح (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 23)
داستانی کوتاه‌ از یک روباه و یک موش (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 22)
ناممکن برای کبوتر (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 21)
بازی گِری یا پیرمرد بازنشسته‌ی شطرنج‌باز (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 20)
هدف (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 19)
آه پسر - زندگی پسر فقیر مالزیایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 18)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت دوم (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 17)
سردار شهید حاج احمد کاظمی - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 16)
شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس علی، مهدی و حمید باکری (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 15)
بره‌ای شجاع در جزیره - قسمت اول (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 14)
پروازی بلند (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 13)
اریگامی یا کاغذ و تا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 12)
دنیا در یک دقیقه! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 11)
تهدید آرام (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 10)
«ماریزا» الاغ لجوج (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 9)
آخرین گره (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 8)
فقدان روشنایی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 7)
دکتر سعید کاظمی آشتیانی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 6)
اروپا و ایتالیا (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 5)
ساعت زنگ‌دار (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 4)
لامپ! (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 3)
ارتباط برقرار کردن با نوجوان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 45)
چرا به‌نظر می‌رسد نصایح پدرانه و مادرانه در لحظه‌ی مورد نظر جواب نمی‌دهد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خا
چگونه ارتباط نزدیک‌مان را با نوجوانان‌مان حفظ کنیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 43)
زمانی که بچه‌ها بدرفتاری می‌کنند (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 42)
تکلیف منزل - امروزه در برابر گذشته (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 41)
یافتن مدرسه‌ی مناسب برای تأمین نیازهای فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 40)
نصایحی برای فرزندان و والدین در مورد آزمون‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 39)
تجربه در برابر موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 38)
چگونه ارتباط‌های بین‌فردی به موفقیت می‌انجامد؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 37)
آیا از نوجوانان‌مان سؤال بپرسیم که ... (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 36)
اهمیت عذرخواهی از نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 35)
آموزش عذرخواهی به نوجوانان با ذکر مثال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 34)
خودتنظیمی به‌عنوان پیش‌بینی‌کننده‌ی موفقیت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 33)
چگونه والدینی خودآگاه باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 32)
ارتباط برقرار کردن با نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 31)
آموزش خودکنترلی به بچه‌ها (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 30)
اعتماد به فرزندان 8 الی 12 ساله‌ی‌مان برای تصمیم‌گیری صحیح (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌
نکته‌هایی برای ارتقای نوجوانان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 28)
فواید درگیر بودن بچه‌ها با فعالیت‌های مثبت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 27)
تصمیم‌گیری نوجوان در برابر تصمیم‌گیری بزرگسال (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 26)
تصمیم‌گیری مناسب برای نوجوانان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 25)
نوجوانان و تصمیم‌‌گیری مناسب (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 24)
آموزش مسؤولیت‌پذیری به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 23)
آموزش مستقل بودن به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 22)
چگونگی ایفای نقش برای تصمیم‌گیری‌های بهتر (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 21)
رقابت سالم (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 20)
سخنی درباره‌ی رقابت (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 19)
کمک به فرزندان 9 الی 12 ساله در جهت رشد مهارت‌های تفکر انتقادی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شم
چگونه یک مربی بزرگ باشیم؟ (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 17)
آموزش بخشندگی به فرزندان‌مان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 16)
توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم‌گیری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 15)
آداب رفتاری خوب برای فرزندان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 14)
رعایت آداب رفتاری احترام محسوب می‌شود (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 13)
نکته‌هایی برای آموزش آداب رفتاری (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 12)
آموزش همدلی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 11)
اعمال ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 10)
ایجاد ارزش‌های خانوادگی (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 9)
اِعمال تدریجی ارزش‌های خوب در فرزندان‌تان (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 7)
شش عادت افراد همدل (سخنرانی کوتاه درباره‌ی خانواده به‌شماره‌ی 6)
پنج پیام پدر و مادر مثبت بودن (اوقات فراغت خانواده شماره‌ی 5)
دو دلیل برای شکست سازمان‌ها و چگونگی اجتناب از آن (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 56)
برای رهبری بزرگ بودن چه باید کرد؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 55)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت دوم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 54)
مدیریت دانش و عملکرد فرایند - دلالت‌های عملی - قسمت اول (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 53)
چطور در کارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم بهتر شویم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 51)
چگونه درس‌های آموخته شده را در پایان یک پروژه جذب کنیم؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 50)
چارلی چاپلین در عصر جدید (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 49)
مربی‌گری چیست؟ (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 48)
مدیریت دانش سازمانی - شناساندن و حذف نرم‌افزاری کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 47)
نمودار مثلثی دانش فرایند و نرم‌افزارهای مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 46)
طوفان ذهنی؛ روشی صحیح، منصفانه، پسندیده و اخلاقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 45)
مقدمه‌ای بر یادگیری مؤثر درس‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 44)
سازمان‌های یادگیرنده - اهمیت مدیریت دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 43)
مدیریت دانش برای تمام نسل‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 42)
مقدمه‌ای بر استقرار سیستم مدیریت دانش در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 41)
سیستم مدیریت دانش - ایجاد تجربه‌ای بهتر برای مشتریان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 40)
نمونه‌ای از کارکرد نرم‌افزارهای مدیریت دانش - افزایش کارایی در سازمان‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی
مدیریت دانش - افراد، فرایندها و فناوری‌ها (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 38)
ملاقات «باری» و «سامی» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 37)
سیستم فکر کردن - پنگوئن‌ها و شیرماهی‌ها در یک کوه یخی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 36)
آن‌چه می‌دانیم کشف کنیم! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 35)
سهم‌گذاری توانمندی، سرمایه و ثروتی به‌نام دانش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 34)
گاری - چهار نوع اعضای یک تیم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 33)
برف و بهمن - مدیریت دانش و خطر (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 32)
بحث گروهی صحیح مطابق با مدل دینامیک گروهی «بروس تاکمن» (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 31)
گم کردن هدف - تعیین اهداف شخصی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 30)
آیا می‌خواهیم بیش‌تر نواور باشیم؟! - خلاقیت در ایجاد صدای رعد و برق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 29)
فرمانروایان مقدس - فرمانروایی حضرت داوود(علیه‌السلام) - خلاقیت در فتح اورشلیم (معرفی فیلم مدیریتی شم
فرانکی (اوقات فراغت کودک، نوجوان و جوان شماره‌ی 28)
چگونگی تأثیر تعهد شغلی بر کسب و کار (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 27)
یک گردش خوب - نورمن ویزدم - خلاقیت، احساس مسؤولیت و سماجت در پیگیری وظایف (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌
قهوه و استراتژی - مجموعه‌ای از راهکارها برای دستیابی ‌به مزیت رقابتی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 25)
اعتقاد به خشنودی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 24)
بازسازی روحیه‌ی تعهد در کارمندان (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 23)
مستر بین و خلاقیت در شناسایی سارق (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 22)
درس‌های مدیریتی از مسابقه‌ی لاک‌پشت و خرگوش (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 21)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) ارشاد معنوی در سایه‌ی تدابیر مادی (معرفی فیلم مدیریتی
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت یوسف(علیه‌السلام) - تعامل صادقانه با مردم (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 1
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازی حضرت سلیمان(علیه‌السلام) - صلابت در رهبری (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 18)
سبک مدیریت و فرهنگ‌سازیحضرت سلیمان(ع) - ایفای نقش آرام‌بخشی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 17)
شش عادت افراد همدل (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 16)
فرهنگ‌سازی در مترو - پلکان یا پله‌ی برقی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 15)
بسته‌بندی شکلات (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 14)
لحظه‌ی سرنوشت‌ساز راست‌گویی (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 13)
درست‌کاری چیست؟! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 11)
از طریق نمودار سازمانی‌تان تأثیرگذاری بیش‌تری داشته باشید! (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 10)
یک طاووس در سرزمین پنگوئن‌ها - نواوری و شهامت (معرفی فیلم مدیریتی شماره‌ی 12)
 پيوندهای اردو و اردوگاه کوچک کردن
ارتباط با اردو و اردوگاه
فيلم، عكس و كتاب اردو و اردوگاه
پيوندها
عكس اردو و اردوگاه

بخش‌هاي اردويي

نشاني مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

تهران، خيابان وليعصر(عج)، بالاتر از تقاطح جامي، روبه‌‌روي مدرسه‌ي راهنمايي دخترانه‌ي فلسطين، پلاك 1062
تلفن: 66401476 - 66402422، ايميل: info@tnci.ir، كدپستي: 1316863669

مؤسسه‌ي فرهنگي تسنيم نور

ورود